Поступ науки. Рік 2012

20121492 року за календарем “від створення світу” був 7000-й. Православні тоді рахували світ від створення, що нібито сталося 5508 року до народження Христа. Бог створив Землю за шість днів, а на сьомий присів відпочити. Вважалося, що в Бога один день на Землі триває тисячу років. У останні години перед Божим пробудженням світом мав опанувати Антихрист. Скинути його з трону мало друге пришестя Христа, тобто Апокаліпсис. У церковних календарях тоді навіть не писали нічого після 1492-го. Нащо писати, якщо після кінця світу нічого не буде?
Незабаром Колумб відкрив Америку. До того світ вважали величезним диском, що покоїться на спинах чотирьох слонів, а ті стоять на спині велетенської черепахи. Відкриття Америки почало зворотний процес: сполучення всіх континентів і перетворення їх на “земну кулю”. Глобалізований світ, у якому ми живемо сьогодні, почався 1492-го, у рік попереднього “кінця світу”. Переконаний, що сьогодні людство на порозі великого відкриття, через яке проляже шлях у майбутнє, або вже здійснило його…

Євген БУКЕТ

17 грудня на планові роботи з обслуговування закрили Великий адронний колайдер (ВАК). Цього року герой наших публікацій минулих років нарешті виправдав покладені на нього сподівання. Так, 4 липня вчені, які працюють із ВАК, оголосили про відкриття частинки-претендента на роль звання бозона Гіґґса або, як її ще називають — частинки бога. Цей бозон у Стандартній моделі в фізиці теоретично відповідає за масу елементарних частинок. Проте вчені досі не поспішають із визнанням відкритої на ВАК частинки саме бозоном Гіґґса і продовжують дослідження. Саме тому, незважаючи на сенсаційність відкриття науковців, які працюють із ВАК, Нобелівська премія в галузі фізики дісталася цього року дослідникам надшвидкісних комп’ютерів.
6 серпня марсохід NASA “Кьюріосіті” здійснив посадку на Марс і почав дослідження планети. За час перебування на Червоній планеті “Кьюріосіті” вдалося виявити схожість марсіанського ґрунту з ґрунтом земних вулканічних порід, а також дослідити атмосферу і клімат Марса. У листопаді марсохід виявив прості органічні речовини, але достеменно невідомо, чи мають вони марсіанське походження, чи потрапили на планету з самим планетоходом. Водночас, у виявленій у зразках марсіанського ґрунту воді знайшли значно більше важкого ізотопу водню — дейтерію, ніж містить вода на Землі.
Якщо життя на Марсі — питання риторичне, то навколо зірки, що перебуває на відстані приблизно 400 світлових років від Землі, в космосі плавають прості молекули цукру. Точніше, це органічні молекули — вуглеводи, що складаються з вуглецю, водню і кисню.
Минулий рік був багатий на нововідкриті екзопланети — планети, розташовані за межами Сонячної системи. Так, 16 жовтня дослідники з Женевської обсерваторії і Центру астрофізики університету Порту повідомили про відкриття планети земної маси, що обертається навколо зірки Альфа Центавра В. Крім того, вчені склали список із семи планет у Чумацькому Шляху, на яких можливе життя. Нещодавно міжнародна команда астрономів підтвердила існування планети Глізе 581g у системі зірки Глізе 581, яка розташована на відстані 22 світлових років від Сонця. Знахідка очолила список потенційно придатних для життя планет. Температура поверхні Глізе 581g аналогічна земній, і теоретично там може бути вода, зазначають науковці. Аналоги Землі відбирають усього за трьома параметрами: кількість енергії, яку отримує планета від найближчої зірки, а також маса і розмір космічного тіла. За цими даними можна побічно судити про присутність на планеті води, що є обов’язковою умовою для життя. Астрономи налічили в системі зірки HD 10180, яка  перебуває в сузір’ї Гідри на відстані 127 світлових років від нашої планети, дев’ять планет. А загалом, станом на 14 грудня 2012 року у Всесвіті відкрито 854 екзопланети в 673 зоряних системах.
Вчені виявили в солоних водах озера Моно (Йосемітський національний парк Каліфорнії) маленькі бактерії, які отримали кодове ім’я GFAJ-1. Ці паличкоподібні бактерії за відсутності фосфору здатні замінити його арсеном (миш’яком) у молекулах своїх протеїнів, ліпідів і метаболітів, таких як АТP, а також у молекулах своїх ДНК і РНК. Основна версія науковців полягає в тому, що бактерії GFAJ-1 мають позаземне походження і потрапили на планету разом із метеоритом. Тож тепер набула нового звучання давно відома ідея, що позаземне життя могло б мати зовсім іншу хімічну будову, коли порівнювати його з більшістю відомих життєвих форм на Землі. А це значить, що воно могло б зародитися і в зовсім інших фізичних умовах.
Цього року відкриті безногі амфібії, що нагадують черв’яків і представляють абсолютно нове сімейство земноводних, новий вид мавп у Північному Перу, дивних глибоководних істот виявили поблизу багатих мінералами, гарячих гідротермальних джерел в Антарктиці, а на Філіппінах виявлено гігантського крокодила завдовжки 6,17 метра. Рептилію відразу ж занесли до Книги рекордів Гіннесса. Одним із найважливіших відкриттів року, що минає, вважають також розшифровку генома нещодавно виявленого виду людей, що існував водночас з неандертальцями й Homo Sapiens — “Денисівської людини”.
Цього року вчені зуміли не тільки виростити шкіру зі стовбурових клітин, а й перейти до створення з них органів. Нобелівська премія з медицини цього року дісталася японцеві Сін’я Яманака і британцеві Джону Гордону, які відкрили процес перепрограмування дорослих клітин у стовбурові.
У січні американським дослідникам вдалося вперше приховати тривимірний фізичний об’єкт, зробивши його невидимим під будь-яким кутом зору. Однак цей ефект спостерігається тільки в мікрохвильовому діапазоні електромагнітного спектра. А в листопаді британські фізики заявили, що вони зуміли зробити невидимим для випромінювання фізичний об’єкт.
А ось математик Джеймс Хілл і фізик Баррі Кокс адаптували теорію відносності для опису процесів, що відбуваються на надсвітлових швидкостях. В опублікованій ними науковій роботі перевищення швидкості світла розглядається як математично можливе й несуперечливе. Британський учений Руперт Шелдрейк довів, що люди здатні передбачати телефонні дзвінки і навіть електронні листи, а вчені компанії ATR в японському Кіото винайшли апарат з управління предметами силою думки. Експерименти американських учених довели, що в майбутньому люди зможуть спілкуватися за допомогою мозкових хвиль. Корейські науковці визначили, що музика розуму, якщо обробити імпульси, що йдуть від людського мозку, нагадує джаз, а принцип самого розвитку мозку, як виявилося, схожий із механізмом будови Всесвіту.
Інше унікальне дослідження підтвердило давнє повір’я, що в людей, які були вбиті або загинули раптово, наприклад, у катастрофі, душа ще довго не може відірватися від тіла. Вона постійно повертається, особливо вночі. Камера, що отримала назву ГРВ, яку винайшов і презентував цього року професор, доктор технічних наук, заступник директора НДІ Фізичної культури м. Санкт-Петербург Костянтин Коротков, уміє бачити душу. Прилад фіксує те, що називають аурою людини, під час життя, у момент смерті й протягом кількох діб після неї.
Усупереч чуткам про те, що індіанці пророкували кінець світу в грудні 2012 року, на стінах виявленого цього року в джунглях Гватемали “драматичного” храму стародавніх індійців майя зображені розрахунки, які передбачають, що життя на Землі існуватиме ще не одну тисячу років.
“Чи людство є єдиною технологічно розвинутою цивілізацією у Всесвіті?” — запитав 1950 року італійський фізик Енріко Фермі. Рівняння американського астронома Френка Дональда Дрейка щодо оцінки кількості позаземних цивілізацій, з якими земляни могли б вступити в контакт, дає, залежно від вибору невідомих параметрів, достатньо високий шанс на таку зустріч. На цей висновок Дрейка Фермі відповів: “Якщо в нашій галактиці існує багато розвинутих цивілізацій, тоді де вони? Чому ми не спостерігаємо жодних слідів позаземного життя, таких, наприклад, як зонди, космічні кораблі або радіопередачі?” Енріко Фермі дійшов висновку, що або наше розуміння природи, або наші спостереження неповні та помилкові. Схоже, він мав рацію. Потрібно змінювати уявлення про світ, який нас оточує, про самих себе. Старий світ себе вичерпав. Майбутнє вже почалося.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment