Інтелігенція застерігала Президента

Напередодні підписання Януковичем мовного закону Ківалова—Колесніченка Президент провів зустріч у Криму з представниками інтелігенції України. Ця зустріч викликала неоднозначні відгуки, враховуючи те, що сталося буквально наступного дня, коли Янукович підписав закон, до якого ще напередодні мав начебто чимало застережень. Учасникам зустрічі дорікають, що вони не змогли переконати Главу держави не підписувати закон. Наша газета дає слово учасникам цієї зустрічі.

Іван ДРАЧ, Герой України:
— Ми поїхали на цю зустріч, щоб спробувати зупинити цей бульдозер, що насувався на нашу мову, — цей закон. Як могли, переконували Президента не підписувати закон. Він начебто прислухався до наших думок, зауважень, пропозицій.
Але коли ми вже поверталися з цієї зустрічі додому, у мене склалося враження, що закон таки буде підписаний, бо вже все  давно вирішено.

Павло МОВЧАН, голова ВУТ “Просвіта”, народний депутат України:
— Коли ми їхали на цю зустріч, ще була можливість нашому Президентові довести, що він Президент усієї України, а не її частини чи Малоросії. Ми наводили численні аргументи проти підписання цього закону. Леонід Кравчук говорив про антиконституційні положення його статей. Я у своєму слові прямо заявив, що такий закон веде до розколу України, процесу балканізації, запускає механізм руйнації держави. Та ж Росія ніколи б не ухвалила такого закону, незважаючи на те, що це федеративна держава. Натомість Росія нещодавно ухвалила закон про державний статус російської мови, яка й так є панівною в РФ. Не так давно США ухвалили закон про державний статус англійської мови, яка й так є державною протягом більш як двох століть. Але там розуміють загрози для державної англійської мови з боку латинізації, через наплив іспаномовних мігрантів. В Іспанії, крім іспанської, існують каталонська, баскська мови. Але в країні ухвалено закон, згідно з яким освіта ведеться винятково єдиною державною іспанською мовою. Хіба це не приклад для нас?
Я доводив Президентові, що замість того, щоб ухвалювати одіозний мовний закон Ківалова—Колесніченка, треба було парламенту ухвалити закони на підтримку державної української мови. Ще кілька років тому я подав у парламент такий законопроект. Потім можна ухвалити і закон про мови, яким підтримати мови національних меншин. Замість цього всього ухвалюється закон Ківалова—Колесніченка, який веде до розколу України.
Президент зізнався, що багато з того,  про що говорили ми, учасники зустрічі, він почув вперше. А це вже проблема, що саме чує наш Президент, хто йому доповідає, як інформують.

Микола ЖУЛИНСЬКИЙ, голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, академік:
— Президент України Віктор Янукович сказав, що його тривожить стан української мови як державної мови в Україні, і через те в нього є серйозні зауваження до того закону про засади державної мовної політики, який ухвалила Верховна Рада. Пропозиції Глави держави щодо його вдосконалення спрямовані на посилення ролі української мови.
Є робоча група, яка працюватиме над пропозиціями щодо вдосконалення цього закону. Я бачу, що іншого виходу немає — необхідно подати такі пропозиції, які змінили б кардинально положення цього закону, і Президент має намір це підтримати.

Підготував Петро АНТОНЕНКО

А тим часом почалося…
В Одесі російській мові надали статус регіональної.
Одеська міська рада на позачерговій сесії у понеділок ухвалила рішення, згідно з яким російська мова отримала в місті статус регіональної. Документ ухвалений у рамках реалізації положень закону “Про основи державної мовної політики”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment