Спогади ретро-ялинки…

img_1857Дивлюся на старезного Діда Мороза (виготовленого 1926 року українським художником Г. Світлицьким для своїх дітей). На обличчі у цього поважного дідуся чи то спогад, чи то суцільне здивування… А ось фрагмент інтер’єру жіночого будуара: причепурена дама квапиться на новорічний бал чи то в Купецькому, чи то в Дворянському зібранні. Неподалік пухнасті ялинки різних часів (від кінця XIX до середини 60-х років ХХ століття). Одразу впадає у вічі ретро-ялинка середини ХХ століття, прикрашена переважно скляними іграшками 1950—60-х років. Словом, у Музеї історії міста Києва відкриваю завісу “Спогадів київської ялинки”… І запрошую вас, дорогі читачі, у цю новорічно-різдвяну мандрівку часом.
Уляна ВОЛІКОВСЬКА
Фото Олександра ЛИТВИНЕНКА

Експозиція нараховує понад тисячу експонатів: іграшки, різдвяні листівки, картини, предмети побуту, світлини. Споглядаючи цю унікальну колекцію, яку збирали протягом п’яти років, можна простежити еволюцію ялинкових прикрас та елементів різдвяного декору від кінця ХІХ століття і до нашого часу. До речі, найстаршим із них уже понад сто років. А сучасні новорічні прикраси на виставці представлені виробами майстрів Києва, Львова, Стрия.
Іграшки радянського періоду (кінця 1930-х—середини 1960-х рр.) віддзеркалюють не тільки історію країни, а й історію родин. Дуже цікаві оздоби з картону кінця ХІХ—початку ХХ століття, витворені у техніці дрезденського картонажу. А які милі ватяні фігурки тварин, птахів, казкових героїв, сніжинки з обличчями янголів… Це саморобні дореволюційні іграшки, які виготовляли у родині директора Міського музею М. Ф. Біляшівського.
У Києві 1924—1933 діяла художньо-промислова студія Прахових. Одна з випускниць студії Валентина Булашова згодом стала художником по іграшках.
На виставці можна побачити Діда Мороза (з родини Прахових), виготовленого за малюнками В. Булашової в артілі “Перемога” 1952 року. Пізніше ця артіль стала фабрикою м’яких іграшок.
Із поверненням ялинки 1936 року почали з’являтися радянські ялинкові прикраси. Перші скляні іграшки — із символами радянської доби — зірка, серп і молот, кульки з написом “СССР”. А на 1950-ті припадає неабияке розмаїття ялинкових скляних прикрас. У цей час виробляють вишукані серії іграшок. Так, наприклад, до 150-річчя О. Пушкіна вийшли набори із зображенням пушкінських казкових персонажів. Цікава серія ялинкових іграшок “Чіполіно” за мотивами казки італійського письменника Дж. Родарі “Пригоди Чіполіно”. Ці унікальні серії також можна побачити на виставці… Спочатку всі ці іграшки випускалися на прищіпках, а згодом з’явилися верхні тримачі та інші види кріплення.
Після виходу фільму “Карнавальна ніч” (1956 р.) почали масово виготовляти прикраси у вигляді годинників і музичних інструментів. 1960-ті, як ми знаємо, характеризувалися розвитком техніки, польотами у космос. Тож ракети, космонавти в скафандрах, супутники були незмінними атрибутами тогочасної новорічної ялинки.
Окремо варто звернути увагу на вітальні новорічні та різдвяні листівки, представлені на виставці. Особливу увагу привертають листівки української еміграції 1940—60-х років, видані в Німеччині, США та Канаді. Майже на кожній із таких міні-картинок зображені колядники з Віфлеємською зіркою. Роботи українського художника Вадима Доброліжа, що певний час жив і творив у Канаді, оздоблені українським візерунком і мають релігійний характер.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment