Освіта — велика сила

Святослав ВАСИЛЬЧУК,
голова Житомирського обласного об’єднання ВУТ “Просвіта”

У нашій області “закон Ківалова—Колесніченка” поки не діє. Щоправда, на такий результат ми працювали від початку незалежності України. Житомир був вельми зросійщеним (колись за царизму був центром Волинської губернії). Ближче до Тернопільщини — це вже була Австрія, там стояли різні прикордонні війська, багато російськомовного чиновництва. Зросійщення велося і за радянських часів.
За 21 рік сталися величезні позитивні зміни. Нині в Житомирі з 33 шкіл тільки одна російська. Дитячі садки — українські. Мій чотирирічний онук, коли приходить із дитсадка, навіть свою матір виправляє, коли вона вживає русизми. Спостерігаю таке явище: дід із бабою і батько з матір’ю розмовляють російською, а дітки — українською. Садочки й школа — дуже велика сила. Коли дитина вчиться у садочку, в школі українською, коли там висококласні педагоги, — це для дитини закон. Їхні настанови сприймають як належне, які навіть сумніву не підлягають. А те, що говорять батько з матір’ю, діти сприймають як якесь історичне непорозуміння.
Національне обличчя народу формують освіта, Церква, армія, культура. Тому намагаються це причавити.
Щодо закону, ми діяли на упередження впровадження його в області. “Просвіта” разом з іншими організаціями демократичного спрямування збирали Комітет захисту української мови, вирішували, як діяти. Провели три представницькі мітинги, де збиралося близько 5 тисяч осіб.
Я член громадської ради при облдержадміністрації. Ми винесли мовне питання на засідання громадської ради і від її імені надсилали звернення президенту із закликом накласти вето на цей закон. Від обласного керівництва вимагали не виносити це питання на розгляд обласної ради.
Голова облдержадміністрації С. М. Рижук і голова обласної ради Й. А. Запаловський, хоч обидва регіонали, запевнили нас, що цього питання розглядати не будуть. Немає підстав: у Житомирській області 94 % населення українці.
Усі представники наших національних меншин висловилися проти закону Ківалова—Колесніченка, за єдину державну українську мову. Сказали, що їх ніхто не утискає.
На засіданні “Просвіти” ми ухвалили рішення звернутися до керівників вищих і середніх навчальних закладів та ПТУ, щоб при складанні навчального плану керуватися винятково 10 статтею Конституції України, де записано, що українська мова — державна. Розіслали близько 100 таких листів.
У нас створено Комітет захисту української мови. Найближчими днями зберемо людей і доповімо про все, що відбувалося на форумі. Ми схвалюємо це зібрання, воно потрібне й актуальне.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment