Chamber Art Music — фестиваль, побудований на емоціях

Днями в Національній філармонії України відбувся IV Міжнародний фестиваль камерної музики Chamber Art Music, що вчетверте з успіхом проходить у Києві. Фестиваль засновано 2009 року і присвячений він мистецтву камерної музики, якою тривалий час нехтували. Минулий фестиваль представив слухачам гайднівський камерний оркестр, цього ж року головна тема — музика В. А. Моцарта. Камерний ансамбль виконує твори без диригента, бо колектив музикантів хоче показати дух епохи, адже за часів Гайдна та Моцарта твори виконували ансамблево та малим виконавським складом.

Ольга КОЛОМІЄЦЬ,
музичний оглядач

На цьогорічному фестивалі всі чотири концерти відбулися з аншлагом. Організатор фестивалю — струнний квартет Collegium (Колегіум), створений 2003 року, який невтомно працює та розвивається. До складу струнного квартету Collegium входять лауреати й дипломанти міжнародних конкурсів: Максим Грінченко — перша скрипка, Тарас Яропуд — друга скрипка, Ігор Завгородній — альт і Юрій Погорецький — віолончель. Усі музиканти квартету Collegium випускники Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського. Цей колектив — володар престижних міжнародних нагород і вже досяг найбільших успіхів: перша премія Міжнародного конкурсу “Klassik auf der Strasse” в Швейцарії (2006), Фіналісти 30-го міжнародного конкурсу “Premio Vittorio Gui” Женевської асоціації ACERM (Італія, Флоренція, 2006), Спеціальний приз на міжнародному конкурсі струнних квартетів у Бордо (Франція, 2007). Collegium — перший струнний квартет, що став учасником Міжнародної програми “ProQuartet” і стипендіатом програми “Odyssey” (Франція).
18 жовтня відбувся Концерт-відкриття, де виконували твори Бетховена — Струнний квартет сі-бемоль мажор, ор. 130 (1825); Георга Філліпа Телемана — Концерт ре мажор для труби з оркестром; Йоганна Непомука Гуммеля — Концерт для труби з оркестром сі мажор, S.49 (1803). У Концерті-відкритті брали участь струнний квартет Collegium, Національний камерний ансамбль України “Київські солісти” та соліст — лауреат міжнародних конкурсів Михайло Гайдук (труба, Росія). Концерт-відкриття відбувся у Великій залі Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського.
Другий концерт у Національній філармонії України, Колонному залі ім. М. В. Лисенка 20 жовтня мав назву “Вольфганг Амадей Моцарт, погляд із XXI століття”. Концерт супроводжував Національний камерний ансамбль України “Київські солісти”. Звучали твори великого класика В. А. Моцарта, а саме Концерт для флейти з оркестром № 2 ре мажор (1778), партію соліста виконував лауреат міжнародних конкурсів Професор Вищої Школи Музики в Дрездені (Німеччина), Соло-флейтист Базельського Симфонічного оркестру (Швейцарія) Стефан Реті з Франції.
“Реті вразив незвичайною грайливістю і гармонічністю міміки на сцені”, — зазначали слухачі. І справді, міміка Стефана Реті і його взаємодія з камерним ансамблем вражає. А його флейта виспівувала легкі та мелодійні трелі, в які слухачі просто закохувалися.
Далі в програмі був Концерт для фортепіано з оркестром № 27 сі-бемоль мажор (1791). Що характерне для музики Моцарта? Радість, позитивність думки, деяка дитинність надає творам великого композитора просвітленості та гармонійності, що вирізняє його з плеяди митців. Соліст Клаудіо Мартінес (фортепіано, Іспанія, лауреат міжнародних конкурсів Професор Вищої Школи Музики в Базелі, Швейцарія), безумовно, професійно передав у фортепіанних пасажах дух моцартовської епохи.
Завершувався концерт симфонією № 29 ля мажор (1774), у виконанні якої брав участь ветеран київського міжнародного фестивалю “Chamber Art Music”, адже він учасник концертів ще з першого фестивалю та надалі підтримує прекрасну ідею популяризації камерної музики — лауреат міжнародних конкурсів, Професор Вищої Школи Музики в Женеві і Вищої Школи Мистецтв у Берні (Швейцарія) — Денис Северін (віолончель). Д. Северін як диригент тонко відчуває струнну групу інструментів. Віолончеліст увів у концерти фестивалю новаторство — своєрідний вступ до своїх виступів, щоб наблизити слухача до епохи та дати можливість краще зрозуміти композитора. Музикант перед початком виконання твору зачитує деякі цікаві деталі з життя композитора, це водночас є і виховним аспектом фестивалю. На цьому концерті Д. Северін познайомив нас із людиною, що була доволі незібрана і по-дитячому весела, але коли справа торкалася зосередженості на концерті — композитор був дуже прискіпливим. Міг покинути аудиторію, якщо та неуважно слухала. Таким був Вольфганг Амадей Моцарт.
“Романтичний квінтет” — назва третього концерту, що відбувся 21 жовтня також у Колонному залі ім. М. В. Лисенка Національної філармонії України. Концерт супроводжувався струнним квартетом Collegium. У програмі концерту виконувалися твори Франца Шуберта — Струнний квінтет для двох скрипок, альта і двох віолончелей до мажор, тв. 163. Перед виконанням Денис Северін традиційно розповів деякі деталі із життя Шуберта і ми дізналися, що композитор за життя так і не почув цього твору. Квінтет неймовірно емоційний і деяка напруженість ніби заохочує слідкувати за розвитком теми.
Йоханнес Брамс — Квінтет для фортепіано, двох скрипок, альта і віолончелі, тв. 34, фа мажор. Композитор прекрасний у своїй пристрасній музиці, емоційних темах, що і породило назву концерту “Романтичний квінтет”. Цікавий квінтет підтримкою фортепіано струнної групи і навпаки.
Після закінчення концерту публіка ще довго не відпускала виконавців зі сцени. Адже після таких концертів не вистачає слів, залишаються лише емоції.
Завершенням фестивалю став четвертий концерт, учасниками якого були вже добре відомий нам квартет Collegium і молоді переможці міжнародних конкурсів, українські виконавці камерної музики з програмою “Музичні метаморфози”.
У рамках фестивалю також проводяться майстер-класи для охочих і що найголовніше, ці майстер-класи ведуть світові визнані виконавці безкоштовно! Цього року майстер-класи проводив Клаудіо Мартінес Менер, Денис Северін і Стефан Реті.
Тож IV міжнародний фестиваль Chamber Art Music пройшов на відмінно, а черги в касах перед концертами вказують на те, що молодий фестиваль уже досяг певного успіху.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment