Літературні твори, подані на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка 2013 року

Секретаріат Шевченківського комітету, відповідно до Положення про Національну премію України імені Тараса Шевченка, завершив прийом документів від установ, організацій, творчих спілок, які висунули літературно-мистецькі твори на здобуття Національної премії.
ЛІТЕРАТУРА
Костянтин Москалець, книга поезій “Мисливці на снігу”;
Мирослав Дочинець, книги “Вічник. Сповідь на перевалі духу”, “Криничар. Діяріюш найбагатшого чоловіка Мукачівської домінії”;
Петро Коробчук, книга поезій “Боса флейта”;
Наталя Околітенко, книга “Рось-Марія”;
Геннадій Щипківський (Щіпковський), книга-трилогія “Товтри”;
Юрій Буряк, книга поезій “Амальгама”;
Леонід Горлач, книга поезій “Знак розбитого ярма”;
Володимир Лис, книга “Століття Якова”;
Валерій Гужва, книги поезій “Порцеляновий янгол”, “Вежа”, “Люстро”;
Любов Проць, книга поезій “Група крові”;
Левко Різник, книга-трилогія “Самотність пророка”, “Поет і Владика”, “Доктор і Професор”;
Любов Пономаренко, книга “Синє яблуко для Ілонки”;
Микола Боровко, книга поезій “Ронделі”;
Олександр Астаф’єв, книги поезій “Близнюки мої, очі”, “Каталог речей”, “Львів. До запитання”;
Михайло Пасічник, книга поезій “У вільх цих кров моєї групи”.

ЛІТЕРАТУРОЗНАВСТВО ТА МИСТЕЦТВОЗНАВСТВО
Дмитро Степовик, книга “Історія української ікони Х—ХХ століть”;
Олексій Кононенко, книга “Українська міфологія та культурна спадщина”;
Богдан Тимків, книга “Мистецтво України та діаспори: дереворізьба сакральна й ужиткова”;
Михайло Хай, книга “Музично-інструментальна культура українців (фольклорна традиція)”;
Сергій Гальченко, за авторську серію “Евристичні дослідження і публікація спадщини Тараса Шевченка”.

ПУБЛІЦИСТИКА І ЖУРНАЛІСТИКА
Олег Чорногуз, книга “Самогубець за покликанням”;
Роман Коваль, книга “Михайло Гаврилко і стеком, і шаблею”;
Володимир Білінський, книга “Країна Моксель, або Московія” (у 3-х книгах);
Олександр Деко, публіцистичні твори, опубліковані за останні п’ять років у журналі “Соборність”.

Присудження Національної премії імені Тараса Шевченка — одна з найзнаковіших подій у літературному й громадському житті України. Громадянство має змогу ознайомитися з творами номінантів, обговорити їхній доробок у ЗМІ, побувати на творчих вечорах, виставках, мистецьких зустрічах. ВУТ “Просвіта” імені Т. Шевченка цьогоріч висунуло на здобуття Національної премії поета Юрія Буряка, прозаїка Левка Різника, прозаїка, сатирика, публіциста Олега Чорногуза, кінорежисера Михайла Іллєнка, мистецтвознавця Богдана Тимківа. Про творчість кожного з них ми розкажемо на сторінках “Слова Просвіти”. Сьогодні читайте інтерв’ю з Левком Різником і відгуки на нову книгу “Мистецтво України та діаспори: дереворізьба сакральна й ужиткова” (2-е видання, перероблене й доповнене. — Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2012) заслуженого діяча мистецтв, професора Богдана Тимківа.
Сподіваємося, що Ви долучитеся до обговорення й надішлете нам свої відгуки.

Народне розуміння Господньої благодаті

Михайло ДЕЙНЕГА,
директор Музею мистецтв Прикарпаття

Книга Б. Тимківа “Мистецтво України та діаспори: дереворізьба сакральна й ужиткова” присвячена важливій галузі українського мистецтва — дереворізьбі. Цей вид художнього ремесла розвивався в єдиному руслі із західноєвропейським та українським декоративно-ужитковим мистецтвом. Спільні риси художнього мислення присутні в тектоніці форм, іноді в структурі декору та, найголовніше, у народному розумінні краси духовних сил, Господньої благодаті.
На особливу увагу заслуговують питання розвитку української сакральної дереворізьби, зокрема іконостасу, який пройшов складний шлях еволюції від передвівтарної перегородки давньохристиянських храмів до шедеврів доби козацького бароко та мистецьких творінь наступних століть.
Професор Б. Тимків глибоко проаналізував творчість сучасних митців України, розкрив їхнє значення та роль і в розвитку сакрального й ужиткового мистецтва, і національної культури загалом. Торкнувшись періоду атеїзму, коли було перервано розвиток сакрального мистецтва в Україні, автор книги висвітлює творчу діяльність митців української діаспори, які гідно продовжили розвивати вікові традиції національного мистецтва поза Батьківщиною. Кращі твори цих митців широко представлені в ілюстративному матеріалі книги.
Праця Богдана Тимківа значно збагатила духовні надбання вітчизняної культури та доповнила історію українського декоративно-ужиткового мистецтва новими відомостями про надзвичайно цінні твори сакрального дереворізьблення, що знаходяться в Україні і поза її межами.

Крізь призму національних традицій

Олександр БЕРЕГОВСЬКИЙ,
генеральний директор Національного заповідника “Давній Галич”, заслужений працівник культури України

Праця Богдана Тимківа зібрала під однією обкладинкою надзвичайно цікаві взірці сакральної і ужиткової дереворізьби. Окремо існуючі в реальному житті твори завдяки таланту автора перетворилися на одну велику скарбницю українського мистецтва. Знайомство з цими предметами значно розширює наші знання про творчість багатьох поколінь митців в Україні й за її межами.
У новому виданні суттєво розширено матеріал з еволюційного розвитку іконостасного різьблення та особливостей декору інших предметів літургійного та обрядового характеру, які утворюють цілісний інтер’єр храму. Значно доповнено й ілюстративний матеріал новими високоякісними світлинами сакральних творів вітчизняних і діаспорних митців, що дозволяють глибше зрозуміти їхню творчість.
Важливе місце у книзі посідають питання взаємозв’язку художніх традицій сучасних митців України з творчими здобутками митців діаспори, які не повною мірою висвітлені у вітчизняній мистецтвознавчій, культурологічній та історичній літературі. Власне, в книзі вперше подано відомості про багатьох діаспорних митців, які відомі в усьому світі, але не знані в Україні. Аналіз їхньої творчості автор розглядає крізь призму національних традицій, сформованих багатьма поколіннями митців упродовж тисячолітньої історії становлення та розвитку українського мистецтва дереворізьби.
Нова книга професора Б. Тимківа має велике значення для подальшого розвитку національної культури, збагачення її новими історико-мистецькими фактами, а також сприятиме поглибленому ознайомленню молодого покоління з сакральним і декоративно-ужитковим мистецтвом України.

Повернення до духовних цінностей сакральної культури

Микола СТОРОЖЕНКО,
керівник творчої майстерні храмового живопису, академік НАМУ, народний художник України, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка, професор

Нове видання книги професора Богдана Тимківа “Мистецтво України та діаспори: дереворізьба сакральна й ужиткова” приємно вразило значним доповненням текстової та ілюстративної частин. Насамперед автор глибше проаналізував художні та стильові особливості іконостасного різьблення минулих століть та ХХІ ст., залучивши і збережені пам’ятки, і твори сучасних митців. Це дозволило створити цілісну картину становлення і розвитку сакрального мистецтва України.
Безперечно, друге видання книги не втратило своєї актуальності й сьогодні, адже воно стало своєрідним путівником для багатьох молодих художників і мистецтвознавців у галузі сакрального мистецтва.
Автор ґрунтовно охарактеризував тенденції застосування різьбленого декору в оформленні внутрішнього простору українських храмів, який удосконалювався упродовж багатьох історичних епох. Насамперед це стосується ключового елемента храмового інтер’єру — іконостасу, що найяскравіше відображає весь шлях розвитку та становлення українського сакрального різьблення. Важливо, що Б. Тимків також звертає увагу на іконопис і стінопис, які разом із різьбленим декором творять цілісний образ храму.
На сторінках праці проаналізовано складний процес повернення до втрачених за 80 років духовних цінностей сакральної культури, відродження мистецьких здобутків кращих шкіл храмової архітектури, іконопису та сницарства минулих століть.
Загалом, ця праця — неоціненний вклад Б. Тимківа в національну духовну культуру, адже вона наповнила її новими сакральними шедеврами, створеними сотнями кращих митців України та діаспори.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment