Світ, сповнений краси і напруги

Уляна ВОЛІКОВСЬКА

Реальність і вигадка, спокій і драматична напруга, відстороненість і взаємодія… Саме на таких контрастах вибудуваний кольоровий світ Ганни Криволап. Виставка “Обрії міст” у Київському музеї російського мистецтва яскраве цьому підтвердження. Тут представлено близько 30 картин, які віддзеркалюють творчу працю художниці за останні сім років. Цю серію Ганна Криволап планує продовжувати.
Усі полотна об’єднані у три пейзажні цикли, де центральним мотивом є горизонт, хоча це доволі умовно. Це не просто горизонталь, яка розділяє контрастні кольори, а дивовижний простір, яким дихає і в якому живе і розчиняється місто. Тут варто згадати слова Галини Скляренко: “Пейзаж виступає тут тим “матеріалом”, з якого художник будує свій кольоровий світ, сповнений краси, енергії і напруги”.
Перед очима відкриваються панорами трьох міст — Києва, Гурзуфа та Стамбула. Завдяки майстерності художниці уважний глядач може відчути ритм, організацію, неповторність кожного міста. Художниця зображає простір між землею міста та небом так, що можна легко вловити енергетику, яку місто дає небу, або ж навпаки — отримує зверху. Ракурси різноманітні — з висоти пташиного польоту, ракурс глядача здаля, але нарівні зі спорудою тощо.
Гурзуф обрано невипадково. Ганна Криволап тут часто була учасницею багатьох пленерів. Художниця відобразила горизонти неба і моря, на тлі яких вималювані пластичні силуети. За допомогою насичених кольорових плям окреслила скелі, пагорби, гори, які ніби тонуть у нічному мерехтінні спокою… Словом — перед очима місто-натхнення, де черпають ідеї дуже багато митців.
Щодо Стамбула і Києва, то ці давні міста мають багато святинь, які зображає художниця, по-своєму інтерпретуючи у кольорописі. Наприклад, в одному експозиційному вузлі дві роботи — Софія Київська і Софія Константинопольська. Ці картини водночас подібні і різні, із різним тлом, пластикою, динамікою, розвитком, енергетикою і композиційною будовою. Впадають в очі яскраві квадрати, композиційне вирішення з могутністю, потужністю у Софії Константинопольській і протяжністю у диптиху з вертикаллю, яка наче зупиняє цей рух, у Софії Київській. Зображаючи давні храми, художниця показує місця духовного прозріння, на чуттєвому рівні передаючи усю велич і красу святих місць.
Окрема увага — кольористика. У кожному мотиві — глибинне переживання кольористичного відтінку місцевості, яку змальовує Ганна Криволап. За яскравим, сміливим вирішенням і видовищністю ховається філософське узагальнення. Не дарма Дмитро Корсунь зазначає: “Твори Ганни Криволап — ірраціональна узагальнена модель світу, який знаходиться в стані змін, боротьби й динамічного неспокою. Це завжди вихід у духовний простір, де існує повна свобода вислову”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment