Уляна ВОЛІКОВСЬКА
Читати телевізійні програми дуже цікаво й повчально, а надто, якщо хочеш заглянути бодай у святковий завтрашній день — двадцять перший День Незалежності України. Що ж там, у цьому вікні в світ? Перший національний і “Всесвітня служба “УТР” пам’ятали про державне свято, складаючи свої телеменю. Перший національний висвітлюватиме всі офіційні заходи та святкові концерти у режимі трансляції, а УТР — ще й демонструватиме низку цікавих документальних фільмів і краще з доробків обласних ДТРК.
“Головний канал країни” обдарує громадян мюзиклом “За двома зайцями”, майже п’ятьма ефірними годинами “Вечірнього кварталу” та “Пригодами Вєрки Сердючки”, яку й процитуємо: “Гоп, гоп, гоп, а ми гуляєм!”
На інших каналах, як свідчить програма, збереться компанія благородніша: “Королева бензоколонки”, “Д’Артаньян з трьома мушкетерами”, “Інтерни”, “Прекрасна няня” й “Дєтка”, “Діффчатка” та інші, давно обридлі персонажі.
А де наш вітчизняний продукт, бодай на свято? З українських фільмів запропоновані “Той, хто пройшов крізь вогонь” (“1+1”, о 23.00), “Білий птах із чорною ознакою” (“Інтер”, 00.25), “Вавилон ХХ”, “Пропала грамота”, “Залізна сотня” (НТН, 6.30, 8.15, 23.00). Ось, здається, і все, чим закропиться українська душа, яка не втримається, натисне на пульта, хай навіть сонце за вікном і картопля не викопана — чекатиме святкових трансляцій, аби почути празникові відповіді на буденні питання…
Бо тільки по телевізору зможемо подивитися найголовніше — урочистості з нагоди Дня незалежності на Володимирській гірці (початок о 10.00). Охорона туди не пропустить, але на Хрещатику в цей час почнеться фестиваль морозива. Скуштувавши морозива, чому б, до м’ятного холодку в душі, не згадати грандіозні салюти, святкові хрещатицькі ярмарки, покладання квітів, палкі привітальні промови з парадних трибун, і звичайно ж, військові паради. Їх за роки незалежності відбулося п’ять (1998, 1999, 2001, 2008, 2009 року). Особливо вражаючий — 2001 року. Тоді Хрещатиком пройшло понад 300 одиниць техніки, у небі — винищувачі, вертольоти, літаки “Мрія”, “Руслан”. А на вісімнадцяту річницю під звуки військових оркестрів крокувало близько 3,4 тисяч військовослужбовців, тисячі глядацьких поглядів прикували зразки військової техніки та озброєння, над головною вулицею столиці — демонстративні польоти 35 літаків і вертольотів.
Уперше масштабним було загальнонародне свято на п’яту річницю. А десятий День Народження України запам’ятався киянам не лише парадом, а й реконструйованим до свята столичним Майданом Незалежності (нові фонтани, пам’ятники, “парники” — “окраса” головної площі Києва).
Це за часів президентства Леоніда Кучми у День Незалежності відбулося найбільше військових парадів. Президент Віктор Ющенко теж запам’ятався — 2007 року презентував загальнонаціональний проект “Український прапор у кожну родину”. А з приходом Віктора Януковича 2010-го держава святкує День Народження без розмаху, без військових парадів, по-сімейному: свої виступають, своїх нагороджують. Опозиції пройти маршем не дозволено.
Ось і цьогорічна програма святкування Дня Незалежності, у якій можна взяти участь. О десятій на Хрещатику розпочнуться різноманітні змагання, конкурси і концерти, а також культурно-розважальні заходи в усіх районах столиці. 24 серпня відбудуться церемонії покладання квітів до пам’ятників Тарасу Шевченку, Михайлу Грушевському, Володимиру Великому, до пам’ятників видатним діячам українського державотворення. У храмах столиці молитимуться за Україну й український народ.
Серед ключових заходів — на Європейській площі (з 10.00 до 22.00) глядачам представлять концертну програму “У пісні славимо Вітчизну”, очевидно, витіснивши учасників мовного протесту. “Парад вишиванок — 2012” розпочнеться о 12.00 на Майдані Незалежності, а фінішує на Співочому полі. Тут з 16.00 до 21.00 триватиме святковий концерт “Україно моя, Україно! Найсвятіша ти пісне моя!”. Поруч відкриється 57-ма щорічна міська виставка квітів на тему українських казок.
Цього дня під Українським домом відбуватиметься акція на захист української мови. Усіх небайдужих громадян активісти ініціативи “Укрдім “Нова хвиля” закликають одягнути вишиванки і приєднатися. Так само зроблять і просвітяни, провівши захід біля пам’ятника Тараса Шевченка. Бо, як говорив Олесь Гончар, не меч, а слово врятувало українську націю.