Яскрава зоря Михайла Кравчука

2012 року Україна вперше на державному рівні відзначає 120-річчя від дня народження великого Сина України, видатного українського математика — академіка Михайла Пилиповича Кравчука, який народився 10 жовтня (27 вересня за старим стилем) 1892 року на Волині, у селі Човниця Ківерцівського району.
З ініціативи Західного наукового центру НАН України і МОНмолодьспорту України 28 вересня цього року в Луцьку на базі Волинського наукового університету імені Лесі Українки відбулася урочиста Академія за участю ЗНЦ, Інституту прикладних проблем механіки і математики (ІППММ) імені Я. Підстригача, представників вищих навчальних закладів Луцька, Тернополя та громадськості Луцька.
Для гостей було проведено цікаву екскурсію у Музеї Лесі Українки при Волинському національному університеті. А ще — виставку наукових і художніх видань, присвячених життєвому і творчому шляху академіка М. Кравчука. Відбулися також відкрита лекція для студентів математичного факультету (доц.       О. М. Кравчук) та екскурсія до музею академіка М. Кравчука в селі Човниця Ківерцівського району.
Відкрив урочисту Академію ректор ВНУ імені Лесі Українки професор І. Я. Коцан, із привітальним словом до присутніх звернувся голова Західного наукового центру НАН України і МОНмолодьспорту України академік НАН України З. Т. Назарчук. Із доповідями виступили: член-кореспондент НАН України Б. Й. Пташник, доктор фізико-математичних наук, професор КНТУ КПІ Н. О. Вірченко, кандидат фізико-математичних наук, професор Г. М. Возняк (м. Тернопіль) та кандидат філологічних наук, професор, завідувач кафедри історії та культури української мови ВНУ імені Лесі Українки С. К. Богдан.

Михайло Пилипович Кравчук зробив величезний внесок у різні галузі математичної науки — вищої алгебри та математичного аналізу, теорії функцій дійсної та комплексної змінних, теорії диференціальних та інтегральних рівнянь, теорії ймовірностей та математичної статистики.
Уже давно існують на сторінках наукових досліджень і многочлени Кравчука, і формули Кравчука, і осцилятори Кравчука, а завдяки пошукам науковця Івана Качановського зі США (2001 р.) виявилося, що Михайло Кравчук стояв і біля витоків винаходу першого у світі електронного комп’ютера.
29 червня 1929 р. М. Кравчука обрано дійсним членом Всеукраїнської академії наук. Згодом його запрошують до безпосередньої роботи у ВУАН, де він очолює комісію математичної статистики, обіймає посаду Вченого секретаря Президії академії, завідує відділом математичної статистики Інституту математики ВУАН. Водночас він — член управи Київського інституту народної освіти, декан факультету професійної освіти, активний громадський діяч — член секції наукових працівників міської Ради, організатор першої в Україні математичної олімпіади школярів (1935). Вільно володіючи кількома мовами (французькою, німецькою, італійською, польською, російською), він писав ними свої наукові праці, але найчастіше — рідною мовою, і ця його мова — добротний зразок українського науково-математичного стилю.
Самовіддана праця М. Кравчука в ім’я розбудови української науки, його непересічний викладацький хист і авторитет серед студентської та наукової молоді не могли бути не поміченими. Його заарештували 21 лютого 1938 р. Інкримінували М. Кравчукові стандартний тоді набір контрреволюційних стереотипів: націоналіст, шпигун і т. ін.
23 вересня 1938 р. М. Кравчука засудили на 20 років тюремного ув’язнення та на 5 років заслання і відправили на Колиму, де він помер 9 березня 1942 р. Його посмертно реабілітували 1956 р., а в 1992 р. — поновили у складі дійсних членів Академії наук України.
Михайло Кравчук — автор понад 180 наукових праць, зокрема й понад 10-ти монографій із різних галузей математики. У своїх працях він не тільки розв’язував задачі, з якими не могли впоратися всесвітньо відомі математики, а й ставив великі перспективні проблеми для майбутніх дослідників. Попри всі труднощі, переслідування М. Кравчук створив велику математичну школу. Багато видатних математиків пишалися тим, що вийшли зі “школи М. Кравчука”. На небосхилі світової математичної науки ім’я Михайла Кравчука завжди сяятиме яскравою зорею.

Публікацію підготував
Богдан ЗАЛІЗНЯК

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment