Скарб Михайла Сікорського

sikorskii-forumІм’я Героя України Михайла Івановича Сікорського навіки залишиться вписаним золотими літерами у родовід вітчизняного музейництва. Адже його внесок у популяризацію української народної культури, збереження історичних, духовних і культурних цінностей просто неймовірний. Подвижництво Михайла Івановича, його відданість справі сприяли утвердженню національної свідомості українців у час, коли бути національно свідомим було небезпечно. Але він завжди відстоював свою життєву позицію. Його творіння по праву називають безцінним скарбом. Власне, “безцінним скарбом” був і сам Михайло Сікорський, адже його подвижницький поступ засвідчив високодуховне та безкорисливе начало у процесі створення першого в Україні Національного історико-культурного заповідника в Переяславі-Хмельницькому, що зробило місто справжньою перлиною з-поміж багатьох історичних міст і містечок України.
Євген БУКЕТ
Фото Тараса ДУДКИ

7 листопада Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди зустрічав учасників і гостей Всеукраїнського історико-культурологічного форуму “Сікорські читання”. Таким чином переяславці вирішили вшанувати Михайла Івановича. Співзасновники заходу: університет, громадська культурно-просвітницька організація “Переяславський скарб” та Національна спілка краєзнавців України.
До участі у Форумі запросили побратимів М. І. Сікорського, його друзів, колег, тих, із ким Михайло Іванович працював і товаришував протягом тривалого часу. Із-поміж них відомі науковці, політики, громадські діячі, краєзнавці, журналісти, поважні мешканці міста, колишні та нинішні музейні працівники. Актова зала університету, де відбувалося пленарне засідання, була переповнена.
Із привітанням до учасників Форуму звернулися голова організаційного комітету, ректор університету Віктор Коцур, міський голова Переяслава-Хмельницького Олександр Шкіра, голова Національної спілки краєзнавців України Олександр Реєнт. Про людські якості Михайла Івановича Сікорського розповіла його племінниця Валентина Сікорська.
До питання збереження спадщини Михайла Сікорського апелювали у своїх виступах Герой України Іван Драч, заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко, радник-організатор Комітету з Національної премії України ім. Тараса Шевченка Борис Войцехівський, президент Всеукраїнського благодійного фонду “Журналістська ініціатива” Людмила Мех, заслужений журналіст України, письменник і краєзнавець, біограф М. І. Сікорського Микола Махінчук.
Микола Томенко у своєму виступі акцентував увагу на тому, що протягом останніх двох років відбувається у музейній сфері: “Ці процеси сміливо можна назвати цілеспрямованою політикою руйнування історичних і культурних скарбів. Доктрина, проголошена владою, спрямована на те, щоб замінити фахових музейників на так званих менеджерів або, як я їх називаю, заробітчан на музеях. Вона призвела до того, що в абсолютній більшості національних заповідників відбуваються конфлікти, тотальне скорочення фахових працівників. Музеї перетворюють на місця для гулянок чиновників та торгівлі”.
Усі виступи засвідчили стурбованість проблемами, що виникли в музейній галузі на рівні держави й міста зокрема. Так, нинішнє керівництво Національного історико-етнографічного заповідника “Переяслав” фактично проігнорувало Форум, присвячений пам’яті його багаторічного директора. Колишні й нинішні працівники заповідника розповідали про той жахливий стан, у якому нині перебуває дітище Михайла Івановича після чергової зміни “менеджерів”.
До слова також запросили голову Київської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Григорія Савченка, заступника генерального директора з наукової роботи НІЕЗ “Переяслав” Юрія Коптюха, заступника директора Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України, заслуженого працівника культури України Сергія Гальченка, голову Вишгородського районного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка Олександра Дробаху, голову Всеукраїнської асоціації музеїв Сергія Кролевця, керівника проекту “Скарби музеїв України” Нелю Куковальську, члена Національної спілки письменників України, заслуженого журналіста України Сергія Шевченка, голову громадської культурно-просвітницької організації “Переяславський скарб” Тараса Нагайка та інших.
Організатори Форуму для учасників запропонували два основні блоки, що увібрали чимало заходів: виставково-експозиційний і науковий. У межах першого з них відбулися: виставка книжкових фондів бібліотеки університету “Музейний зодчий України”, експозиція світлин із домашнього фотоархіву М. І. Сікорського “Михайло Сікорський: фотолітопис”, виставкові експозиції художніх творів і майстер-класи з народного мистецтва.
Науковий блок роботи Форуму представили два круглі столи: “Скарб Михайла Сікорського — надбання для поколінь” і “Музеї ВНЗ педагогічного профілю: історія, досвід, перспективи”. На них учасники Форуму обговорили конкретні кроки, які варто зробити для захисту спадщини  М. І. Сікорського та вшанування пам’яті видатного музейника. Так, серед іншого, одностайно було підтримано встановлення у Переяславі-Хмельницькому пам’ятника Герою України М. І. Сікорському, присвоєння Національному історико-етнографічному заповіднику “Переяслав” ім’я Михайла Івановича Сікорського, присвоєння імені М. І. Сікорського одній із вулиць міста Переяслава-Хмельницького, започаткування премії імені М. І. Сікорського у галузі краєзнавчої роботи, карбування ювілейної монети до 90-річчя від дня народження Героя України М. І. Сікорського (серія “Визначні постаті України”), перевидання вже існуючих та підготовка до друку нових видань, які присвячені постаті М. І. Сікорського, запровадження у ДВНЗ “Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди” щорічного збірника наукових праць, присвяченого пам’яті М. І. Сікорського. І звісно, звернутися до Уряду України з відкритим листом щодо ситуації, яка склалася в Національному історико-етнографічному заповіднику “Переяслав” та вжиття відповідних заходів…
За задумом засновників, проведення “Сікорських читань” має стати традиційним, адже шана до постаті Героя України М. І. Сікорського, його внеску у розвиток вітчизняного музейного будівництва, зобов’язує громадськість продовжувати розвивати ідеї патріарха музейної галузі України, турбуватися про збереження та примноження скарбів народної культури та історії, досліджувати життєвий шлях і спадщину видатного подвижника.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment