Шляхами визвольної звитяги

Просвітяни Луганщини 2013 рік розпочали з урочистого вшанування Героїв України — керівників національно-визвольної боротьби українського народу за свободу й незалежність: разом із членами патріотичних політичних партій і громадськості традиційно відзначили 104-ту річницю від дня народження Степана Бандери та 100-річчя Василя Кука. Мітинг з ушанування Степана Бандери відбувся біля пам’ятника Великому Кобзареві. Патріотична акція українських державників викликала шалений спротив місцевих промосковських угруповань, які намагалися перешкодити проведенню заходу.
Також просвітяни відзначили сторіччя від дня народження українського військового й політичного діяча, останнього Головного командира УПА Василя Кука (11.01.1913—09.09.2007). У приміщенні Українсько-канадського центру “Відродження” Правління ОО ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка провело науково-практичну конференцію “Василь Кук: військово-політичний портрет останнього командира УПА на тлі суворої доби”, участь у якій узяли провідні науковці Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, представники громадськості, українського духовенства, студенти вишів обласного центру, а також ветеран національно-визвольної боротьби УПА, 86-річний луганець Роман Кравчук. Були гості зі Львівщини, Івано-Франківщини, Туреччини.
Ювілейний захід розпочався з Господньої молитви та проповіді, присвяченої пам’яті великого українця, яку промовили священики українських Церков —
о. Михайло Ющишин (УГКЦ) та о. Петро Савчук (УПЦ КП).
Просвітянка, доктор історичних наук, професор кафедри історії України ЛНУ Ольга Борисова розглянула загальні проблеми українського національно-визвольного руху ХХ сторіччя.
Спогадами про зустрічі з Василем Куком поділилися просвітяни — директор НВК—ЗОШ № 59 Юрій Принь та лікар Ігор Саєнко, відзначивши виняткову шляхетність останнього Головного командира УПА та проаналізувавши наукові й публіцистичні праці славетного командира.
Вразив виступ ветерана антинімецького та антибільшовицького Руху Опору, луганця родом з Івано-Франківщини Романа Кравчука. Розповівши про особисту участь у визвольній боротьбі й табірні поневіряння, старий повстанець висловив своє бачення величі могутньої постаті Василя Кука.
Член Правління обласного просвітянського об’єднання Юрій Кисельов акцентував на діяльності Василя Кука як Головного командира УПА в 1950—1954 рр., що обрав єдино виправдану тактику подальшої повстанської боротьби, коли сили української нації для продовження збройного опору вичерпано, і головним було зберегти молоде покоління національно свідомих співвітчизників.
Доповідь на тему “Праці Василя Кука — “Леміша” про колгоспне рабство” підготував голова обласної організації “Молода Просвіта”, магістрант Станіслав Шейнога.
Очільник просвітян Луганщини Володимир Семистяга поділився змістом нових архівних знахідок із колись таємних компартійних фондів, у яких спецслужби інформували керівництво ЦК КП(б)У
про реакцію пересічних громадян на лист-звернення Василя Кука до української діаспори, які вбачали в ньому не зрадника і конформіста, а несхитного борця за незалежність України.
Учасники  конференції переглянули документальний фільм про Василя Кука в двох частинах “Уроки патріотизму” режисера Національної кіностудії ім. О. Довженка Олександра Муратова та ознайомилися з рідкісними науковими виданнями й світлинами самого Василя Кука, з його автографами й творами про нього, представленими на книжковій експозиції, підготовленій членом Правління Луганського обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” Валентиною Бонарь.
Проведений ювілейний захід засвідчив, що про Василя Кука, який упродовж Другої світової війни організовував і очолював націоналістичне підпілля на східних українських теренах, знають і на Луганщині, пам’ятають, цінують, поважають і люблять його.

Прес-центр Луганського обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” імені Тараса Шевченка

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment