Розпочинаємо «сковородинізацію» України з Луганська

Студенти луганських коледжів — будівельного, економіки й торгівлі та політехнічного — доторкнулися до мудрості нашого українського філософа Григорія Сковороди під час літературних читань, проведених з ініціативи обласного об’єднання товариства “Просвіта” в луганському Українсько-канадському центрі “Відродження”. Епіграфом до цієї камерної зустрічі стали поетичні слова П. Дорошка:
Вербовий шлях,
Кленовий посох,
Перепочинок де-не-де,
Мудрець, замріяний філософ,
До дальніх правнуків іде.
Студенти 2-го й 3-го курсів будівельного коледжу вивчають філософські позиції Г. Сковороди, хоча й поверхово. Тож вони щиро відгукнулися на пропозицію свого викладача української мови та літератури Віктора Плескуна ще раз перегорнути сторінки біографії мислителя-мандрівника й заглибитися в його моральні житейські заповіді. І через літературну спадщину видатного співвітчизника юним луганцям це вдалося.
І молодь, і просвітяни старшого покоління, присутні на цьому заході, з цікавістю сприймали виступи юнаків і дівчат, пересипані афоризмами українського любомудра в поетичному обрамленні, здійсненому самим викладачем. Виступ студентів вдало доповнив запис відомої пісні Возного на слова Г. Сковороди з твору Івана Котляревського “Наталка Полтавка” — “Всякому городу нрав і права…”, який засвідчив незгасаючу актуальність філософської спадщини великого українця в усі часи.
Активно долучилися до програми Сковородинівських читань і студенти коледжу економіки й торгівлі (викладач — Валентина Хмельова), виконавши в ролях окремі твори зі збірки харківських байок.
Усі учасники заходу були у вишиванках.
Кульмінація літературного свята — виступ просвітянки обласного центру, вчительки ЗОШ № 59 м. Луганська Олени Іщук, яка представила власний поетичний доробок: віршований аналіз діалогів і трактатів “Такий сучасний щасливий Сковорода”. Так доречно прозвучали її рядки:
Люде! Будь щасливий.
Світ зроби щасливим.
Для цього кожен з нас
На білий світ прийшов!.
Літературно-мистецьким вечором у просвітянському центрі “Відродження” не вичерпується програма вшанування пам’яті Григорія Сковороди на Луганщині. Днями студентський виступ послухають учні професійного торгово-кулінарного ліцею у приміщенні однієї з районних бібліотек обласного центру (завідувачка — симпатик “Просвіти” Інна Кравченко), з якою творча молодь і цього закладу, й будівельного коледжу підтримує давні й тісні зв’язки. Крім того, репортаж про відзначення 290-річчя українського мислителя транслюється на Луганському обласному державному радіо у просвітянській культурологічній програмі “Час української” (редактор — член Правління обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” Валентина Кушніренко).
Сковородинівські заходи в Луганську вселяють надію, що філософські ідеї та моральні засади народного вчення Григорія Савича впадуть у сприятливий ґрунт і їх сприймуть теперішні й майбутні покоління нашого краю, що чи не найбільше в Україні страждає від бездуховності й войовничого матеріалізму. Тому Луганщина особливо потребує, цитуючи поета Бориса Олійника, “сковородинізації” всіх гілок суспільної діяльності, бо його заповідь “повстримного житія” проповідує “позбавлення всього непотрібного для того, щоб набути найпотрібніше”.

Прес-центр Луганського обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” імені Тараса Шевченка

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment