Від архаїки до авангарду

Уляна ВОЛІКОВСЬКА

Великий скульптурний салон можна вважати традиційним художнім проектом, який віддзеркалює еволюцію різноманітних напрямів і технік у сучасній скульптурі, об’єднуючи відомих українських і зарубіжних митців у Мистецькому Арсеналі. Якщо попередній салон був зосереджений на класичній пластиці, то цього року роботи українських авторів репрезентують сучасне скульптурне бачення, втілене в об’ємних формах, на перетині об’єкта та інсталяції, перформансу, поєднанні із медійними елементами тощо.
— Простір і масштаби Мистецького Арсеналу дають змогу зосередити увагу на спеціальних проектах, диференціювати тенденції, які є в сучасній пластиці: від традиційної до сучасної скульптури, яка відійшла від класичних форм і розвивається як мистецтво об’ємне, де з’являється багато синтетичних елементів, — розповів куратор проекту Олександр Соловйов.
Уперше тут можна побачити виставку британського митця Цадока Бен-Девіда. Він створив тривимірну інсталяцію, масштаби якої вражають. Перша композиція “Еволюція та теорія” складається із 250 чорних скульптур, вирізаних із алюмінію. Ці образи зійшли на пісок з ілюстрацій наукових часописів і підручників ХІХ століття. А поміж ними блукають символічні фігури людиноподібних мавп. Пісок — також невипадковий символ скороминущості, плинності, навіть ілюзорності. Митець розкриває вічну проблему “людина і природа” на тлі наукового глобалізму. Інсталяція “Чорне поле” викликає подвійні, протилежні емоції і є своєрідним міфічним полем, над яким відчувається подих фатуму. Кожен тут побачить щось своє. Це поле створене митцем на основі ілюстрацій енциклопедій вікторіанських часів, монастирських книг, медичних трактатів. Пласкі скульптурні мініатюри (металеві рослини) з одного боку чорні, а з іншого — кольорові. Це наче дві сторони людського буття, сторони добра і зла, надії і розчарування. Автор ніби стирає кордони між світами живого і мертвого, вічного і тлінного. А завершує дивовижну композицію інсталяція “Чорні квіти”. Кожна з філігранно вирізаних квіток має тінь. Ці квіти — тонка метафора людського існування та життєвого досвіду кожної людини.
Розмаїття технік, використання різноманітних матеріалів: порцеляни, дерева, металу, каміння; а скільки тем і образів у цих скульптурах-символах — просто дивуєшся! У суцвітті площин ромбоподібної “Рози вітрів” Олексія Золотарьова наче перетнулися чотири сторони світу. А ось синкретична, динамічна “дереволюдина” Миколи Малишка, яка складається з дев’яти образів, відображає різноманітні людські стани. Зовсім поруч фольклорний мотив — дерев’яна “Масляна” Валерія Пирогова, тут у розпалі гуляння… У кутку однієї із зал розгублено причаїлися бронзові “Адам і Єва” Володимира Кочмара з ошелешеними виразами обличчя та розведеними руками, а поруч виструнчилися “Головоногі” Костянтина Синицького, тримаючи в руках голови-маски. Мало не на початку виставки велетенська натуралістична металева жінка Віктора Сидоренка жертовно простягає руки вперед, а в одній із зал нас зустрічає металева “Бабця з кравчучкою” Ганни Кисельової, яка викликає усмішку. Дивлячись на “краплі роси” Катерини Бучацької, схожі на тарілки НЛО, та лискучі “костюми” Володимира Бовкуна, шукаєш асоціацій із космосом. Роботи із ланцюгів Дмитра Іва з циклу “Заціпеніння” викликають захоплення, особливо “Ланцюговий пес”. За характером, напевно, це близький родич міфічного Цербера. Микита Зігура представив проект “Наглядачі”, в основі якого — образи незрозумілого світу, який люди називали богами. А проект “Післясьогодні” Єгора Зігури — своєрідний роздум, присвячений темі людини в сучасному урбаністичному світі. Аж ніяк не можна оминути увагою скульптуру, яка символізує дитячі мрії. Це розмальоване лошатко “Надія”: на ньому барвиста веселка, на яку можуть вилізти малі бешкетники, велетенські квіти, сонечко і хмаринка, які вміють розмовляти…
Словом, у представлених творах понад сорока провідних українських скульпторів втілене земне й потойбічне, очевидне й парадоксальне, суворе й жартівливе, доросле й дитяче… Варто лише дати волю фантазії!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment