Рік Михайла Кравчука

Зоя ГОЛОТА,
м. Київ

У жовтні—листопаді нинішнього року відбулася низка велелюдних заходів із нагоди відзначення 120-річчя від дня народження видатного українського математика, академіка Михайла Пилиповича Кравчука.
На Волині — батьківщині відомого всьому світові вченого — у селі Човниця Ківерцівського району відбулася науково-практична конференція, присвячена ювілейній даті.
Її мета — не просто вшанувати світлу пам’ять велета математики. Спільна велика ідея завжди єднає мудрих і сміливих, вселяє віру й оптимізм, відкриває нові можливості. Тож така творча зустріч місцевої влади, науковців, педагогів, громадських діячів для кожного стала уроком патріотизму, добра, віри та надії, високої моралі, адже справжнім носієм цих людських чеснот був славетний учений.
У роботі конференції взяли участь науковці, громадські діячі, педагоги, земляки видатного вченого, науковці з інституту математики НАН України.
Із цікавими доповідями про життєвий і творчий шлях академіка Кравчука серед інших виступили члени київської делегації: математик, доцент НТУУ “КПІ” В. О. Гайдей, громадські діячі З. Я. Голота — член ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка, Г. П. Куценко — голова Київської організації політв’язнів та репресованих.
Щоосені, у дні вшанування світлого імені академіка Михайла Кравчука, великого патріота України, до пам’ятних заходів долучається студентська молодь. Це не лише студенти Київської політехніки, яких упродовж десятиліть організовує і залучає натхненник і популяризатор, послідовниця і невтомна дослідниця життєвої і наукової спадщини славетного вченого професор Ніна Опанасівна Вірченко, а й студенти інших навчальних закладів, просвітянська молодь.
На Музейній площі НТУУ “КПІ”, де серед інших височить чудовий пам’ятник академіку Кравчуку, традиційно збираються студенти, викладачі, просвітяни, щоб віддати шану всесвітньо відомому вченому, педагогу, громадському діячеві. Кращим студентам фізико-математичного факультету, стипендіатам імені Михайла Кравчука, призерам Міжнародної студентської олімпіади з математики вручаються дипломи та книги “Вибрані математичні праці Михайла Кравчука”, “Розвиток математичних ідей Михайла Кравчука”.
На жаль, у радянський час на Батьківщині ім’я академіка Кравчука було заборонене, наукові результати його розвивалися переважно за кордоном і там вони значно ширше використовувалися.
Нині праці Михайла Кравчука, опубліковані переважно у 2000-х роках, стають об’єктом дослідження та зразком для наслідування у творчих пошуках молодих науковців, які беруть активну участь у Міжнародних математичних конференціях ім. М. Кравчука, що традиційно проводяться в НТУУ “КПІ” і присвячені великому вченому й педагогу. Ці математичні конгреси, як завжди, наповнені особливою атмосферою свята, духовного єднання молодих науковців і тих, хто турбується про їхнє творче майбуття.
Вони щоразу викликають великий інтерес у наукової громадськості України і світу. На них приїздять учені з України, Литви, Росії, Білорусі, Австралії, Німеччини, Польщі, Китаю, Японії та інших країн.
Основна мета цих конференцій — узагальнити, стимулювати наукові пошуки математиків, разом віддаючи належну шану великому математикові й патріоту України, який так багато зробив для розбудови математичної науки на своїй Батьківщині.
Наша українська земля щедра… Вона подарувала людству плеяду великих науковців, винахідників, просвітителів, літераторів, митців. Скільки ж гідних співвітчизників залишилося на узбіччі слави, не були належно поціновані, а то й знищені, заборонені й несправедливо забуті… І чим сильнішою була особистість, тим жорстокіше розправлялася з нею система.
Маємо пам’ятати це заради майбутнього, маємо гідно оцінити життєвий подвиг видатного науковця, академіка Михайла Пилиповича Кравчука, математика зі світовим ім’ям.
Є з кого брати приклад. Є за ким іти.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment