Первосвятительський візит Патріарха Філарета

На запрошення Високопреосвященнійшого митрополита Чернівецького та Буковинського Данила 14—16 вересня 2012 р. Чернівецько-Буковинську єпархію з Первосвятительським візитом відвідав Предстоятель, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.

Марія ВИШНЕВСЬКА,
м. Чернівці

Привітати Патріарха до Чернівців приїхали всі священики Київського Патріархату Буковини, а також духовенство з Молдови та Румунії. Розпочався візит Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета в Чернівецько-Буковинську єпархію у п’ятницю ввечері. Цього дня Його Святість відвідав храм Різдва Пресвятої Богородиці в передмісті Чернівців (мікрорайон Рогізна), по вулиці Возз’єднання, 28.
Храм Різдва Пресвятої Богородиці належить до тих перших, церковна громада яких 10 травня 1992 р. зібралася й вирішила вийти з підпорядкування УПЦ МП і перейшла в підпорядкування до єпископа Чернівецького і Буковинського Данила (Ковальчука), а вже 21 червня 1992 р. в храмі відслужили першу літургію українською мовою.
У програмі нинішнього візиту Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета урочиста подія — освячення нового дерев’яного двоярусного іконостасу храму Різдва Пресвятої Богородиці, над яким працював відомий різьбяр по дереву Андрій Щепановський, поєднавши різні стильові елементи, застосовуючи каркасно-модульну побудову. При виготовленні іконостасу використовували дуб, липу та клен.
У своєму вітальному слові протоієрей Петро Лукинюк наголосив на тому, що “як слуги старозавітного патріарха Якова копали нові криниці і відновлювали давні, так і в Чернівецько-Буковинській єпархії будують не лише нові храми, а й відновлюють, прикрашають і розписують старовинні”.
— Привід візиту Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета — освячення Свято-Преображенського жіночого монастиря в селі Васловівці Заставнівського району, який ми збудували на садибі митрополита Євгена Гакмана, — розповів митрополит Чернівецький і Буковинський Данило. І це не випадково, адже з його іменем пов’язаний родовід духовного життя на Буковині. Євген Гакман обстоював загальнобуковинські інтереси. Надзвичайно велика заслуга Євгена Гакмана в тому, що завдяки його зусиллям була створена Буковинсько-Далматинська митрополія, яка мала статус окремої помісної церкви. Серед архітектурних пам’яток Буковини, які залишив нам митрополит, особливо виокремлюється резиденція митрополитів Буковини і Долмації. Вона і сьогодні вражає красою і величчю. Стараннями митрополита були побудовані церковний Дім, що на вулиці О. Кобилянської (у ньому тепер РАЦС), будинок, у якому розташувався “релігійний фонд” (нині приміщення краєзнавчого музею), будинок для священиків по вул. Коцюбинського (навпроти резиденції, тепер це житловий будинок).
Єпископ активно сприяв запровадженню і викладанню української та румунської мов. Проводив роботу у справі заснування Чернівецького університету, але до його відкриття 1875 р. не дожив. Навіть на смертному одрі владика думав про свою паству. Частину коштів заповів на будівництво парафіяльної церкви в рідних Васловівцях. Владика Данило згадав історію заснування цього монастиря на садибі першого митрополита Буковини Євгена Гакмана та двадцятилітній шлях становлення цього монастиря, який будується стараннями священнослужителів носіїв Духа Святого.
У монастирі за цей час збудовано підземну й наземну церкву, дзвіницю та братський корпус із келіями для монахів, але вони потребують оздоблювальних робіт, тому запрошуємо всіх небайдужих допомогти в цій святій справі.
— Цей монастир — другий у списку монастирів УПЦ КП на Буковині, — зазначив митрополит Чернівецький і Буковинський Данило. — Перший — чоловічий монастир у селі Шипинці Кіцманського району. У власності Свято-Преображенського жіночого монастиря — близько 40 соток землі. У триповерховому будинку монастиря 12 кімнат для черниць. Поки що у монастирі зголосилася жити лише одна черниця. За словами митрополита Данила, коли жінок, охочих стати черницями, у монастирі буде більше, вони зможуть займатися шиттям і вишиванням риз (одяг для священиків).
Крім того, в програмі візиту Патріарха — відзначення 150-річчя першого входу в церкву Святої Параскеви Сербської, де сьогодні знаходиться чернівецька єпархія.
Побачити Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета прийшло кілька сотень буковинців. Із ними Його Святість зустрівся на площі Філармонії у Чернівцях. Він благословив хлопця, який готується йти на службу до українського війська та молодят на щасливе подружнє життя.
Із площі Філармонії дорогою, встеленою квітами і барвінком, Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет разом із духовенством і вірянами попрямував на святкове всеношне богослужіння у храмі Святої Параскеви Сербської з нагоди 150-ї річниці освячення храму.
Окрім Свято-Преображенського жіночого монастиря Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет освятив церкву Святого Володимира, що по вулиці Воробкевича в Чернівцях.
— Ми запросили Патріарха в цю церкву тому, що її найпершою почали будувати на Буковині з часу незалежності України, будівництво тривало 20 років. Сьогодні у храмі святого Володимира змінили іконостас на новий ручної роботи, — розповів владика Данило. Після завершення освячення відбулася прес-конференція Патріарха Філарета для центральних і буковинських ЗМІ.
На запитання журналістів, чи йшлося під час його зустрічі з президентом України про звільнення від покарання або помилування українських політв’язнів — Юлії Тимошенко і Юрія Луценка, Філарет відповів: “Говорив я з президентом Януковичем і про ув’язнених Тимошенко і Луценка. Ми не втручаємося у судові справи, але просили у президента про їхнє помилування для того, щоб заспокоївся народ і не було поділу нації та внутрішніх потрясінь”. За словами Патріарха, він мав можливість “нагадати президентові Януковичу та його оточенню, що вони теж християни і їх колись теж чекатиме Суд Божий”.
Патріарх зазначив, що останнім часом розмовляв із В. Януковичем “на важливі теми захисту суспільної моралі в Україні”.
Не оминули журналісти й виборчої теми.  З цього приводу Патріарх Філарет на прес-конференції у Чернівцях зазначив:
— Хоча Київський Патріархат УПЦ сьогодні є найбільшою церквою, наш принцип — невтручання в політику. Оскільки вибори — політичний процес, наша церква не займається агітацією за ту чи ту політичну партію. Саме тому ми даємо загальні установки, за яких кандидатів потрібно голосувати. Йдеться не про партію, а про кандидатів будь-яких партій, за яких рекомендуємо голосувати вірянам нашого Патріархату. Насамперед ми говоримо: голосуйте за ті партії й тих кандидатів, які захищають українську мову. Якщо кандидати цього не роблять, це означає, що вони проти української держави й не хочуть її захищати, тому просимо за таких не голосувати.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment