Під Покровом Богородиці відзначено 70-річчя УПА

14 жовтня, на велике християнське свято — Покрову Пресвятої Богородиці в Україні традиційно відзначили День козацтва, покровителькою якого була Матір Божа. А ще цього року свято припало на 70-ту річницю створення УПА. Адже й повстанці, які боролися за волю України, теж вважали Богородицю своєю покровителькою і саме в день Покрови 1942 року проголосили створення УПА. Річницю створення УПА урочисто відзначили і в столиці, і в областях України.

У Львові пам’ять воїнів УПА вшанували тисячі людей. У супроводі оркестру, з гаслами “Слава Україні — героям слава!” колона пройшла по центру міста до Площі Ринок, де перед входом у Ратушу скаутська організація “Пласт” посмертно нагородила 22 командирів УПА “пластовим залізним хрестом” за “хоробрість у боротьбі за Батьківщину”. Потім мер Львова Андрій Садовий і голова Львівської облради Олег Панькевич разом із ветеранами УПА поклали квіти до Меморіалу невідомому вояку УПА. “Аналогів такої армії, як УПА, не було, — заявив Андрій Садовий. — Адже вони воювали проти двох імперій”.
В Івано-Франківську патріоти провели урочисте віче і помолилися за загиблих воїнів, після чого маршем пройшли центральними вулицями міста до меморіального скверу, де біля хреста жертвам політичних репресій відбулися панахида та покладання квітів.
У Рівному учасниками маршу стали сотні осіб. Вони пройшли колоною по вулиці Соборній від Свято-Покровського собору до майдану Незалежності, де заспівали повстанських пісень.
У Чернігові просвітяни, члени УНП, КУН, “Нашої України”, козацьких організацій пройшли хресною ходою від Катерининської церкви — кафедрального храму єпархії Київського Патріархату, до пам’ятного знаку “Борцям за волю України”, встановленого свого часу з ініціативи Руху і “Просвіти”. Урочисте богослужіння очолив секретар єпархії УПЦ КП протоієрей Роман Кіник. Потім відбувся мітинг патріотичних сил із нагоди свята. Учасники заходу поклали квіти на княжому Дитинці — давньому Валу до пам’ятників Тарасу Шевченку і гетьману Івану Мазепі. А понад 200 учасників акції поїхали на Марш Боротьби в Київ.
День пам’яті УПА відзначили також в Одесі, Харкові, Тернополі, інших містах держави.
Не обійшлося і без інцидентів. У Полтаві місцеві активісти ВО “Свобода” звинуватили ДАІ в спробі зірвати їхню поїздку на марш до Києва. Співробітники автоінспекції заблокували рух семи мікроавтобусів з активістами, не пропустивши їх до Києва. Людям довелося добиратися на акцію до столиці потягом. У Стаханові (Луганська область) на колону прихильників УПА напали члени проросійських козачих організацій, які вирвали у одного з учасників ходи державний прапор і кинули його на землю. Демонстранти відбили прапор і провели мітинг на центральній площі міста.

Віче і Марш Боротьби

14 жовтня, на Свято Покрови, у Києві відбулися Віче та Марш Боротьби, присвячені 70-річчю створення УПА. В акції взяли участь понад 30 тисяч українців, які з’їхалися з усієї України, аби вшанувати цю визначну подію. Захід відбувся під гаслами захисту національних, соціальних, історичних і громадянських прав українців.
Біля пам’ятника Тарасові Шевченку виступили ветеран УПА Роман Левчанин, лідер ВО “Свобода” Олег Тягнибок, голова ОУН Богдан Червак, поет і громадсько-політичний діяч Дмитро Павличко, член Комітету захисту української мови, громадський діяч, депутат Київради Олександр Бригинець.
Колона патріотів пройшла урочистим Маршем Боротьби від пам’ятника Тарасові Шевченку і далі Володимирською вулицею й центром столиці до Михайлівської площі. Жодного інциденту не зафіксовано, учасники спалили прапори Партії регіонів і Компартії і мирно завершили свято.

День українського козацтва

Борис ТКАЧЕНКО

У Києві відсвяткували День українського козацтва. Свято відбулося у найбільшому житловому масиві столиці — Троєщині. Навіть дощ не став на заваді дійству. Кілька тисяч глядачів зібралися в Молодіжному парку Троєщини, аби насолодитися видовищем.
Стріляли козацькі гармати, у похідному казані варили куліш і походжали чоловіки в козацьких одностроях. Вражали поєдинки з козацького двобою, бій на шаблях, кидання ножів і рубання шаблею капусти на голому животі.
На святі порадували глядачів ансамбль національного обряду “Родослав”, школа хореографічного мистецтва “Сонечко” з Житомира, київський дитячий хор “Зернятко”, кременчуцький колектив козацьких традицій “Нащадки Богдана Хмельницького”, театр вогню з Євпаторії “Гефест-шоу”.
— Козак — стан душі, характер і стиль мислення, —  зазначив верховний отаман міжнародної оборонно-спортивної організації “Козацтво України” та всеукраїнської громадської організації “Козацька територіальна оборона України” Валентин Соколовський.
Козацький рух — доволі строкате явище. Сучасне українське козацтво об’єднує понад 700 козацьких організацій, а це більше 300 тисяч осіб. Усі козаки визнають кодекс лицарської честі й покровительство Пресвятої Покрови Богородиці, тому свято Покрови вважають Днем українського козацтва, воїнів УПА й усіх українських збройних формувань.

Фестиваль «Покрова.UA»

Програмою на різний смак — від виступів етно-гуртів до лекцій про УПА — відзначився київський культурно-мистецький фестиваль “Покрова.UA”, який відбувся 13—14 жовтня. Організатор — Київська міська організація Спілки Української Молоді в Україні (СУМ в Україні).

Іванна ГОЛУБ’ЮК,
Олексій ЗАХАРЧЕНКО

Дитячий фольклорний колектив “Первоцвіт” (керівник — Юлія Новосад), танці та забави від гурту “Варйон”, Школа бойового гопака розважали дорослих і дітей, які зібралися у Музеї Гончара. Родзинка програми — виступ етно-альтернативного гурту “Фолькнери”, які нещодавно стали кращим етно-колективом року на міжнародному фестивалі “Mikolajki Folkowe” в Любліні.
Інша частина заходу — показ фільму молодого українського режисера Івана Канівця “Українська революція” та лекція Павла Подобєда про киян у збройній боротьбі за незалежність. Історик Володимир В’ятрович провів лекцію про значення боротьби УПА в історії України.
Ще одна акція фестивалю — запальна етно-вечірка, яку організували Спілка Української Молоді в Україні спільно з Молодим Народним Рухом. Раніше саме з Покрови в українських селах починалися вечорниці, що тривали до Великодня. Захід розпочався із виступу гурту “Баламути” — це професійні музиканти та шанувальники традиційної музики, у їхньому репертуарі танці та музика Західної, Північної та Центральної України. Порадував молодь довгоочікуваний етно-рок-гурт “ДримбаДаДзига”. Вони вразили старовинними українськими мелодіями та ритмами, які створюють неймовірний драйв і знайомлять слухача з прадавньою культурою, запрошуючи у вимір українського духу.

Святкували урочисто

ЛУГАНСЬК. На святкування Покрови Пресвятої Богородиці зібралися просвітяни, члени Союзу Українок, представники козацтва. Голова Луганської обласної “Просвіти” Володимир Семистяга привітав зі святом українську громаду. Це було театралізоване дійство: жінки презентували найвизначніших українок, які своїм життям прислужилися рідній країні. Серед них — Гальшка Гулевичівна, Маруся Чурай, Соломія Крушельницька, Катерина Білокур, Леся Українка, Олена Теліга.

СІМФЕРОПОЛЬ. Представники Союзу патріотичних сил “Наша Україна” у Кафедральному соборі святих Володимира й Ольги Київського Патріархату вшанували воїнів УПА молебнем. Після цього учасники свята, зокрема й ветерани УПА, здійснили ходу до пам’ятника Тарасу Шевченку для покладання квітів.

МАРІУПОЛЬ. Біля пам’ятника Тарасу Шевченку зібрались українці, аби відзначити Покрову. Переважно це були члени “Просвіти”. Анатолій Мороз, голова місцевої “Просвіти”, кандидат до ВР по мажоритарному округу № 57, відкрив захід. Вояк УПА Любомир Гудз, якому виповнилося 80 років, зачитав звернення керівництва Братства ОУН-УПА у зв’язку з 70-річчям УПА. Григорій Шмат — голова міського КУНу згадав, що був сином “ворога народу”, зазнав утисків від влади. Луїза Савинова, член Братства ОУН-УПА, говорила про поховання закатованих людей на Півночі СРСР.

ДУБНО. У місті п’ять років тому, з нагоди 65-річчя з часу створення УПА, встановили пам’ятний знак на честь героїв-повстанців. Цю камінну брилу, за рішенням міської ради, з часом мали замінити величним пам’ятником, кошти на який належало зібрати громаді.
І ось задум став реальністю. Монумент — це символічний образ Божої Матері, яку вояки УПА вважали своєю покровителькою. Цей пам’ятник біля залізничного вокзалу називають оберегом для міста.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment