Боротися, як за власне життя

img_0780-copyІван ЗАЄЦЬ,
народний депутат України

Пропоную на Форумі працювати у двох напрямах: перший — усвідомлення проблеми, другий — розроблення заходів, які відвернуть цю небезпеку від України. Для політиків більшості країн світу загальновідома теза: мова — найголовніший будівничий держави і нації. Сьогодні ті, хто глибоко знайомиться з цією проблемою, читають сучасних мислителів, філософів, бачать, що вони розглядають мову як дім буття нації. Є українська мова — є український дім буття, немає української мови — немає нашого дому, немає нашої держави. Тому боротися за мову треба як за життя кожної людини, за життя української нації.
Яку ж політику проводить режим Януковича в цій сфері? Насамперед Янукович відмовився від першості Конституції України, зокрема статті 10 щодо української як єдиної державної мови. Постійно чуємо риторику членів уряду, багатьох депутатів, які кажуть, що вихідним документом має бути Європейська хартія мов, а не Конституція України. Таку діяльність президента й уряду ми маємо однозначно кваліфікувати як замах на конституційний лад України. Їхня діяльність у цій сфері пов’язана з патологічним українофобством. Є ще один фактор, який не завжди помічають і враховують. Цією владою керує банальна помста за помаранчевий майдан, коли у них був великий переляк, якого не позбулися й сьогодні. Регіоналам намалювали таку схему: українськомовні люди й навіть російськомовні, налаштовані демократично і проєвропейськи, не можуть бути електоральною базою ПР на нинішніх виборах і Януковича на президентських виборах 2015 року. Тому треба зменшити кількість українськомовних громадян, тоді підтримка нинішньої влади значно зросте.
Я зараз працюю у Рівненській області, зустрічаюся з сільськими мешканцями. Такої бідності, соціальної диференціації, байдужості влади до селян ніколи раніше не бачив і не можу інакше це пояснити як виконанням прямого завдання фізично знищити носіїв української мови, джерело української культури. Ми заявляємо, що не дозволимо цього зробити: маємо боротися за мову як за власне життя.
Мовна політика режиму Януковича виникла не просто на базі побутового розуміння призначення мови для зручності у спілкуванні. Це елемент російської спецоперації проти Української держави. Нинішня влада — інструмент у цій спецоперації. Ми чудово розуміємо, що Москва досі не може змиритися з незалежністю України, розглядає її не інакше як колонію. Необхідно організовано протидіяти цій спецоперації.
Нам треба усвідомити, що ніякого мовного закону з правової точки зору не існує. Це фікція. Тому що він не був офіційно внесений до другого читання, а депутатів позбавили права законодавчої ініціативи (було близько 2 000 поправок, із них 181 — моя, жодну з яких не розглядали).
Хочу привернути Вашу увагу до подальших кроків режиму Януковича. Цей закон лише прелюдія, лише тестування суспільної свідомості. Режим перевіряє, чи здатні українці зорганізуватися й дати відсіч, чи діятимуть за принципом “моя хата скраю” або “якось воно буде”. Це лише перший елемент плану, пов’язаного з діяльністю так званої Конституційної комісії. Ця комісія, яку створив Янукович, — технологія ухвалення нової Конституції, спецоперація до зміни суті Української держави. Наша держава — національного типу, заснована на українських звичаях, у річищі європейської традиції. Думаю, що ця комісія працює над новою редакцією, де не буде багатьох засадничих речей: державної української мови, символіки, буде подвійне громадянство, федеративний устрій. Операція тільки розгортається, і ми на самому початку маємо ревізувати цю Конституційну асамблею. Установча функція нашої держави відбулася. 1991 року не тільки депутати, а й громадяни проголосували за незалежність і створення Української держави.
Я думаю, що якщо в парламенті Януковичу не вдасться зібрати 300 голосів, то влада піде на те, щоб розширити статус Конституційної асамблеї як дорадчого органу при президенті до представницького органу, винести цю нову Конституцію на референдум, відповідно “попрацюють” — і вона буде ухвалена. Ми повинні рішуче виступити проти цього задуму.
Хочу наголосити, що лідери опозиційних партій не склали іспит у захисті української мови. Те, що був згорнутий мовний майдан біля Українського дому, — велика стратегічна помилка. Опозиційні політики нав’язали громадськості думку, що мовна війна — лише проміжна, мовляв, ось ми виграємо у Януковича битву на парламентських виборах і тоді все виправимо. Коли йдеться про буття нації, так чинити не можна.
Пропоную від нашого Форуму вимагати скасування закону Ківалова—Колесніченка; вимагати ухвалення закону про державний статус української мови; інформувати представників національних меншин, що їх учергове використали у боротьбі проти української мови; заявити, що не обиратимемо в парламент тих, хто голосував за мовний закон і в кого в програмі немає положення про захист української мови.
Перший бій сьогодні — це бій за Верховну Раду. Багато що вирішуватиметься на мажоритарних округах, тому треба бути пильними, добре розібратися, хто є хто, активно доносити до людей нашу позицію. Тоді перемога за нами.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment