На перехресті сердець

img_9724Свій авторський концерт один із провідних сучасних діячів українського мистецтва, член Національної спілки композиторів Олександр ЯковЧук присвятив 144-річчю Товариства “Просвіта”.

Надія КИР’ЯН
Фото Олександра ЛИТВИНЕНКА

У вступному слові автор зазначив, що “Просвіта” відіграла величезну роль у розбудові нашого суспільства, у тому, що ми нарешті маємо незалежну державу. Цей концерт присвячено тим людям, які створили Товариство, і тим, хто продовжує їхню справу. Олександр Яковчук подякував голові ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка Павлові Мовчану за особисту спонсорську допомогу в організації заходу.
Музикознавець, кандидат мистецтвознавства Ольга Кушнірук розповіла про особливості творчості композитора: “Музика Олександра Яковчука відкриває для слухачів нові світи. Вона емоційно виразна, наповнена яскравими образами. Висловлює питомо національний ген романтичного світовідчуття українця.
Вечір присвячено черговій річниці від дня заснування Товариства не випадково. Надзвичайно важлива роль “Просвіти” в історії української культури, особливо у першій третині ХХ століття. Її численні осередки відкривали для людей можливість інтелектуального збагачення, піднімали культурний рівень соціальних верств, допомагали інтелігенції активізувати цей процес завдяки відкриттю хат-читалень, заснуванню музично-драматичних ігрових гуртків, організації та проведенню різноманітних мистецьких акцій. Так само і музика Олександра Яковчука, яка глибоко відображає внутрішній світ людини, покликана не лише до емоційного співпереживання, а й вимагає від слухачів значних інтелектуальних зусиль, осмислення визначних життєвих проблем, християнських цінностей, власного життєвого шляху”.
Характеризуючи творчий доробок Олександра Яковчука, Ольга Кушнірук наголосила на національних засадах його музики, що виявляється насамперед у прямому зверненні до фольклорних зразків. У доробку композитора понад 250 обробок народних пісень. Звернення до фольклорних джерел спостерігається також опосередковано, в контексті авторського стилю композитора, його музичної мови, музичної лексики, опрацювання історичної тематики. Олександр Яковчук автор монументальної ораторії “Скіфська пектораль”, симфонічної поеми “Золоті ворота”, першої симфонії “Біоритми Чорнобиля”, симфонії, присвяченої Другій світовій війні “Відгомін дитинства”, симфонії-реквієму “Тридцять третій” та ін.
Крім національного підґрунтя музики Олександра Яковчука, йому притаманна універсальність жанрів. Композитор легко володіє масштабними жанрами симфонії, симфонічної поеми, інструментального концерту і так само легко втілює свій задум у мініатюрні твори, що потребує надзвичайно концентрованої музичної думки; він гостро відчуває прикметний поліфонією традицій час, у якому живе, осмислює цю поліфонію. Дуже яскравий цикл для фортепіано “Дванадцять прелюдій і фуг”, які вперше виконала його дружина — піаністка Надія Яковчук, а також низка інструментальних сюїт у старовинному стилі.
У творчості Олександра Яковчука простежується спадкоємність кращих традицій української камерної музики. І це не випадково. Адже він навчався композиції у композитора Анатолія Панасовича Коломійця, який був учнем видатного Левка Миколайовича Ревуцького — чиїм наставником був Микола Віталійович Лисенко — фундатор української композиторської школи.
Нині у творчому портфелі маестро 9 зразків у жанрі камерної кантати. Цей жанр у вітчизняній музиці з’явився на початку 1970-х років і репрезентував можливість експерименту на рівні драматургії, форми, виражальних засобів, виконавського складу. Традиційно жанр великої кантати виконують симфонічний оркестр, кілька солістів і хор. Процес відгалуження камерної кантати від великої призвів до зменшення складу виконавців. Камерну кантату зазвичай виконує один соліст і камерний оркестр або камерний ансамбль. Біля витоків жанру української камерної кантати стояли композитори Валентин Сильвестров, Валентин Бібік і тодішній студент Київської державної консерваторії Олександр Яковчук.
На вечорі прозвучало п’ять світових прем’єр Олександра Яковчука — творів сучасної камерної кантати, написаних за останні роки на слова українських поетів: Петра Перебийноса “На перехресті серця”, Бориса Олійника “Я до тебе йшов”, Петра Осадчука “Перегортаючи життя прожите”, Василя Стуса “Благая Бога длань”, Павла Мовчана “Ти”. Чудове виконання солістів Тамари Ходакової, Олександра Бойка та Сергія Бортника, віолончелістки Ольги Заєць, Надії Яковчук (фортепіано), Світлани Іванової (флейта), Юрія Конрада (фагот), а також камерного оркестру “Київська камерата” (диригент Валерій Матюхін) не залишило байдужими слухачів, які нагородили артистів бурхливими оваціями.
Такі концерти — перлини української музики й мають звучати в ефірі. Зробити якісний запис цих кантат пообіцяв допомогти композиторам і артистам Павло Мовчан.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment