Зігрівалися музикою

Ольга КОЛОМІЄЦЬ,
музичний оглядач

У Колонному залі імені Миколи Лисенка Національної філармонії України відбувся концерт народної музики, започаткований Миколою Різолем, народним артистом України.
Микола Іванович Різоль народився у день Святого Миколая — 19 грудня 1919 року. Він — баяніст, педагог, композитор, народний артист України (1982), професор Національної музичної академії України ім. Петра Чайковського. Як педагог, виховав кілька поколінь музикантів-баяністів, серед яких і народні артисти України — Володимир Бесфамільнов і Сергій Грінченко, композитор і диригент Володимир Рунчак; заснував квартет баяністів, що проіснував понад 50 років і надалі триває його творча діяльність. Микола Іванович підняв ансамблеве народно-інструментальне мистецтво на найвищий рівень.
Наш концерт розпочав молодий студентський колектив Київського національного університету культури і мистецтв “Гарнограй”, художній керівник Сергій Дідок.
Молоді виконавці розпочали концерт із Віночка українських мелодій В. Попадюка. Ансамбль музик складається з двох скрипок, двох сопілок, двох баянів, акордеона, контрабаса та цимбалів. А на виконання ноктюрну Сергія Дідка “Ti a mo Mo-Ti-A” приєднується і солює свиріль.
Третя п’єса “Буковинка”, де солістом є Назарій Яремчук — баян, виразна своїми буковинськими награшами, схожими на гуцульські мелодії. Та згодом сучасна мелодія вривається у п’єсу зі своїми доволі негармонійними акордами.
Слідом за молодими і жвавими виконавцями виступає тріо “Козачка”,  що освятило вечір колядками та щедрівками, які сповнюють оселі благодаттю. Тріо — Тетяна Школьна, Інна Карзанова та Анастасія Чумаченко, а акомпанував їм на цимбалах Володимир Польовчик. Голоси солісток ведуть нас у прадавню історію, малюючи дзвінким співом картину народження Ісуса, а дзвіночки в руках співачок ніби сповіщають  про швидкий прихід Христа. Виконували: “А в конець стола сидить Миколай”, “Що то за пре­диво”, “Ой в полі, полі військо стояло”, “Там високо в синім небі”.
Концерт продовжив дитячий фольклорний ансамбль “Райгородок” Всеукраїнської асоціації молодих дослідників фольклору під керівництвом Сусанни Карпенко. Діти, вбрані в український народний одяг, нікого не залишили байдужими. У їхньому виконанні прозвучали колядки “Ой, хто, хто Миколая любить”, “А Божая мати”, “Прийшли паничі колядувати”, щедрівки “Дівко Галю, ми до тебе прийшли”, “На городі, на кургані” та кілька українських жартівливих пісень.
Ще одна цікавинка концерту — каватина Фігаро з опери “Севільський цирульник” Дж. Россіні, тему, відому на весь світ, переклав О. Дмитрієв для народних інструментів. Звучання незвичне, та деякі моменти вражають, особливо швидкий темп наприкінці завдяки манері гри на домбрі — постійне тремоло, звучить навіть ще жартівливіше. Виконував ансамбль “Дивограй”, соло на баяні — лауреат міжнародних конкурсів Роман Онисків.
Ансамбль “Дивограй” виконав Фантазію на гуцульські теми П. Терпелюка, соло на скрипці — лауреат міжнародних конкурсів Ольга Чорнокондратенко. Гуцульські мелодії вирізняються надзвичайною співучістю. Найчастіше партію соло виконує скрипка, флейта або цимбали. Мелодії притаманна зміна теми з повільної, затяжної, що виконується на скрипці, на жваву та  жартівливу, де солюють цимбали. П’єса яскравий приклад цього, скрипка пані Ольги дуже добре знає людську душу, “ридає”, переповнюючи серця тугою та зображуючи далекі рідні гори, де луною кличе трембіта трембіту. Та зміна теми змінює і настрій. Характерне прискорення танцювальної мелодії наприкінці і яскравий фінальний акорд.
Микола Іванович Різоль започаткував квартет баяністів Київської філармонії, який уже 50 сезонів невтомно виступає на сцені, 40 з яких у незмінному складі, це рекорд для ансамблів. Тепер квартет носить ім’я свого засновника. Керівник квартету — Сергій Грінченко. Виконує “Чардаш” М. Різоля та “Коломийку” В. Зубицького. Чардаш — угорський народний танець, що вирізняється варіюванням темпу, адже починається повільним ліричним вступом по колу, а завершується у стрімкому ритмі парного танцю.
Микола Іванович Різоль спостерігав за творчістю всіх колективів, а особливо народних. “Рідні наспіви” в Запоріжжі виступили на конкурсі саме з п’єсою Миколи Різоля і саме з цією п’єсою до них прийшло визнання, хоч потім було ще багато конкурсів і різних виступів. Ансамбль надзвичайно яскравий, має багато особливостей: це прекрасне вміння співпрацювати в колективі, віртуозність, професіоналізм, постійна робота з солістами, їхня надзвичайна артистичність, емоційність і довершеність. Керівник ансамблю — заслужений працівник культури України Юрій Карнаух. Надзвичайно задушевно ансамбль виконав перекладену для народних інструментів пісню “Гляжу в озера синие” з кінофільму “Тіні зникають опівдні”. Соло на баяні — Сергій Грінченко, на балалайці — Юрій Алексик.
Наприкінці концерту виступив ансамбль народної музики “Первоцвіт”, де виконавцями були і діти. Спочатку вийшли інструменталісти на Сільську польку Миколи Різоля, а згодом і вокалісти на пісні “Через сад виноград” і “ЗаздоровнаС. Концерт закінчився, але свято триває. Гарного вам настрою!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment