Нам потрібне посполите рушення

img_02738 грудня 2012 року в день 144-річчя “Просвіти” відбулася сесія Головної ради Всеукраїнського товариства “Просвіта” імені Тараса Шевченка. Розмова цього разу відбувалася скоріше в діловій, практичній, аніж у святковій площині. І це не випадково. Адже зміни відбуваються і в українській державі, і в українському суспільстві, і в самому товаристві “Просвіта”. До парламенту прийшли нові політичні сили, українська мова продовжує втрачати позиції, а новий час вимагає від просвітян нових форм впливу на свідомість мас. Такими були головні акценти виступів. Загалом Всеукраїнське товариство “Просвіта” імені Тараса Шевченка продовжує впевнено і послідовно реалізовувати свої статутні завдання, оперативно реагувати на всі виклики та залишатися справді найпотужнішою громадською організацією сьогодення.
Відкрив засідання голова Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Тараса Шевченка Павло Мовчан. Він привітав просвітян із черговою річницею найстарішої в Україні громадської організації, зробив екскурс в історію та поінформував, що “Просвіта” подала клопотання щодо занесення дати заснування Товариства до Календаря пам’ятних дат ЮНЕСКО 2013 року.
“Сьогодні ми знову починаємо з нуля, адже позбавлені права на рідну мову, на свою культуру, на власну ідентичність. Це накладає відбиток і на нашу діяльність. У бюджеті на наступний рік відсутнє фінансування Державної програми розвитку української мови, яке привселюдно обіцяв президент. Тому дуже важливо нині, у нових, надзвичайно важких умовах, правильно розпланувати свої дії. Ми мусимо відійти від інерційного періоду, коли на перший план вийшли політичні сили, та сформулювати нові підходи й принципи. 145-річчя для нас буде не просто історичною датою, а певним рубежем, до якого ми повинні активізувати свою роботу, використовуючи історичний досвід, приклад попередників. Нам потрібно переносити ключові просвітянські заходи з Києва в обласні центри, які дуже потребують нашої присутності. Ми повинні мобілізуватися, зокрема й ресурсно, щоб стати загальнонаціональною платформою для всіх патріотичних сил. Ми почали цю консолідацію з постійно діючого Форуму “Захистимо мову — збережемо Україну”, третій етап якого відбудеться 21 січня, напередодні Дня Соборності. До нас долучається чимало молоді зі своїми ідеями. Наше завдання долучити до нього ще й національні сегменти політичних сил”, — зазначив Павло Мовчан.
Голова Київського міського об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка, професор Іван Ющук акцентував на тому, що Україна — усе ще постколоніальна країна, якою правлять колишні колонізатори. Але вони відчувають, що ґрунт з-під них поступово вислизає. Тому у них щораз більша ненависть до наших символів, нашої ідеології. Іван Ющук вдався до порівнянь: “Коли чеській мові загрожувало зникнення через онімечення, у народ пішли “будителі”, які пропагували національні цінності — мову, культуру й історію. У нас тепер найпослідовніше українську національну свідомість будить “Слово Просвіти”. Але ж його наклад невеликий. А погляньте на наклади російськомовних видань — сотні тисяч. Ми разом повинні подбати про те, щоб у всіх куточках Східної України було “Слово Просвіти”. Для цього потрібні кошти, яких від держави не дочекаєшся. Я просто зараз даю тисячу гривень на передплату газети і сподіваюся, що це стане добрим прикладом для наслідування”.
На сесії Головної ради був присутній український політик, правозахисник, політв’язень Степан Хмара. Він рішуче заявив, що в Україні встановлена влада організованої мафії. Її характерна особливість — вона відверто антиукраїнська. “Ми якось несвідомо легітимізуємо ухвалені шахрайським антизаконним способом антиконституційні акти — закон про мови, закон про референдум та інші. Їхнє завдання — знищити українську ідентичність, не дати розвиватися українській нації, а найголовніше — узаконити владу цієї мафії. Головне завдання всіх українських патріотів сьогодні — відновити конституційний лад, відмінити антидержавні законодавчі акти. Але без усунення від влади нинішнього президента цього досягти неможливо”, — вважає Степан Хмара.
Юрій Гнаткевич, народний депутат України VI скликання:  “недавні вибори повернули мені оптимізм, адже, проаналізувавши результати, я побачив, що наш народ починає думати і в нас є перспектива”. Після завершення депутатської каденції Юрій Васильович планує повернутися до громадської роботи в лавах Київської “Просвіти”, адже саме “Просвіта”, на його переконання, є основою українського державотворення.
Членів Головної ради привітав заступник голови Всекримської “Просвіти” новообраний депутат від ВО “Свобода” Едуард Леонов. Він передав вітання і від лідера ВО “Свобода” Олега Тягнибока. У Криму, за словами Е. Леонова, для людей, що займаються українськими справами, альтернативи товариству “Просвіта” немає. “Товариство “Просвіта” для нас не юридична особа, а спільнота, яка наповнює націю українським духом.  Щонайменше 37 просвітян є сьогодні у новообраній Верховній Раді. Це рядові члени “Просвіти”, яким не потрібно пхатися у якісь керівні органи. Вони будуть кожен на своєму місці чесно виконувати свою місію. 144 роки тому “Просвіта” утворилася як авангард української нації. Вона завжди була на кілька кроків попереду. Сьогодні влада намагається загнати її на маргінеси, але ми все одно залишаємося в авангарді, адже уособлюємо справжню українську еліту”, — переконаний Едуард Леонов.
Голова Центрального координаційного комітету Всеукраїнської профспілки “Народна солідарність” Олексій Кляшторний розповів про значення постійно діючого Форуму — “Захистимо мову — збережемо Україну”, який ініціювала “Просвіта”, у справі захисту державного статусу української мови. Проте натиск антиукраїнських сил нині настільки серйозний, що “сьогодні жодна організація, навіть така потужна, як “Просвіта”, самостійно протистояти цим процесам не може. Тому потрібно об’єднуватися на будь-яких умовах і громадським організаціям, і окремим активістам, і політичним партіям заради порятунку української мови”.
Чимало цікавих пропозицій прозвучало і під час обговорення питання порядку денного про активізацію діяльності обласних об’єднань “Просвіти”. Так, голова Миколаївського обласного об’єднання Ігор Марцінковський закликав звернути більшу увагу на роботу у вищих навчальних закладах. Заступник голови Донецького обласного об’єднання Марія Олійник поділилася корисним досвідом від перебування у громадській гуманітарній раді при обласній державній адміністрації. Голова Житомирського обласного об’єднання Святослав Васильчук закликав працювати на престиж товариства, об’єднувати під його прапорами всіх, кому не байдуже майбутнє України. Досвідом створення сільських осередків та співпраці з духовенством поділився голова Коломийського міського об’єднання Василь Глаголюк. Він розповів про методику збору членських внесків, запроваджену в Коломиї. Голова Дніпропетровського обласного об’єднання Сергій Довгаль розповів, що “Просвіта” на Дніпропетровщині — головна громадська організація в будь-яких заходах, що організовуються національно-патріотичними силами. “Так, нещодавно ми провели акцію “Суд під суд”, адже гучні справи Тимошенко, Луценка, Філіпчука — це лише вершина айсберга. В Україні нині тисячі незаконно засуджених людей. Тож ми виставили пікет під стінами окружного адміністративного суду і це привернуло увагу. Маємо чималу підтримку й звичайних громадян. Коли “Просвіта” звучатиме — вона здобуде популярність”, — повідомив Сергій Довгаль. Також він розповів про ініціативи просвітян, зокрема, проект відродження Чортомлицької Січі як туристичного центру Січеславщини. Її територія — 22 гектари, на облаштування необхідно 22 мільйони гривень, але просвітяни впевнені, що їхній проект знайде меценатів. Голова Сумського обласного об’єднання Олексій Шевченко теж висловився за об’єднання зусиль усіх патріотично налаштованих сил і розповів про причини створення в Сумах “Українського культурного центру” та його роботу. Використовувати протиріччя і конкуренцію в партії влади задля просування своїх проектів запропонував голова Луганського обласного об’єднання Володимир Семистяга. Також він розповів про підготовку до відзначення 200-ліття від дня народження Тараса Шевченка і успіхи створеного на Луганщині з ініціативи “Просвіти” Шевченківського комітету.
Про складну ситуацію на Харківщині розповів голова ревізійної комісії ХОО ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка політв’язень Ігор Кравців: “7 грудня відбулися вже треті за останні кілька місяців нелегітимні загальні збори Харківського обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка. За відсутності бази членів товариства на Харківщині, яку кілька років тому знищила пожежа, представники однієї з політичних партій намагаються, наче рейдери, захопити наше приміщення і організацію. Усі ці зібрання відбуваються з порушенням Статуту ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка та всупереч чинному законодавству. Про їхнє проведення не повідомляють просвітян. Навіть я, чинний голова ревізійної комісії, дізнався про факт проведення останніх зборів уже 8 грудня у телефонній розмові з А. Кіндратенком. Те, що відбувається, ображає рядових просвітян, які вже понад 20 років у товаристві. Тож зараз, за дорученням Центрального правління ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка ми ведемо роботу з перереєстрації членства і готуємося до звітно-виборної конференції”.
Не оминула Головна рада і так звану “Тернопільську ініціативу” з нагоди 100-річчя четвертого статуту “Просвіти”, інформація про яку поширюється віртуальним простором. Найцікавіше, що ніякого 100-річчя четвертого статуту, якому було присвячено зібрання, 2012 року не може бути. Четвертий статут “Просвіти” було ухвалено 1891 року, а п’ятий — 1913-го (детальніше про Статути “Просвіти” див. у виданні “Просвіта”: історія та сучасність. — К.: Веселка, 1998. — С. 16—26). Очевидно, що в ініціаторів “урочистостей” мета була зовсім інша. Ось що сказав голова Тернопільського обласного об’єднання “Просвіти” Петро Шимків: “Тернопільське обласне об’єднання не винне в тому, що до нас приїхали ці люди. Ініціював зібрання колишній голова Тернопільського обласного осередку ВМГО “Молода Просвіта” Святослав Абрам’юк. Він запросив інших представників “Молодої Просвіти”. Те звернення про “перезавантаження” товариства, яке зараз поширюється в Інтернеті, спрямоване на розкол. Вважаю, що Головна рада, Центральне правління мають належно відреагувати на ці відверто провокативні дії”.
Прокоментувати події на Харківщині і Тернопільщині ми попросили заступника голови ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка, відповідального секретаря товариства Миколу Нестерчука: “Уже третя конференція в Харкові проведена з грубими порушеннями п. 5.14, 4.1, 4.5 Статуту товариства. У цьому задіяна колишній відповідальний секретар ХОО Оксана Животкова, яка готувала ці антистатутні дії. До речі, ще 10 жовтня 2012 року спільне засідання Центрального правління і Контрольно-ревізійної інспекції ВУТ “Просвіта” за антистатутну діяльність виключило О. Животкову із членів “Просвіти”. Наразі ми чекаємо від голови ХОО Анатолія Кіндратенка, відповідального секретаря Валентини Овод та голови ревізійної комісії Ігоря Кравціва інформацію про проведення конференції, в якій візьмуть участь керівники центральних органів товариства. Щодо зібрання в Тернополі. Воно відбулося поза Статутом. “Молода Просвіта” є окремою юридичною особою, яка не співпрацює з товариством”.
Оптимізму присутнім наприкінці зборів додав голова Запорізького обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка Олег Ткаченко, який пішки із Запоріжжя прийшов на засідання керівного органу “Просвіти”. “Понад 90 % людей, яких я зустрів на “Січовому шляху “Просвіти”, готові до активних дій, але вони зневірені, адже не мають лідерів, яким могли б довіряти. Люди чекають на героїв, звертають увагу на неординарні вчинки. Повторімо “Січовий шлях “Просвіти” з кожної області. Вийдемо в один день і прийдемо в один день, наприклад, до Канева. Я ладен пройти ще не раз по 500 кілометрів, щоб донести до людей світло “Просвіти”. Нам потрібне посполите рушення, яке підніме народ на боротьбу за українські цінності. Зробімо так, щоб на чолі цього новітнього всенародного руху стала “Просвіта”.

Підготував Євген БУКЕТ
Фото Олександра ЛИТВИНЕНКА

P.S. Виступи членів Головної ради “Слово Просвіти” друкуватиме, починаючи з наступного числа.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment