«Розколоти Україну не дозволимо!»

З ініціативи “Просвіти” представники різних народів, що живуть на Дніпропетровщині, провели в інформаційному агентстві “Дніпро—Пост” спільну прес-конференцію, на якій засудили підписаний президентом законопроект Колесніченка—Ківалова.

Геннадій САХАРОВ, росіянин: “В умовах сучасної України моя рідна російська мова особливого захисту не потребує”.
“В умовах сучасної України моя рідна російська мова особливого захисту не потребує. Хартія регіональних (міноритарних) мов захищає мови, яким загрожує зникнення. Ухвалення даного Закону — приниження російської мови, мови міжнародного спілкування, і самих росіян, які живуть в Україні. Я не знаю росіян, які б відчували якісь обмеження своїх мовних прав. У Конституції України закріплено статус російської мови як мови міжнародного спілкування. І це дуже високий статус. Я не бачу якоїсь доцільності в ухваленні цього Закону.
Мова об’єднує націю і на офіційному, і на побутовому рівнях. Державна мова — одна з основ держави. Підривати ці основи — ставити державу під загрозу.
Я народився у Нижньому Новгороді на Волзі. Наша сім’я приїхала в Україну, коли я вже ходив до школи. Живучи тут, я просто не міг не вивчити українську. Я 17 років працював журналістом в українськомовних ЗМІ. Робота журналіста вимагає професійного ставлення до мови. Чим більше я пізнавав українську мову, тим більше мені хотілося нею писати. Українська мова має виразні семантичні якості. Ті, хто заявляє, що вона в чомусь неповноцінна, просто не знають її.
Звертаюся до деяких зі своїх співвітчизників: вивчайте різні мови. Також зазначу: президент, який підписав такий законопроект, вже не президент. Це не мій президент”.
Ельдар ТАГІЄВ, азербайджанець: “Цей Закон вкрай небезпечний”.
“Небезпека цього Закону полягає в тому, що будь-яка паралельна мова розколює не тільки суспільство, а і його інтелектуальну частину. Та частина інтелігенції, яка розмовляє російською, нічого не придбає від ухвалення Закону, вона й надалі нею говоритиме, розуміючи при цьому українську. Але ухвалення цього Закону створює проблеми для українськомовної частини еліти суспільства. І це вкрай небезпечно”.
Зураб ТОЛОРАЯ, грузин: “Комусь дуже потрібно розколоти Україну”.
“Я народився в Піцунді. Коли почалися військові дії в Грузії, змушений був приїхати в Україну, я тут служив, навчався, і таким було моє усвідомлене рішення. В Абхазії, де я жив, також обмежували грузинську мову, і ні до чого доброго це не призвело. Починалося все з зафарбовування на дорожніх вказівниках грузинських слів. Тепер 95 % абхазців — громадяни Росії, а сама Абхазія де-факто перестала бути грузинською територією. І в тій же Росії завжди є можливість, нібито захищаючи громадян Росії, прийти в будь-яку країну зі своєю “військовою допомогою”. Це може статися де завгодно — в Криму, на Сході України… Ухвалення Закону, на перший погляд, нешкідливого, може призвести до великої біди в майбутньому. Комусь дуже потрібно розколоти Україну”.
Едуард РІЛІНГ, німець: “Геббельс також говорив: “Хочеш знищити народ — знищи його мову”.
“У школі я не вивчав українську мову. Потім за три місяці вивчив. Справа не в українській мові, ця мова росіянам не заважає. Українська мова обов’язкова тільки для держслужбовців. А міжнаціональне спілкування може відбуватися будь-якою мовою. Знаєш вірменську — спілкуйся нею. Звідки тут ноги ростуть? Зараз Росія вимагає від колишніх радянських республік ухвалення російської мови другою державною. Вони хочуть відродити імперію, але це буде вже не СРСР, а Росія. Нещодавно Путін заявив, що кожна людина, яка розмовляє російською мовою, є росіянином. Це робиться для того, щоб у всіх колишніх республіках СРСР підставляти росіян під неприємності. Ведеться цілеспрямована робота зі знищення України як держави. Мова — один із напрямів російської нацистської ідеології, ухваленої не простими росіянами, а російською верхівкою. Російські царі стверджували, що української мови не існує. Геббельс також говорив: “Хочеш знищити народ — знищи його мову!”.
Костянтин КОГТЯНЦ, вірменин: “Цей Закон може бути використаний для повного знищення української мови”.
“Цей мовний Закон є класичним, випробуваним ще в Стародавньому Римі, відволікаючим маневром. У день його ухвалення був також ухвалений Закон про позбавлення пільг дітей війни, чорнобильців і афганців. Але вся увага від цього відволіклася саме на мовну тему. Єдина мова, з дискримінацією якої я зіштовхувався за 56 років свого життя у Дніпропетровську, — українська. Кілька років тому в одному з районних судів обласного центру суддя заборонила моєму адвокату розмовляти українською мовою. Подібних прикладів багато. У Росії є “професійні росіяни” і їм цей Закон розв’язує руки. Хоча деякого захисту російська мова потребує. Я переконався в цьому, коли читав коментарі до своєї статті на захист української мови. Один пише слово “откуда” двома словами “от куди”. Інший пише: “Когтянц, ти нЕчтожен”. Граматичних помилок повно. Цікаво, що згідно зі статтею 6 цього Закону, “правильний” український правопис тепер призначатиме не Академія наук, а уряд на чолі з головним “знавцем” української Азаровим. Цей Закон, ухвалений регіоналами, не тільки спроба вбити клин між різними народами, які живуть в Україні, а й може бути використаний для повного знищення української мови”.
Сергій ДОВГАЛЬ, українець, голова Дніпропетровської обласної “Просвіти”: “Це — великомасштабна провокація”.
“Це — великомасштабна провокація, адже мовне питання делікатне. І мета цієї провокації — зіштовхнути лобами людей. Ми можемо згадати приклади прибалтійських республік, Азербайджану з тамтешніми кривавими подіями. З іншого боку, мовне питання не вимагає дискусій. Є принципи міжнародного права, якими все урегульовано. І якщо ми говоримо про Хартію регіональних мов, то ця Хартія захищає тільки мови, що вимирають. Тобто ті мови, представники яких не мають своїх держав. У нас же Верховна Рада визначила, що під дію Хартії потрапляють навіть мови, яких… не існує. Це — єврейська мова, якої не існує, а є іврит та ідиш. І грецька, тоді як має бути — давньогрецька. Ті, хто відстоює цей Закон, бояться прямих дискусій, вони ховаються від громадськості — таємно проводять свої прес-конференції на захист творіння Колесніченка—Ківалова, не запрошуючи ні незалежних журналістів, ні громадськість, тим самим намагаючись продемонструвати загальний одобрямс. В українців уже відібрали землю та майно. Залишилося тільки відібрати мову. Ті, хто так робить, глибоко помиляються. Адже українська мова, як і наприкінці вісімдесятих років, консолідує всю українську націю і представників інших національностей, які, живучи в Україні, люблять і поважають нашу Батьківщину”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment