«Заслужений гуцул України»

dsc00327
ХХ Міжнародний Гуцульський фестиваль, смт Верховина,
22 вересня 2012 р. Серед киян-учасників свята (справа наліво):
Іван Зеленчук, Дмитро Небесійчук, Петро Шкрібляк, Петро Кононенко,
Микола Гушул, Ярема Гоян, Василь Марусик

Василь МАРУСИК,
радіожурналіст

Таким гонором-званням вшановують нині у Карпатах тих “ґречних ґаздів”, котрі досягли певного поважного ювілею, перед тим освідчуючись  громаді своїм талантом і наполегливою працею у царині народних ремесел, освіти й культури. “Із ініціативи нашої ради Всеукраїнського товариства “Гуцульщина”, — розповідає її голова Дмитро Ватаманюк, — одними з перших такого пошанування  удостоїлись наші “наукові авторитети”, відомі просвітяни, педагоги, організатори освіти і фольклорно-краєзнавчих експедицій із райцентру Верховина Петро Шкрібляк та Іван Зеленчук”.
Петро Васильович — автор краєзнавчої книжки “Гуцульська столиця”, численних  публікацій на теми історико-культурної спадщини гуцулів. Він майже 20 років, із серпня 1993 р., очолює філію “Гуцульщина” і є заступником директора Національного науково-дослідного інституту українознавства і всесвітньої історії Міністерства освіти і науки України у Києві.
Іван Михайлович — заступник завідувача філії “Гуцульщина”, кандидат фізико-математичних наук, учень академіка Ігоря Юхновського. Широко знані його етносоціальні  проекти “Школа гірського сільського господарства” чи організована робота із сином Ярославом  Зеленчуком, кандидатом історичних наук, українознавчих експедицій, зокрема “Писаний Камінь” і “Астрономічна обсерваторія на горі піп Іван”, у гірські присілки та полонини.
У ці січневі дні партії (гурти) колядників відвідують цих поважних і ґречних ювілярів із побажанням “многая літ”. Петро Шкрібляк досягнув свого 80-річчя 2 січня, а Іван Зеленчук 4 грудня відсвяткував своє 60-річчя. Зрозуміло, що ювіляри дарують  колядникам свої книжки. Зокрема, спільну працю філії “Верховинщина за 20 років незалежності України” (упорядник Дмитро Ватаманюк), щорічний журнал “Гуцульський календар” (редактор  Калина Ватаманюк). Якби скласти список розмаїтих наукових праць, досліджень і гірських експедицій філії “Гуцульщина”, він був би довжелезним. Колектив науковців нараховує до десяти педагогів і журналістів. В останні роки їхні експедиції охоплять весь карпатський регіон. Столичні українознавці на чолі з академіком Петром Кононенком не натішаться “своїми гуцулами”. Для прикладу назвімо  організовані філією Музей кінофільму “Тіні забутих предків” та Музей Михайла Грушевського, які діють поруч із  давніше створеними музеями Івана Франка у Криворівні і Гната Хоткевича у Красноїлеві, та нового — історико-краєзнавчого — у Верховині.
Многая літ Заслуженим гуцулам України!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment