Віра ЧОРНИЙ-МЕШКОВА: «Серед українців багато письменників заслуговують на «Золотий вінок»

Наприкінці вересня в Будинку письменників відбулася приємна подія: македонську письменницю й перекладачку українського походження Віру Чорний-Мешкову нагородили почесною відзнакою НСПУ та медаллю “Будівничий України” Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Т. Шевченка. Так українці вшанували діяльність секретаря Громади українців у Республіці Македонія імені Лесі Українки.

— Пані Віро, хто й коли заснував громаду українців у Македонії?
— Громаду українців у Республіці Македонія імені Лесі Українки заснував і очолив мій батько Онуфрій Чорний. Організацію офіційно зареєстрували 2003 року. Головний напрям її діяльності — популяризація української культури в Македонії. Особливу увагу ми приділяємо виданням перекладів українських письменників. Уже видали кілька книжок перекладів, зокрема Лесі Українки, Тараса Шевченка, Василя Барки, Євгена Маланюка, Ліни Костенко, Павла Тичини, Бориса Олійника, антологію сучасної української поезії та інші. Ми працюємо для того, щоб македонці повніше відкривали для себе Україну, адже ще десять років тому більшість співвідносила її з Росією. На щастя, ситуація змінилася. Цьому сприяє й підтримка Дипломатичного представництва України в Македонії.
— Які заходи, окрім книговидання, проводите?
— Передусім разом із посольством організовуємо різні свята. Це Шевченківські дні, дні Лесі Українки, День Незалежності України, День Конституції. Охоче спілкуємося з представниками інших громад діаспорців, зокрема з колишньої Югославії, Іспанії. Підтримку надають македонські письменники (нині Національна спілка письменників України співпрацює зі Спілкою письменників Македонії). Першою книжкою художніх перекладів, що вийшла в Македонії, став “Жертовник” Павла Мовчана. Громада запрошує українських літераторів на фестиваль “Струзькі вечори поезії”. У ньому брали участь Анна Багряна, Павло Вольвач, Юрій Завгородній та інші письменники.
— Як сприймають македонці нашу літературу?
— Дуже зацікавлені нею, сприймають позитивно. Одним словом, ставлення гарне. Кілька років поспіль пропонуємо Україні висунути свого письменника на нагороду “Струзьких вечорів” — “Золотий вінок”. Це престижна відзнака, її отримували знані у світі письменники, зокрема Нобелівські лауреати Пабло Неруда, Йосип Бродський та інші. Переконана, що серед українців багато письменників заслуговують на “Золотий вінок”.
— Ви перекладаєте і класиків, і сучасних українських авторів. Чи маєте ще якісь плани щодо цього?
— Насправді, зроблене — це піщинка порівняно з тим, що необхідно зробити. У Македонії нечасто натрапиш на українську книжку, але коли вже мені вона трапляється, то одразу цікавлюся життям письменника, потім читаю його твори, вибираю з них щось для перекладу…
— Розкажіть про зв’язки Вашої родини з “Просвітою”.
— Від свого дідуся й батька я дізналася, що сім’я брала участь у просвітницькій роботі в Боснії, мій прадід був одним із засновників “Просвіти” в цій країні. Там і сьогодні діє потужна українська громада. Отже, справа популяризації української культури в нас триває поколіннями.
— Чи правда, що в Університеті Святих Кирила й Мефодія в Скоп’є незабаром відкриють українське відділення?
— Цим займається посольство. У Києві, до речі, викладають македонську мову, і ми хочемо, щоб у скопському Університеті Святих Кирила й Мефодія теж був лекторій з україністики. Я за освітою економіст, але щоб здійснити задумане, треба мати диплом із філології. Тому я зробила перерву в роботі над кандидатською з економіки й вирішила фахово вивчати українську мову й літературу. Склала іспити в Інституті філології Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, захистила магістерську роботу на тему “Жіночі образи у творчості Тараса Шевченка й Райка Жензіфова”. Зараз працюю над кандидатською дисертацією про Шевченківський текст у мовній свідомості українців і македонців… Попереду — захист. А вже потім — відкриття лекторію чи кафедри. Тож сподіваюся, що все-таки українське відділення вдасться відкрити вже за кілька років.

Спілкувалася Тетяна СИНЬООК

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment