Захистимо мову — збережемо Україну

img_0051Всеукраїнське товариство “Просвіта” ім. Тараса Шевченка ініціювало проведення Форуму “Захистимо мову — збережемо Україну”. Захід відбудеться 25 вересня об 11 год. у приміщенні Національної спілки письменників України. До участі у Форумі запрошуються всі патріотичні громадські організації, творчі спілки, партії і громадяни, яким небайдужа доля нашої держави. Представники оргкомітету провели прес-конференцію, на якій розповіли про час, місце та мету зібрання.

Прес-конференцію розпочав голова ВУТ “Просвіта”, народний депутат України Павло МОВЧАН:
— Кілька тижнів тому ініціативна група, яка складається з представників багатьох громадських організацій, творчих спілок, партій висунули вимогу необхідності проведення Форуму національно-демократичних, патріотичних сил, щоб зосередити увагу на мовній проблематиці, яка залишається на периферії суспільного процесу. Імплементація закону Ківалова—Колесніченка триває. Проти неї відбуваються лише спорадичні акти протесту, зокрема голодування вахтовим методом біля Українського дому. Цього замало. Ми розуміємо важливість мовного питання для суспільного життя і будучини, адже без мови немає нації.
Нині в мовному питанні кожна політична сила окреслила свою лінію й веде “маленьку окопну війну”. Це не відбиває тієї напруги, яка є в державі. Відбувається наступ на українську націю. Ми підготували Звернення до Форуму. На Форум запрошуємо всіх, починаючи від віце-прем’єра з гуманітарних питань Раїси Богатирьової, а також усі конфесії, партії, але ядро, оргкомітет, складають громадські організації.
Форум відбудеться 25 вересня у приміщенні НСПУ, де колись зароджувався Рух, де почалися процеси, які переросли в могутній спротив комуністичній системі. Найдоречніше було б його провести в Українському домі. Але нам відмовили і там, і в Будинку вчителя, і в Будинку художника, і в інших великих залах: усі бояться теми мови. Дивує, чому так відбувається в столиці, де свідома громада, серйозний склад Київради.
Президент дав доручення робочій групі, куди включили й мене, до 15 вересня підготувати документ, за який би проголосувала вся Верховна Рада, в роботі якої я участі не брав. Натомість я приніс на прес-конференцію законопроект Сергія Головатого “Про функціонування української мови як державної та порядок застосування інших мов”, зареєстрований ще 13 серпня. Він вичерпний щодо відповідності 10 статті Конституції України. Сергій Головатий має найвищий рейтинг як правник. Рада Європи довіряла йому серйозні проекти, залагодження різних конфліктів, зокрема мовних. Цей закон необхідний Україні. З ним можна ознайомитися на сайті Верховної Ради.
Кожному учаснику Форуму ми плануємо дати для ознайомлення диск із законопроектом Сергія Головатого, який вважаємо найкращим. Розповімо й про інші законопроекти.
Наслідки імплементації закону Ківалова—Колесніченка можуть бути дуже небезпечні, можуть спричинити розвал України як держави. Я б назвав його Чорнобилем у духовній царині. Зараз маємо в Україні конфедеративний процес, такий, який загубив велику державу в центрі Європи — Бельгію. Там нині постійні політичні, урядові кризи, міжнаціональні, міжетнічні конфлікти. Конфедерація почалася з мовного питання.
Треба  однозначно анулювати закон Ківалова—Колесніченка й проголосувати за новий.
Голова Української Всесвітньої Координаційної Ради Михайло РАТУШНИЙ розповів про позицію закордонного українства щодо мовного питання:
— Більше як у 20 державах світу силами української діаспори й трудової еміграції одразу після голосування закону Ківалова—Колесніченка біля українських посольств були проведені масові пікетування, у багато посольств були направлені звернення. Закордонне українство активно протестувало і продовжує протестувати проти тієї мовної політики, яка проводиться в Україні. Закордонні українці солідарні з пікетувальниками біля Українського дому, громадськими організаціями, політичними силами, які виступають проти цього закону. За кордоном гостро відчувають загрозу національній і етнічній ідентичності. Українці за кордоном — етнічна національна меншина. Один із головних елементів її збереження — це можливість навчатися рідною мовою. Це чітко обумовлюють усі міжнародні угоди.
Як голова УВКР, нерідко буваю за кордоном. Нещодавно був у Греції, Туреччині, на Кавказі. За кордоном скрізь українці відкривають недільні школи, кількість тих, хто хоче вивчати українську мову, зростає. Держави краще чи гірше гарантують це право. У Казахстані, наприклад, 50 % за недільні школи платить українська громада, 50 % — казахська влада.
Виникає парадокс: закордонні українці домагаються відкриття українських шкіл, добиваються розширення сфери застосування мови, а тут, в Україні, українців фактично позбавляють можливості отримувати освіту українською мовою, мова нищиться на рівні законодавчої й виконавчої влади. Скоро не тільки обласні ради, а й сільські, навіть вуличні комітети ухвалюватимуть рішення про застосування регіональної російської мови.
Павло Мовчан на зустрічі з президентом пояснював, до чого це призведе: до фрагментації України, некерованості з Києва процесами, які вже відбуваються поза правовим полем. Цей процес треба зупинити. Ми входимо в оргкомітет Форуму, готуємо звернення до Ради Європи про ущемлення права корінної нації — українців на повноцінне використання рідної мови на території України.
Для Європи це парадоксально, що в умовах існування держави треба боротися за свої гуманітарні права, духовні потреби.
Мовні питання — це питання і національної ідентичності, і федералізації, і державного устрою. Психологи, вивчаючи причини депресії, доводять: якщо було зламано мовний код, це відбивається навіть на психічному здоров’ї людини. Коли в умовах державності нищиться друга за чисельністю слов’янська мова за рахунок зросійщення, ми не можемо залишатися байдужими. Впевнений, що й цей наступ на українську мову зазнає поразки.
Сергій ВУТКЕ, заступник голови громадської організації “Українська народна молодь” висловився чітко й однозначно:
— Я представляю низку молодіжних громадських організацій: “Українська народна молодь”, “Простір свободи”, “Не будь байдужим”, “Відсіч”. Усі патріотичні молодіжні громадські організації виступають із категоричним засудженням мовної політики нинішньої влади. Ми вважаємо, що вона антиконституційна, злочинна, веде до міжнаціональної ворожнечі, несе загрозу незалежності України. Саме тому молодіжні організації брали, беруть і братимуть участь у всіх акціях на захист української мови. Ми вважаємо неприпустимим замовчування цього питання. Підтримуємо Форум “Захистимо мову — збережемо Україну” і братимемо в ньому участь.
Від Національної спілки письменників України сказав слово Вадим ПЕПА.
— Найбільша надія на молодь, тому що ми, старші, пройшли такі випробування, що, може, й не наважимося на те, на що завжди зважується молодь. Хочу сказати про глибші речі, про які у ЗМІ говорять мало.
Український етнос на цій землі споконвіку. Наш народ і його мова розвивалися саме тут. Те, що українська мова існує з ХV століття, як пишуть у підручниках, — це нонсенс. Трипільська культура — головний квіт української сутності, нашої теперішньої духовності й хрещена мати всіх слов’янських народів. Про це добре написано в книжці Івана Ющука, яку видав ВЦ “Просвіта”. Там він стверджує: “Українська мова розвивалася тисячоліттями”.
Мабуть, ми потерпаємо через те, що в українців немає агресивного начала, дуже м’яке й поетичне сприйняття навколишнього світу.
Треба звертатися до вищих навчальних закладів, до Академії наук. Наша еліта повинна утверджувати справжні наукові поняття, руйнувати старі комуністичні імперські міфи. Тоді легше захищати нашу мову. Про це треба сказати й на Форумі.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment