«Двійники» на Київщині, угорці на Поліссі

Петро АНТОНЕНКО

Нещодавно в столичній агенції УНІАН провів прес-конференцію багатолітній лідер Соцпартії, двічі голова Верховної Ради Олександр Мороз. Як кандидат у депутати парламенту по одному з округів Київщини. Він примкнув зі своєю партією до Помаранчевої революції, постояв на трибуні на Майдані. Після перемоги Ющенка соціалісти отримали свої “бонуси” в новій владі. А на перших же після Майдану парламентських виборах весною 2006 року прорвалися в ВР. На жаль, через чвари між БЮТ і “Нашою Україною” ці блоки не змогли отримати в парламенті більшість мандатів. І довелося для формування правлячої коаліції “позичати” їх у фракції соціалістів. Утім, невдовзі Мороз перекинувся до регіоналів із комуністами, які і сформували нову коаліцію, ту, що проголосувала за кандидатуру Януковича на посаду прем’єра. Мороз натомість отримав посаду голови Верховної Ради.
Утім ненадовго: зраду не забувають. Уже на позачергових виборах восени 2007 року соціалісти не потрапили в парламент і на 5 років випали з великої політики. Але ось ці “недокомуністи” чи “перекомуністи” знову ожили: партія йде на вибори за списком по загальнодержавному округу, виставила й кандидатів по округах.
Звичайно, на тій прес-конференції не обійшлося без в’їдливого запитання Морозові щодо його політичних перебіжок і кульбітів. Він нагадав, що не так давно вже виступав із заявою, суть якої — він визнає, що були помилкою і союз із помаранчевою владою, і союз із регіоналами. Що ж, позиція зручна: дистанціюватися від обох політичних таборів, і ось вам, виборці, мовляв, третій, правильний шлях, соціалістичний.
Але з’ява Мороза перед пресою і оприлюднення ним розпачливої Заяви Соцпартії про безчинства виборчої кампанії цікаві хіба ось чим. Людина, яка була на найвищих щаблях влади, зіштовхнулася з тим, що шалений і безсоромний адмінресурс працює тепер не на нього, в крайньому разі не нейтрально, а проти. Тож доводиться на своїй шкурі відчути, що це таке — система, до вибудовування якої й сам разом із партією доклав рук.
Таке ведення виборчої кампанії б’є, звісно, не по одних соціалістах, а й по всіх опонентах влади, всіх, хто не з нею. Нейтральних теж нема: “Хто не з нами, той проти нас” — це правило комуністичних часів діє досі.
Отож Мороз, як і інші політики й партії, зіштовхнувся з тим, як перед носом кандидатів зачиняються двері замовлених для зустрічей із виборцями приміщень, як керівники найперше бюджетних установ не пускають на ці зустрічі працівників, усіляко залякуючи вчителів, медиків, не кажучи вже про чиновників держустанов.
А одна виборча технологія заслуговує на окрему увагу. Йдеться про так званих “двійників” у виборчих комісіях. Коли з 87-ми партій, що беруть участь у виборах, визначали жеребкуванням ті півтора десятка, які отримають право подати своїх членів в окружні й дільничні комісії, жереб усміхнувся й соціалістам. В окрузі, де балотується Мороз (це Миронівський, Богуславський райони й місто Переяслав), соціалісти подали кандидатів у дільничні комісії. І раптом десятки цих людей були видалені з них. Виявилося, що в такій-то комісії, окрім поданого соціалістами, скажімо, Миколи Васильовича Іваненка, виявився ще один такий же, не лише повний тезка й однофамілець, а й із тими ж паспортними даними. І окружна комісія усунула обох “двійників”. І таких викинутих десятки. Як таке трапилося? Паспортні дані роздобути неважко, не марно ж їх збирають усі, кому не лінь. Але ж власноруч написана людиною заява на згоду бути членом комісії?!
Усе просто: ці заяви були сфальсифіковані. При тому, що за новим виборчим законодавством підробка виборчої документації — вже кримінальний злочин, відтак можна порушувати кримінальну справу. Хто пішов на злочин? Очевидно, ті, кому це вигідно, хто хоче не допустити в комісії не провладних членів. Хто злочинець — це вже мають встановити правоохоронні органи. Що ті заяви сфальсифіковані, міліція за заявою Соцпартії вже встановила, зазначив О. Мороз. Залишається порушити кримінальні справи і встановити винних, саме зараз, поки триває виборча кампанія. Із таким поданням О. Мороз вже звернувся до прокурорів районів і в Генеральну прокуратуру. Побачимо, як подбають наші правоохоронні органи про “чесні і прозорі” вибори.
Тим більше, що ця брудна технологія застосовується досить широко. Мало не анекдотичним, якби він не був таким обурливим, можна назвати й факт по Чернігівщині. Всеукраїнське об’єднання “Свобода” подало до окружної комісії Корюківського виборчого округу № 207 своїх кандидатів у дільничні комісії. Прізвища — Ткаченко, Горєла, Євтушенко, Момот, Приліпко, Черняй, Марченко. Цілком реальні люди, котрі погодилися працювати членами комісій, про що кожен власноруч написав заяви. І раптом в ОВК виявляються документи і “власноручні заяви” цих же людей, але подані зовсім від інших партій. Серед таких — “Русь Єдина”, “Руська Єдність” (як же без них), а ще від партій вільних демократів, соціал-демократів і навіть від Демократичної партії угорців України. Навряд чи на Поліссі, далекому від Угорщини й Закарпаття, знайдеш багато угорців. Але закон такий, що партії можуть подавати кандидатів у комісії звідки завгодно й куди завгодно. Навіть якщо ці члени комісій мешкають за сотні кілометрів від цих комісій. Що й широко практикується.
“Чесні і прозорі” вибори тривають…

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment