«Ні!» — мовному сепаратизму!

img_0407Всеукраїнське товариство “Просвіта” провело у столичній агенції “Укрінформ” круглий стіл, де йшлося про причини, які спонукали “Просвіту” ініціювати скликання Форуму “На захист української мови і державності”.

Петро АНТОНЕНКО

Відкриваючи захід, голова “Просвіти”, народний депутат України Павло МОВЧАН наголосив:
— Механізм антиукраїнських дій сьогодні запущено по всій країні. І якщо ми розрізнено, маленькими окопними війнами думаємо виграти велику загальнодержавну битву, нічого не зробимо. Програємо, якщо не перейдемо в контрнаступ. За нами правда, за нами Конституція, всі міжнародні документи. Глава держави дав слово до 17 вересня внести до парламенту кардинально оновлений проект мовного закону. Якщо влада стверджує, що оновлений закон уже підготовлений, то чому його не подають до парламенту? Тому я спираюся лише на один документ: це проект закону про мовну політику держави, який підготував за кілька днів після ухвалення парламентом закону Ківалова—Колесніченка народний депутат, відомий у світі правник Сергій Головатий. Процитую цей законопроект. У перехідних положеннях сказано: “Визнати таким, що втратив чинність, закон України “Про засади державної мовної політики”. Половину законопроекту Сергія Головатого складають Стандарти державної мови, чого досі ніколи не було в нашому законодавстві. Тут ідеться про Національну комісію стандартів державної мови, її повноваження, вперше розроблені механізми, як зробити українську мову державною, бо досі просто констатували, що ця мова є державною. Також законопроектом С. Головатого передбачено Уповноважених із захисту державної мови, мов національних меншин. Тобто є все, щоб запустити механізм захисту мови.
Якщо Верховна Рада і Президент погоджуються, що той закон, про який ми говорили на зустрічі з главою держави у Форосі, є антиконституційним і руйнує державу, то, безперечно, треба, щоб законопроект, підготовлений робочою групою, розглядався у Верховній Раді. Але поки що цього нема. Тому важливо, що ті два концептуальні законопроекти — робочої групи і С. Головатого — обговорюються громадськістю на Форумі. Щоб ми сказали: “У нас є правничі засади домагатися розгляду цих документів”. Слово за владою. Саме тому ініціатива постійно діючого Форуму така важлива.
Академік Микола ЖУЛИНСЬКИЙ зазначив:
— Хочу розпочати з цитування однієї заяви: “Прошу прийнять мого рєбйонка до першого класу з русской мовой навчання”. Це вже наш брат-пристосуванець намагається діяти в руслі політики влади. І будемо відвертими: якщо цей мовний закон діятиме, нас чекають жахливі часи, тому треба боротися за його скасування.
Президент України у Форосі нам пообіцяв у вересні передати у парламент змінений мовний закон і запевнив: і Партія регіонів, і опозиція проголосують за зміни. Тому я взяв участь у діяльності робочої групи при главі держави. Цей закон Верховна Рада повинна терміново скасувати або внести кардинальні зміни до більшості його статей. Передусім тому, що він порушує низку статей Конституції України, положення Європейської хартії регіональних або міноритарних мов та рамкової Європейської конвенції про мови національних меншин. Тому, відповідно до статті 10 Конституції, слід насамперед ухвалити Закон про українську мову. Такий законопроект свого часу підготував Павло Мовчан, зараз підготував Сергій Головатий. Якщо з якихось причин ця Верховна Рада, де провладна більшість, звичайно, захищатиме ухвалений нею закон, не ухвалить нового закону і навіть не допустить його розгляду, слід ухвалити закон про державну мову, мови національних меншин і регіональні мови. За прикладом Республіки Польщі, де 1999 року було ухвалено закон про польську мову, а 2005 року закон про державну мову, мови етнічних меншин і регіональні мови.
Якщо на виборах Партія регіонів разом із комуністами набирає більшість, то важко щось говорити про захист нашої мови. Тому ми повинні використати все. У нас ще є місяць, щоб побачити, чи розгляне ці питання нинішня Верховна Рада.
Доктор юридичних наук, професор Володимир ВАСИЛЕНКО зазначив:
— На жаль, у цій ситуації діє не право, а брудна політика. Тому скликання Всеукраїнського форуму — це має бути постійна акція, до якої слід залучити людей зі всієї України. Бо нинішня мовна політика — це не передвиборний хід, це цілеспрямована далекосяжна лінія на знищення української України й української держави. Подивіться, що робиться — вже імплементується цей закон. Якби Президент був чесним, даючи обіцянку кардинально змінити, поліпшити закон, він би зробив так, щоб застосування його було заморожене. Але ж закон впроваджується і такими темпами, що це загрожує самому існуванню нації і держави. А головний напрям удару — українська освіта, її знищення. Запроваджуються програми, покликані імплементувати у свідомість українського школяра і студента ідеї, не притаманні українцям. Це ідеї і міфи комуністичної епохи і сусідньої держави. Мета: виховати не представників української еліти, а еліту сусідньої держави.
Я брав участь у всіх засіданнях робочої групи. Якби Янукович дотримав слова, і підготовлений групою оновлений закон ухвалив парламент, все було б гаразд. Там нормальний правовий акт з точки зору Конституції, уже нема положень, які б давали змогу викорінювати українську мову. Також я знайомий із законопроектом, який зареєстрував у парламенті С. Головатий. Ми маємо вимагати ухвалення якогось з цих законів парламентом і вимагати від президента виконання його обіцянки. Але, на жаль, триває гра не на ухвалення закону, потрібного нації, Україні, а щоб нишком здійснювати акції, спрямовані проти суспільства.
Голова Київської міської організації Національної спілки письменників України Михайло СИДОРЖЕВСЬКИЙ підкреслив:
— Українські письменники підтримують ідею постійно діючого Форуму. Ситуація не поліпшується, а погіршується, тому потрібна чітка програма дій в оборону української мови. Цього поки що немає. Нинішня влада вже починає втрачати контроль над ситуацією, рухається спорадично і робить речі проти самої себе. Очевидно, цей мовний закон рано чи пізно буде скасовано, бо до вакханалії мовного сепаратизму, що розгортається нині в Україні, не готові навіть самі ініціатори цього закону. У нашому русі можуть і повинні брати участь політичні партії, але є небезпека, що на хвилі виборчої кампанії деякі політичні сили спробують осідлати цей мовний протест громадськості.
Академік Любомир ПИРІГ запропонував залучати до боротьби за українську мову не тільки гуманітаріїв, а й наукові кола. Проілюстрував це на прикладі Всеукраїнського лікарського товариства, а також Світової федерації українських лікарських товариств, які свої з’їзди, свою роботу проводять винятково українською мовою. А загалом медична сфера, поряд з освітою, може чи не найбільше зробити для впровадження й утвердження української мови в повсякденному житті, зокрема і в русифікованих місцевостях.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment