Будинку вчителя — 100 років

Інструментальною музикою і дитячими усмішками зустрічав 5 жовтня своїх гостей Київський міський Будинок учителя. Цього дня йому виповнилося 100 років. Міська влада з нагоди такої круглої дати виділила кошти на реставрацію будівлі. У фойє всі охочі мали змогу ознайомитися з проектом реставраційних робіт, які чиновники пообіцяли завершити за півроку.

Євген БУКЕТ

Будівлю Педагогічного музею на вулиці Володимирській, спорудженого за проектом відомого київського архітектора П. Ф. Альошина, було урочисто відкрито для освітянської громади Києва 5 жовтня 1912 року.
Крім залів для експозиції в Педагогічному музеї діяли: фахова бібліотека, читальний зал, спеціальні кабінети для демонстрування навчальних посібників і приладів, виставка педагогічної літератури, велика аудиторія для проведення масових заходів за участю представників різних освітніх товариств. Тут діяли також літні курси вчителів, читали лекції для викладачів і вихованців вчительського інституту і вчительської семінарії.
Саме у цьому освітянському домі у квітні—серпні 1917 року відбувалися І та ІІ Всеукраїнські вчительські з’їзди. А 7 листопада 1917 року в залі Педагогічного музею було урочисто відкрито Українську академію педагогічних наук (УАПН). У приміщенні музею працювало Бюро Всеукраїнської вчительської спілки, головою якого була Софія Русова. У цьому ж будинку працювала і новостворена Українська державна академія мистецтв.
Також у стінах Педагогічного музею перебувала Центральна Рада — перший національний уряд України. Саме тут ухвалювалися доленосні Універсали, які проголошували суверенність нашої держави. Стіни цього будинку пам’ятають Михайла Грушевського, Володимира Винниченка, Симона Петлюру, Івана Стешенка, Володимира Вернадського, Сергія Єфремова, Павла Чубинського…
Тепер — Київський міський Будинок учителя — пам’ятка архітектури національного значення. Щороку тут, за участі відомих політиків, літераторів, митців і науковців, відбувається понад 1000 заходів, які відвідують близько 200 тисяч киян і гостей міста. У приміщенні Будинку вчителя діють Педагогічний музей України, філія Державної науково-педагогічної бібліотеки України ім. В. О. Сухомлинського, Міська Рада профспілки працівників освіти і науки, відділ Національного музею історії України “Музей української революції 1917—1921рр.”

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment