Вшанування видатного народознавця

dsc07291Микола ДМИТРЕНКО,
професор, доктор філологічних наук, заввідділу фольклористики ІМФЕ НАН України

Ім’я Василя Скуратівського — одне з найславетніших у сучасній Україні. Найбільшу славу принесла письменникові-етнографу, журналістові його книга нарисів “Берегиня” (1987 р.). Її наклад — понад двісті тисяч примірників, за книгою у Гнідинській школі було розпочато уроки народознавства, що стали згодом добрим прикладом для всіх середніх навчальних закладів в Україні. Василь Скуратівський написав та опублікував понад двадцять книг, він — засновник і головний редактор журналу “Берегиня” (1992—2005 рр.), лауреат журналістської премії “Золоте перо”, імені Павла Чубинського, премії фундації Антоновичів (Нью-Йорк), організатор постійно діючої протягом п’ятнадцяти років експедиції “Чумацькими шляхами”, співорганізатор і голова журі міжнародних фольклорно-етнографічних фестивалів “Коляда”, “Берегиня”, “Покуть”, “Котилася торба” (дитячий), “Мистецькі береги Ворскли” та ін.
У біографії Василя Скуратівського чимало цікавих фактів. Народившись на Коростенщині, він здобув журналістську освіту в Києві та Москві, працював у редакціях районних газет на Житомирщині — зокрема й у радомишльській “Зорі Полісся”.
Краяни гідно вшановують пам’ять свого видатного земляка. Декілька років тому встановлено меморіальну дошку Василеві Скуратівському на приміщенні бібліотеки у Малині. З ініціативи та за матеріального сприяння народного депутата України Євгена Добряка, який народився в Малинському районі, 26 жовтня встановлено меморіальну дошку Василеві Скуратівському в Радомишлі — на приміщенні редакції районної газети “Зоря Полісся”.
У відкритті меморіальної дошки, вшануванні пам’яті народознавця взяли участь Євген Добряк, донька Ярина, вдова, етнограф Надія Качалка, інші родичі, учасники традиційної (шостої) всеукраїнської науково-практичної конференції “Народознавчі студії пам’яті В. Т. Скуратівського”, професор, доктор філологічних наук, завідувач відділу фольклористики Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського Національної академії наук України Микола Дмитренко, доктор мистецтвознавства цього ж Інституту Михайло Хай, бандурист із Канади Віктор Мішалов, письменник Василь Сташук, скульптор Петро Лантух, вокально-інструментальний дует “Колесо” (Станіслав Гуменюк, Станіслав Тетюк), представники громадськості давнього міста.
Промовці наголосили на великому внеску Василя Скуратівського в українську освіту, культуру й науку, згадали цікаві подробиці з його життя та діяльності. На черзі — підготовка та видання книги спогадів про народознавця, перевидання його праць.
Відкриття меморіальної дошки Василеві Скуратівському стало знаковою подією, гідним прикладом для громадськості інших регіонів щодо пошанування видатних осіб свого краю.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment