Українські гастролі голландського хору

Голландський хоровий колектив, відомий на весь світ своєю творчістю, відвідав із концертною програмою нашу країну. Його репертуар — пронизливі літургійні та народні твори, які залишають глибокий слід у серцях слухачів.

Ліліана ХОМИШИН,
м. Донецьк

Хор імені Лисенка заснував 1996 року великий українець, музиколог, композитор, оперний співак, уродженець міста Долини, що на Івано-Франківщині, Мирослав Антонович. Хлопець ще з дитинства був залюблений у музику, саме тому вивчав музичні науки й спів у Львові та виступав у різних операх. Закінчив навчання в Утрехтському університеті й захистив дисертацію під керівництвом професора доктора А. Смейерса. Із-під пера М. Антоновича вийшли роботи про східно- та західноєвропейську музику. У міжнародних музичних виданнях публікувалися його статті. Він також читав лекції на конгресах музикознавців в Утрехті, Оксфорді, Зальцбурзі, Нью-Йорку. Був диригентом хорів, у яких співав. Любов до України, її культури й милозвучних пісень переповнювала його. Саме тому під час навчання в Утрехтському університеті, коли в Голландії припинила свою діяльність Українська католицька духовна семінарія, доктор Мирослав Антонович вирішив створити хор винятково з голландців-чоловіків, який співав би на богослужіннях українською мовою у візантійському обряді. Звідси й назва “Візантійський хор”. Мета його створення — відкрити голландцям красу східного обряду та культуру українського народу. 28 лютого 1951 року відбулася перша репетиція, а вже через 2 місяці хор відспівав у каплиці шпиталю св. Антонія в Утрехті першу Службу Божу. Звістка про хор швидко поширилася в Голландії та за її межами. Він підкорював своїм співом публіку Західної Європи, США, Канади. Хоч би де хор голландських козаків (так ще називають цей колектив) виступав — його зустрічали з відкритим серцем. Під керівництвом Мирослава Антоновича хор дав понад 3000 концертів, а 1990 року співаки вперше відвідали Україну — Батьківщину засновника.
Через шість років М. Антонович зібрав уже мішаний колектив співаків, аби спільно з Візантійським хором виконати один концерт на користь Міжнародного фонду сім’ї Лисенків у Києві. Концерт відбувся у травні 1997 року у церкві св. Якоба в Утрехті і мав надзвичайний успіх. Саме тому цей тимчасовий співочий колектив перетворили на постійний хор і назвали його “Хор імені Лисенка”.
Хор імені Лисенка підтримує та розповсюджує українську культуру. Усі 40 співаків — чоловіків і жінок — корінні голландці. Мирослав Антонович та Паул Гаккеннес протягом десятиліття були художніми керівниками хору. За роки існування колектив відвідав багато країн світу та тричі виступав в Україні. Репертуар хору постійно оновлюється. 2006 року М. Антонович відійшов у вічність. Через кілька місяців новим керівником стала Ірина Горванко, уродженка Івано-Франківська, — віддана українській музиці людина, яка 1993 року закінчила музичний факультет Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника. Після переїзду до Нідерландів вона закінчила Брабантську консерваторію в місті Тілсбург за спеціальністю хоровий диригент. За її керівництва хор ім. Лисенка збагатився новими піснями. А ще 2008 року, коли хор побував у рідному місті Мирослава Антоновича Долині, виступивши разом із настоятелем Гошівського монастиря отцем Дам’яном та покійним отцем Тарасом у Гошеві, вони згодом спільно записали компакт-диск літургії св. Івана Златоустого. Після візиту в Долину місцеву музичну школу перейменували на школу ім. Мирослава Антоновича. Вихованці цього закладу завжди гідно виступають на концертах, конкурсах. Серед учнів і випускників багато лауреатів і відомих виконавців. Хор у різний спосіб допомагає цій музичній школі, опікується нею та захоплюється її талановитими вихованцями. Крім того, 2010 року в Долині створено “Фонд імені Мирослава Антоновича”, мета якого — благодійна діяльність.
Минулого року у зв’язку з переїздом пані Горванко до США новим диригентом співочого колективу з Голландії стала Анна Азернікова, що народилася у Москві. Вона вчилася хорового диригування в Московській консерваторії. Анна живе в Нідерландах із 1998 року. У консерваторії Свелінка в Амстердамі вчилася співу, навчання закінчила 2003 року. Як солістка, вона виступає і в Голландії, і за кордоном. Нині Анна, крім керівництва голландським хором ім. Лисенка, постійний диригент чоловічого хору Хасселту та Російського камерного хору.
Уже понад 30 років імпресаріо Візантійського хору є Володимир Луців — видатний український концертний співак-тенор, бандурист, культурно-громадський діяч, виконавець дум та автор статей про бандуру. Він уродженець Надвірної Івано-Франківської області, нині громадянин Великобританії. Під час відзначення 100-річчя з дня смерті Т. Шевченка (1961 р.), В. Луців у Голландії знайомиться з диригентом Візантійського хору Мирославом Антоновичем. Відтоді Луців організовує численні гастролі цього голландського хору в країнах Європи і світу.
Саме з ініціативи Володимира Луціва хор ім. Лисенка гастролював по Україні. Цього року візит голландського хору в нашу країну пов’язаний із відзначенням 95-ї річниці від дня народження маестро Мирослава Антоновича. Турне під назвою “З Україною в серці” відбулося, щоб показати відданість красі та мелодійності української музики та пісні. А ще хоровий колектив мріяв побувати у Центральній та Східній Україні.
Разом з голландським хором ім. Лисенка гастролював Україною не менш відомий в Європі та нашій країні молодий цимбаліст Михайло Захарія, що вражає шанувальників віртуозною грою на цимбалах. У 5 років Михайло здобув першу премію на обласному конкурсі “Юні віртуози”: тоді й розпочалася його творча кар’єра. Зараз він — лауреат Міжнародного гуцульського фестивалю, стипендіат Всеукраїнського конкурсу “Нові імена України”, лауреат першої премії Міжнародного конкурсу молодих виконавців у м. Кишинів (Молдова), багаторазовий лауреат Міжнародного конкурсу цимбалістів у Чехії, переможець міжнародних конкурсів у Будапешті (Угорщина), Тревізо (Італія).
Голландський хор ім. Лисенка разом із цимбалістом-віртуозом Михайлом Захарією гастролював містами України з 7 до 16 вересня. 8 вересня колектив виступив у рідному місті Мирослава Антоновича — Долині, відвідав Вінницю, Черкаси, Кривий Ріг. Хор завершив своє турне у Донецьку. Побували на цих концертах усі охочі, адже відомий колектив виступав безкоштовно.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment