Пожежа на Десятинній

Петро АНТОНЕНКО

У публікації “Десятинну знову штурмують” (“Слово Просвіти”, ч. 49, 2012) ми вже писали про черговий виток перипетій довкола залишків найдавнішого кам’яного християнського храму Київської Русі — Десятинної церкви Києва. Попри не завершені археологічні дослідження Десятинної і загалом Старокиївської гори, попри те, що достеменно невідомий первісний вигляд церкви, Московський патріархат уперто просуває ідею спорудження на святому місці, просто на підмурівках Десятинної, своєї церкви — як “відновлення” давнього храму. Натомість громадськість справедливо вимагає продовження наукових досліджень решток храму і їхньої музеєфікації.
Плацдармом для рейдерського захоплення Десятинної стала споруджена кілька років тому поруч із рештками храму “капличка”, насправді ціла мурована церква так званого “Десятинного монастиря” Московського патріархату. Споруджена незаконно, без жодних дозволів.
Уже після нашої публікації відбулися деякі події довкола цього поля битви за нашу історичну пам’ять. Відгукнулася столична влада. Київська міська державна адміністрація не дозволить будівництва храму на рештках фундаменту Десятинної церкви, — заявив голова КМДА Олександр Попов. За його словами, будь-які роботи на місці Десятинної церкви можуть здійснюватися лише для музеєфікації та консервації археологічних знахідок.
Що ж, приємно чути. Щоправда, це вже не перша така грізна заява міської влади. А тим часом російська церква вперто проштовхує свою ідею: за цей рік розробили проект будівництва тут свого храму і подали в столичну адміністрацію.
Друга новина стосується самої “каплички”. У ніч на суботу 15 грудня тут трапилася пожежа. Вогонь пошкодив значну частину приміщення всередині й призвів до руйнування елементів будівлі зовні.
Представники релігійної громади, тобто отого незаконного “монастиря”, запевняють, що вночі невідомий розбив вікно і кинув усередину церкви якийсь палаючий предмет. Міліція проводить перевірку цього інциденту. Щодо версії церковників про “підпал”, то тут можливі два варіанти. З одного боку, у “монастиря” напружені стосунки з представниками язичництва, які підкреслюють, що Старокиївська гора була священним місцем язичників ще дохристиянських часів, і це справді так. З іншого боку, цей московський “монастир” давно викликає обурення патріотів — захисників київської старовини, яким теж можна приписати “підпал”. Утім, в обох цих випадках ідеться про самоправні дії, які можна не виправдати, а пояснити недовірою людей до влади, правоохоронних органів. Адже люди бачать, що влада не здатна впоратися з самозваним “монастирем”.
Але є й інші версії. Одна з них — трапилося елементарне загорання через безгосподарність. Повертаємо читачів до торішньої публікації в нашій газеті “Орди Батия знову штурмують Десятинну” (“СП”, ч. 22, 2011). У ній голова комісії Київради з питань культури і туризму, нині депутат парламенту Олександр Бригинець чітко вказав на незаконність побудови тієї “каплички”. Потім у своїх коментарях Бригинець говорив і про порушення в цій будові елементарних норм пожежної безпеки, що може призвести до пожежі. А її можуть використати з провокативною метою.
Про це зараз пише і представник Громадської ініціативи “Збережи старий Київ” Ігор Луценко: “Раніше відповідні держоргани надавали представникам “каплички” припис про усунення порушень протипожежної безпеки, який було “виконано” у дуже своєрідний спосіб — споруду просто відремонтували, оздобивши дах і стіни”.
Отже, що трапилося, окрім версії “підпалу”? Недбальство, що призвело до загорання електрообладнання? Свідома провокація з “підпалом”? Відповісти на ці питання мають правоохоронні органи.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment