Кобзар у дзеркалі філателії

Анатолій РИЖЕНКО,
м. Прилуки Чернігівської обл.

Про духовне багатство Прилуччини у “Скарбниці” (виходила щомісяця, видавництво краєзнавчого музею; припинився випуск через брак коштів) написано чимало. Ми знаємо імена наших славних земляків і тих, хто за різних обставин пов’язав своє ім’я з містом над Удаєм, із нашим краєм.
Поділюся відомостями про тих, хто знайшов своє, так би мовити, відображення у дзеркалі філателії. Це люди різних професій і долі. Не один десяток поштових видань присвячено їм у колишньому СРСР, у нинішній незалежній Україні та в інших державах.
Розпочну свою розповідь про поштові марки і конверти, присвячені Тарасу Шевченку.
Великий Кобзар кілька разів відвідував наш край під час подорожей в Україну, увіковічив його у своїх творах, зокрема у повістях “Музикант” і “Наймичка”, а також у малюнках пам’яток архітектури Густинського монастиря та Прилук.
Серед марок, що є у моїй колекції, одна з найстаріших побачила світ ще 1918 року — в період існування Української Народної Республіки, вартістю  20 гривень. На ній зображено портрет поета в смушковій шапці і кожусі.
Подібні зображення є ще й на марках, випущених 1961-го та 1964 рр. На марці 1961 року бачимо Т. Шевченка на тлі його славетного “Заповіту”:
І мене в сем’ї великій,
В сем’ї вольній, новій,
Не забудьте пом’янути
Незлим тихим словом.
1957 року надійшла в обіг марка із зображенням поета в костюмі, на тлі репродукції з його картини “Катерина”.
Привертають увагу і марки, випущені 1961 року, на одній з них — фрагмент пам’ятника Шевченку в Харкові, урочисте відкриття якого відбулося 24 березня 1935 року.  Монумент закладено у березні 1934 року в дні святкування 120-річчя від дня народження поета. Цій події передували творчі конкурси на кращий проект. Перевагу надали проектові скульптора Манізера й архітектора Лангбарда. Будівельні роботи зі спорудження пам’ятника почалися уже в квітні 1934 року. Напружена робота тривала і в майстерні скульптора у тодішньому Ленінграді.
Пам’ятник Шевченкові — окраса Харкова, його гордість, те, що творить неповторність одного з наших найбільших індустріальних центрів.
Час — найкращий суддя. 70 років, що минули з дня відкриття пам’ятника, утвердили за ним славу одного з кращих у світовій Шевченкіані.
На іншій марці автопортрет молодого Шевченка на тлі репродукції малюнка “Хата Шевченка” — на передньому плані; на задньому — зображення сучасного села Шевченкового. На цій марці згодом червоною фарбою було зроблено надпечатку — “150 років з дня народження. 1964 р.”. Ще одна марка, яка є в моєму зібранні періоду існування СРСР, була випущена 1989 року.
А ось марки, що надійшли в обіг уже в незалежній Україні. На одній із перших, вартістю в 3000 купонів, погруддя поета на тлі його “Кобзаря”, на іншій — фрагмент пам’ятника на могилі поета в Каневі і текст: “IV національна філателістична виставка” (зверху); “Шевченківський край, Черкаси” (праворуч від зображення пам’ятника), вартістю 10 копійок. Перша з названих марок випущена 1994-го, друга —  1977 року.
У моєму зібранні є й кілька поштових конвертів, присвячених поету. Один із них побачив світ 1984 року, там зображено портрет Шевченка з зазначенням років його життя.
Особливу увагу привертає інший конверт, випущений уже в незалежній Україні. На ньому, окрім наклеєної марки вартістю 3000 купонів, про яку згадувалось вище, зроблено ще й спеціальне погашення: у верхній частині овалу — портрет Шевченка і текст “Заповіт Тараса Шевченка”; у нижній — будинок лікаря Козачковського, під яким стоїть дата погашення конверта — 6.01.1996. А навколо нижньої частини овалу текст: “Переяслав-Хмельницький. РВЗ Київської обл.”.
Рік тому ще один цікавий конверт надійшов в обіг із зображенням поета (художник Олена Журавель): “Тарас Шевченко (1814—1861) — український поет, художник, мислитель”. Праворуч від зображення постаті поета вміщено  уривок з його поезії “І мертвим, і живим, і ненарожденним…”:
І оживе добра слава,
Слава України,
І світ ясний, невечірній
Тихо засіяє…
Обніміться ж, брати мої.
Молю вас, благаю!
Є сподівання, що традиція присвячувати нові випуски поштової продукції, пов’язаної з пам’яттю про Великого Кобзаря, матиме продовження і в наступні роки.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment