Зов’яла троянда

img_0751120-річчю з дня народження української співачки Марії Шекун-Коломийченко присвятили вечір-концерт студенти факультету культури й мистецтв Ніжинського держуніверситету імені Миколи Гоголя.
Надія ОНИЩЕНКО,
м. Ніжин
Фото Наталії ДМИТРЕНКО

Народжена в Єлисаветграді, випускниця Московської консерваторії 1917 року вже виступала перед публікою, земляками-українцями в музично-драматичному товаристві “Кобзар”. До нього її залучив чоловік Федір Коломийченко, тоді ще студент Московського комерційного інституту, уродженець села Прохори на Чернігівщині.
Співачка й економіст присвятили себе українській культурі. Федір у російській столиці, а з липня 1917-го до січня 1919 року в Києві видавав і редагував українськомовний журнал “Шлях”, був обраний членом Української Центральної Ради, працював економістом міністерства торгівлі й промисловості, секретарем Міністра праці, виступав зі вступним словом про стан української музики перед концертами дружини.
1921 року співачка виступає в Харкові, тодішній столиці України. Ось що написала про ці гастролі газета “Комуніст”: “Українська драма мала Марію Заньковецьку, і вона створила цю драму… Тепер ми маємо Марію Шекун, і сміливо можемо сказати, що українська опера, українська музика буде створена цією артисткою”.
У серпні 1922 року вони дають концерти в Прохорах і Ніжині, аби підтримати створену тут Дмитром Грудиною державну драматичну студію імені Марії Заньковецької, а в квітні 1925-го успішно гастролюють у Москві. “Заслуга М. Шекун-Коломийченко, — пише “Правда”, — що вона знайомить нас із кращими творами чисто української музики…” Після цього вона повертається знову до Ніжина. Того року вона дала 53 концерти у двадцяти містах, на яких побувало близько двадцяти тисяч глядачів. Рішенням народних комісарів від 31 січня 1924 року всім облвиконкомам було запропоновано звільнити від місцевих податків і зборів українську артистку Марію Шекун-Коломийченко, зважаючи на художню цінність її виступів.
Лірико-драматичне сопрано камерної співачки зачаровувало меломанів у великих концертних залах Москви, Ленінграду, Одеси, Житомира, Херсона й Самарканда і маленьких хатинках Чернігівщини. Вона виконувала весь відомий тоді світовий репертуар і твори українських композиторів. Під час концерту в художньому відділі Ніжинського краєзнавчого музею імені Івана Спаського їх за виставленими афішами, програмками співачки й журнальними публікаціями 20-х років минулого століття відтворили лауреати всеукраїнських і міжнародних конкурсів Любов Пархоменко, Сергій Гладарьов, Ярослав Йотка, Марія Рабінчук, Сергій Охонько, Богдан Тонкошкурий, В’ячеслав Петрик, Яна Яміна, Світлана Сікорська.
Марію Шекун-Коломийченко, як і її чоловіка Федора Коломийченка, спіткала доля багатьох українських інтелігентів. Їх безпідставно репресували і розстріляли 1938 року.
Про їхній тернистий життєвий і творчий шлях розповідала ведуча концерту — автор цих рядків.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment