Колядуємо, радіємо разом

001Спільний проект “Українське Різдво у Лаврі” створили для киян і гостей столиці Український фонд культури, Товариство “Сила Духу”, Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник. Це виставка авторських різдвяних лялькових композицій, створених заслуженими діячами мистецтв України Романом і Даною Лунь. Подружжя вже понад 12 років висвітлює українську культуру, національні традиції через свою творчу та духовну діяльність.
Валентина ЄФРЕМОВА,
мистецтвознавець, член правління Українського фонду культури
Фото автора

Цього разу у церкві Святого Миколая через лялькову виставку, сповнену артефактів, колядує Полісся, Донеччина, Гуцульщина, Волинь, Слобожанщина, Полтавщина… Представлені понад сто самобутніх ляльок-колядників у національному та вертепному одязі. Герої водять “козу”, грають на скрипках, носять вертепи, зірки, оздоблені різнокольоровими стрічками, дзвіночки. Вражає правдивість жанрових сценок із Біблії зі створеними імпровізованими хлівами з народженим немовлям. Композиції — “Святкова вечеря”, “Благословляє святий Миколай”, “Полтавщина колядує”, “Гуцульський щедрий вечір”, “Донбас колядує”, “Святкує Слобожанщина”, “Співає Волинь” — не випадкові. Як розповіла їхня авторка Дана Лунь, вона побувала у багатьох віддалених поселеннях України. Там спілкувалася з корінними мешканцями, які розповідали про звичаї своїх регіонів. Майстриня вивчала особливості одягу дорослих і дітей, потім відтворила ці національні особливості у своїх лялькових образах. Тому кожен персонаж сповнений духовних традицій, певних звичаїв та обрядів. Враховані різноманітні символи — вінки, зачіски, орнаменти на кожухах, хустках, стрічках. Поступово зібралася колекція вишиванок, стрічок, рушників, інколи це були невеличкі клаптики старовинного одягу, дерев’яні побутові речі. Саме з них майстриня і створила прикраси своїх постановок.
Вражає вишуканість унікальних різдвяних композицій. Так подружжя передає знання іншим людям як благословення на життя у мирі та злагоді. Ось і єднаються покоління за святковим столом із колядками, піснями, щедрівками.
Родзинка експозиції — святкові костюми, які автори створювали для різдвяних вистав Товариства “Сила Духу” у США, Канаді й Україні. Милує око вишукане вбрання з характерними ознаками персоналій “Княгині Ольги”, “Різдвяної Зірки”, “Янголів”, “Веснянки”.
Зустріти колядників означає удачу на весь новий рік, тож поспішайте на виставку і прийміть радість у своє серце — Христос народився, славімо Його!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment