У пошуках єдності

Петро АНТОНЕНКО

Опозиція йде на вибори чотирма колонами, партійними списками: “Батьківщина” (за участю “Фронту Змін” і ще кількох менших партій), “Свобода”, “УДАР” і “Наша Україна” (разом з УНП і КУН). За прогнозами опозиція набирає за списками набагато більше голосів, аніж владна коаліція. Та й коаліції як такої уже фактично немає. Народна партія Литвина не балотується. Другий союзник регіоналів — Компартія, її результат буде значно мізернішим, ніж це “малюють” так звані “соціологічні дослідження”. І тут комуністам не допоможуть ні фальшиві “рейтинги”, ні величезна кількість примітивної агітації, за яку, напевно ж, заплатили олігархи, проти яких нібито так затято розпинаються комуністи.
Отже, опозиція перемагає, але… лише за списками партій. А за ними ж обираємо нині тільки половину парламенту, а це трохи більше “половини від половини” мандатів ВР. Щодо виборів по мажоритарних округах, то опозиції тут значно важче. Перша причина очевидна: виборчий закон, його трактування владою, шалений адміністративний тиск, мандати в округах вульгарно купує олігархія. Друга причина — відсутність єдності опозицій, що виразилося в паралельному висуванні від партій по кілька кандидатів на округ. Найбільша сила — Об’єднана опозиція “Батьківщина”, спільно й узгоджено зі “Свободою”, висунула кандидатів майже по всіх округах. Але це саме зробила партія “УДАР”. А ще по кількох десятках округів висунула кандидатів і “Наша Україна”, отже, тут буде аж по три опозиційні кандидати. Зрозуміло, що така ситуація збільшує шанси кандидатів від влади.
Керівництво “Батьківщини”, “УДАРУ” постійно наголошувало про необхідність узгодити єдиних кандидатів по округах, затяжні переговори про це тривали не один місяць. І ось днями відбулися позачергові з’їзди обох партій, на яких вони зняли своїх кандидатів по узгоджених округах. Але зовсім мало. Партія “УДАР” зняла 26 кандидатів у округах на користь “Батьківщини”, і ще 6 — на користь самовисуванців, які йшли за підтримки тієї ж опозиції. У відповідь партія “Батьківщина” зняла з перегонів 27 кандидатів по округах. Але ж не узгодженими, з дублюванням двох кандидатів від обох партій, залишилися ще понад півтори сотні округів. Сподіватимемося, що дослухаються до заяви партії “УДАР”, у якій зазначено, що партія виходить “з принципу політичної конкуренції і закликає виборців підтримати демократичну силу, чия позиція їм ближча”.
Більш рішучий крок на користь об’єднання опозиційних сил зробила партія Українська платформа “Собор”, адже за всіма прогнозами вона не подолає 5-відсотковий бар’єр, тому вирішила зійти з перегонів, щоб її виборці віддали свої голоси за інші опозиційні сили. Партія закликала голосувати за “Батьківщину”, “Свободу”, “УДАР”.
У Зверненні цієї політичної сили до виборців зазначено: “У цій ситуації всі відповідальні громадяни повинні докласти максимум зусиль, аби вберегти українську державу й український народ. Перед кожним громадянином нині стоїть два завдання: жодного голосу владі та її комуно-олігархічному охвістю, що висмоктує соки з України; максимальна мобілізація й одностайна підтримка тих політичних сил, які з найбільшою імовірністю опонуватимуть владі та стануть їй противагою”. Також партія закликала інші демократичні сили, що не мають шансів потрапити в парламент, відмовитися від перегонів. Але чи хтось дослухається? Адже серед решти партій, що залишаться у бюлетені (окрім влади і опозиції), переважають віртуальні, технічні партійки.
У понеділок ЦВК зняла з виборів і партію “Собор”, і кандидатів-мажоритарників, відкликаних партіями. Формально термін зняття в виборів партій і кандидатів сплив. Але реально ті, хто справді бажав би єдності демократичних, державницьких сил, ще можуть закликати своїх виборців віддати голоси за інших кандидатів і партії.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment