Батьківщина очима художників

Батьківщину можна любити по-різному. Але так важливо, щоб ці почуття були відвертими, слугували її процвітанню, єднанню людей і примножували навколишню, Богом дану нам красу. Саме такою була Всеукраїнська виставка пейзажу в Маріуполі, яка зібрала цікавих провідних живописців з усіх регіонів України. Недаремно Центр сучасного мистецтва пейзажу “Меморіал А. І. Куїнджі” вже вдруге проводить широкомасштабний проект на честь свого знаного земляка. А мобілізувала митців на цей творчий захід Національна спілка художників України за сприяння Міністерства культури України.

Валентина ЄФРЕМОВА,
мистецтвознавець,
заслужений працівник культури України

Завдяки виданому каталогу “Всеукраїнська виставка пейзажу—2012” ми маємо унікальну можливість подорожувати мальовничими просторами української землі. Компетентне журі відібрало близько трьохсот творів живопису, на яких закарбовані дивовижні, сповнені романтичного настрою краєвиди. Як зазначив голова НСХУ народний художник України В. Чепелик, особливість цього проекту в тому, що представництво вагомої творчої акції розширилося географічно. Широко репрезентували творчість митців із Одеси, Донецька, Харкова, Дніпропетровська, Полтави, Сум, Севастополя, Миколаєва, Вінниці та ін.
Досить глянути на панорамні картини “Фороська церква” Ганни Величко, “Закарпаття” Євгена Валюка, “Грушевські пороги” Анатолія Васкевича, “Лани” Лариси Джарти, і вже захочеться побувати в цих місцях і помилуватися їхньою красою. Знаходять красу художники і в урбаністичних мотивах, їх ми бачимо на картинах Ірини Макарчук “У Львові”, Леоніда Ткаченка “Старий Маріуполь”, Віктора Швеця “Контрактова площа”. Кожний автор знаходить щось особливе, надзвичайне в обраних мотивах, і ділиться своєю радістю з глядачами.
Серед представлених творів є камерні композиції з сільськими околицями, хатками, ставками, луками, лісовими галявинами. Це картини Дмитра Разіна “Дворик”, Сергія Півторака “Засніжена вулиця в Ромнах”, Сергія Лозовського “Шанхайчик”. Дніпровські узбережжя привабили Надію Фомічову, а тихі озерця Анастасію Щетину та Анатолія Горбенка, а бурхливий “Водограй” із прозорим потоком гірської води спостерігаємо у Юрія Данилова. Мотиви стародавньої Таврії закарбували Вадим Рудий, Микола Міщенко, Людмила Медель-Медведєва, Наталія Лоза, Сергій Берлов, Микита Боляков.
Доторкнутися до святинь запрошують нас Михайло Юденків, який зобразив Пантелеймонівський монастир, та Юрій Самойленко — “Полтавські дзвони”. Олександра Чередниченка із Сум привабили будні монастирського життя і він представив сонячну композицію “Монастирські турботи”. Ми можемо прислухатися до дзвонів чарівних дерев’яних церков, які розташувалися на пагорбах Закарпаття, зображених Ігорем Хільком.
Володимир Кабаченко з Миколаєва представив полотно “Церква у Миколаєві”, Петро Зикунов з Києва картину “У Заремлі осінь”, Віктор Ковтун з Харкова — “Ранок. Козача Лопань”. Юрій Кафарський зобразив улюблене місце пленерного живопису художників на Чернігівщині “Седнів. Сонячний ранок”, Василь Мірошниченко з Дніпропетровська “Спеку”, Анатолій Горбенко з Одеси “Початок озера”. Цим творам притаманний особливий романтичний настрій.
Щодо творчих пошуків, то відзначу виразність пластичної мови модерну з авангардними напрямками, яка притаманна молодому поколінню митців. Чимало творів представлені з ознаками пленерно-імпресіоністичного малярства, яке акумулювало темперамент самого художника. Настрій урбаністичної естетики простежується у творах О. Іванової, В. Харакози, І. Шевельової. А в спрощених композиціях, лаконізмі кольорових рішень відчувається суто національний характер із часів лубка. Таким чином з’являються символічно збірні образи Української землі з її невичерпними ознаками історичної самобутності. Це особливо простежується в полотнах О. Ніколаєвського, О. Малика, М. Жулінського, О. Трацевського та Г. Волкова.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment