Світла пам’ять Ростиславові Доценку

docenkor201124 жовтня 2012 року в Києві пішов із життя Ростислав Іванович ДОЦЕНКО — перекладач, літературний критик, мовознавець, прозаїк, учасник українського руху опору, політв’язень (1953—1963), член Національної спілки письменників України, Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих. Лауреат літературних премій ім. М. Рильського (1993), М. Лукаша (2000). Нагороджений орденом “За заслуги” III ступеня (2007). Поховали покійного у суботу, 27 жовтня, на Лук’янівському цвинтарі-заповіднику.
Ростислав Іванович народився 19 квітня 1931 року в Києві. 1950 року закінчив середню школу і вступив до Київського університету на український відділ філологічного факультету.
14 лютого 1953 року заарештований під час останньої хвилі сталінського терору за звинуваченням в “антирадянській пропаганді”, за поширення творів “буржуазно-націоналістичних” письменників (М. Грушевського, В. Винниченка та ін.). Навесні 1953 р. засуджений Київським обласним судом за ст. 54-1 ч. 2 на 8 років ув’язнення. Працював у концтаборі в Куйбишевській обл. на будівництві Волзької ГЕС, де став співзасновником “Групи революційних марксистів”, яка ставила за мету поборення тоталітарного режиму в СРСР, за що 1956-го дістав ще 7 років ув’язнення. Відбував його на Далекому Сході, на Тайшетській трасі та в мордовських таборах. Познайомився з митрополитом Йосипом Сліпим, Володимиром Горбовим, Петром Дужим, Святославом Караванським, Юрієм Литвином та іншими політв’язнями.
У квітні 1963 р. звільнений. На основі довідки про зняття першої судимості вдалося поновитися в Київському університеті. Саме тоді познайомився і заприятелював із шістдесятниками Іваном Світличним, Іваном Дзюбою, Аллою Горською, Євгеном Сверстюком, Опанасом Заливахою та іншими.
1965 року закінчив університет, працював у редакції зарубіжної літератури в Держлітвидаві. Підготував кілька десятків перекладних видань (зокрема 12-томник Джека Лондона, 1969—1972). 1972 року, після відмови співпрацювати з КДБ, його звільнили з видавництва.
У творчому доробку Р. Доценка чимало перекладів творів англійської, ірландської, американської, польської та інших літератур. Ростислав Доценко — автор циклу біографічних нарисів “Україна без українців” — про письменників і громадських діячів, жертв політичних репресій. Його “Думки проти ночі” — філософсько-викривальні роздуми про окупаційні режими, залишилися на робочому столі як пам’ять про цю світлу, роботящу людину.

Редакція “Слова Просвіти”, Центральне правління ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка, просвітяни висловлюють щирі співчуття удові Ростислава Івановича академікові Ніні Опанасівні Вірченко, дочкам Марії та Олені, онукові Мар’янові, усій родині та друзям покійного з приводу трагічної втрати.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment