Вітрильник Одеської кіностудії врятує Голлівуд

Сергій ГОРИЦВІТ,
м. Одеса

Історія Одеси нерозривно пов’язана з історією кінематографії. Тут 1907 року було знято перший вітчизняний фільм, 1919 року на базі приватних кінофабрик створили Одеську кінофабрику ВУФКУ, яку 1938-го перейменували на кіностудію художніх фільмів. Тут починав свою творчу діяльність Олександр Довженко, а в його стрічці “Арсенал” знімався Амвросій Бучма. На студії працювали Данило Демуцький, Іван Кавалерідзе, Юрій Шумський, Василь Шукшин, Петро Тодоровський, Володимир Висоцький та багато інших видатних майстрів. Фільми зі студійною емблемою легкокрилого вітрильника були надзвичайно популярні… Вся та слава лишилася в минулому та ще відображена в музеї.
Сказати, що нині найстаріша українська кіностудія переживає не найкращі часи, — нічого не сказати. З 2005 року це закрите акціонерне товариство “Одеська кіностудія”, де господарює приватний капітал, хоч державі належить 50 % +1 акція статутного фонду. За сім років свого панування ЗАТ довело студію до занепаду. Єдине, на що спромоглися приватні інвестори — причепурили фасад адміністративного будинку. А на занехаяній території старі знімальні павільйони й позбавлені сучасного оснащення майстерні. Чимало досвідчених кінематографістів шукали роботу в Росії, де кіно підтримує держава. Ті, що залишилися, сидять без роботи.
А нещодавно Одеська міськрада спровокувала справжній скандал, виставивши студії рахунок у 5,7 мільйона гривень за оренду землі впродовж п’яти років. Виплатити таку суму організація не спроможна, до того ж, згідно з новою редакцією закону “Про кінематографію”, вона звільнена від орендних виплат за землю. Та одеських чиновників це не хвилює, і вони намагаються довести ЗАТ “Одеська кіностудія” до банкрутства, аби потім розпродати ласий шматок землі на узбережжі.
І ось у цей час, коли вітрильник Одеської кіностудії опинився на мілині, несподівано з’явився рятувальник, який запропонував свої проекти для її відродження. Цю нелегку місію взяв на себе голлівудський продюсер Анатолій Фрадіс. Він виходець із сім’ї одеських кінематографістів, його дід та батько працювали тут десятиліттями. Сам він після одержання спеціальної освіти дебютував на “Мосфільмі”, а 1979 року емігрував до США. В Америці наш співвітчизник продюсував двадцять три фільми голлівудського виробництва, ще сорок стрічок профінансував.
На зустрічах з одеськими кінематографістами, з мером міста та під час прес-конференції Анатолій Фрадіс розповів, що прибув сюди з бажанням знімати на Одеській кіностудії, із реальними пропозиціями і реальними коштами. На його думку, в Україні можна задіяти справжніх висококваліфікованих кінематографістів за невеликі та навіть “смішні” гроші, а охочих знімати в Одесі достатньо. Необхідно лише відремонтувати павільйони й завезти необхідне обладнання, що він і прагне зробити.
Для реалізації своїх задумів Анатолій Фрадіс має намір залучити також своїх голлівудських і російських партнерів. Свою підтримку йому вже пообіцяв московський бізнесмен і банкір Олег Покровський — його давній друг і теж колишній одесит. Про це він публічно заявив, перебуваючи в Одесі. Вітали ініціативу голлівудського продюсера і виконувач обов’язків директора кіностудії Андрій Звєрєв, голова Одеського відділення Національної спілки кінематографістів Ярослав Лупій і радник голови Фонду держмайна України, керівник наглядової ради Одеської кіностудії Юрій Нікітін.
Однак, як слушно зауважив Анатолій Фрадіс, подальша реалізація його задуму залежить від того, як до цього поставиться українська влада. Чи буде він почутий в Україні? Адже чимало зарубіжних інвесторів уникають вкладати свої кошти в розбудову нашої держави через надто високу корумпованість і непрогнозованість дій владного керівництва. Потенційний американський інвестор вважає, що майнові стосунки на студії вкрай заплутані, тож насамперед необхідно на державному рівні кардинально вирішити питання законодавчого й земельного характеру.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment