Великий антикварний салон — 2012

100_2390Уже вп’яте в Києві, у приміщенні Мистецького Арсеналу відбувся Великий антикварний салон, де цього разу було представлено колекції українських музеїв, антикварних галерей, окремих поціновувачів старожитностей.

Євген БУКЕТ
Фото автора

До уваги відвідувачів експонати з чотирьох вітчизняних музеїв — Чернігівського обласного художнього музею імені Г. П. Ґалаґана, Чернігівського обласного історичного музею ім. В. В. Тарновського, Полтавського художнього музею ім. М. Ярошенка та Київського музею театрального, музичного та кіномистецтва України, що були поєднані тематикою належності в минулому до родинної колекції Ґалаґанів. На жаль, її доля через революцію, війни і людське невігластво буремного ХХ століття склалася непросто. Частину експонатів знищили, а частина була розпорошена по різних збірках. Відвідувачі цьогорічного салону мали добру нагоду оцінити кращі зразки з колекції Ґалаґанів, звезені до Мистецького Арсеналу з фондосховищ різних міст України.
Зокрема Чернігівський обласний художній музей презентував галерею портретів Ґалаґанів, Розумовських, Дараганів, Гудовичів, Кочубеїв, що сформувалася протягом ХVII—XIX століть. Відомо, що це одне з найповніших родинних зібрань портрета на теренах Лівобережної України. А музей театрального, музичного та кіномистецтва України вперше демонстрував перлину своєї колекції — знаменитий сокиринський вертеп 1770-х років. Він зберігався у Сокиринському маєтку Ґалаґанів близько 150 років. Мистецьку колекцію вдало доповнили фотографіями краєвидів садиби в Сокиринцях початку ХХ ст., а також унікальними документами з сімейного архіву Ґалаґанів зі збірки Чернігівського обласного історичного музею.
На Великому антикварному салоні представили мультимедійну інсталяцію “Світлотінь”, присвячену пам’яті Миколи Вінграновського, яку виконав Олександр Дірдовський. Завдяки сучасному відео-арту поезія і музика разом із численними напівпрозорими екранами-проекціями та реальними автентичними предметами створили можливість поринути у світ одного з найяскравіших представників покоління шістдесятників — поета й кінематографіста Миколи Вінграновського.
Цим проектом започатковано підготовку до проведення в Україні “Місяця Миколи Вінграновського”, який запланований на квітень 2013 року. Тоді будуть реалізовані різнопланові ініціативи: від ретроспективи його фільмів, фото-, відео- і музичного проектів до конкурсу серед українських школярів.
140-річчю від дня народження видатного українського художника Олекси Новаківського була присвячена ще одна виставка в межах салону. Власник колекції — доктор філології, кандидат мистецтвознавства, академік НАН України, професор Микола Мушинка. Організатори стверджують, що наразі це найбільша приватна колекція полотен О. Новаківського (55 творів), якщо не брати до уваги колекцій, що належать родині митця.
На інших виставкових площах теж було багато вартих уваги речей: від монет до посуду й меблів, від листівок і стародруків до географічних мап і моделей морських суден. Ціни на них не озвучували. Схоже, що ми, відвідуючи музеї, бачимо лише крихти від тих історичних артефактів, якими багата наша країна. А скільки нашої історичної та культурної спадщини перебуває за кордоном — можна лише здогадуватися. Сподіваюся, що поціновувачі старовини наслідуватимуть приклад відомого антиквара з Качанівки В. Тарновського-молодшого, який свого часу подарував колекцію Чернігівському земству і це врятувало її від знищення, а ім’я колекціонера від забуття. Хочеться вірити, що п’ятий антикварний салон у Києві — свідчення того, що сучасні колекціонери теж готові до подібних пожертв.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment