Соломія Крушельницька — на італійській землі

Ось уже сім років Український фольклорний театр “Берегиня” у Римі без жодної підтримки, без приміщення для репетицій гідно презентує в Італії українську народну культуру: відзначає українське Різдво, Купальське дійство, проводить Шевченківські вечори, відкриває італійцям (і українцям теж), що Гоголь — українець, нащадок козацького роду, вшановує пам’ять жертв Голодомору…
2012 рік минув як ювілейний рік ушанування пам’яті Патріарха Йосипа Сліпого та Соломії Крушельницької.

Марія БЕДНАРЧУК,
керівник Українського фольклорного театру
в Римі “Берегиня”

На жаль, італійці майже нічого не  знають про нашу знамениту землячку Соломію Крушельницьку. А тим часом у перші десятиріччя ХХ століття найбільші театри світу змагалися за право приймати в себе видатну артистку. Про її тріумфи писали газети і журнали. Геніальна співачка відкривала для цілого світу твори Верді, Пуччіні, Доніцетті, Вагнера, Штрауса.
Більшу частину творчого життя Крушельницька прожила в Італії, де досягла вершин світової слави, та ніколи не забувала про Батьківщину, завжди підкреслювала, що вона українка. Соломія Крушельницька відкривала світові українську музичну культуру — С. Гулака-Артемовського, М. Лисенка, О. Нижанківського, В. Матюка, Д. Січинського, Я. Лопатинського. Особливе місце в її репертуарі посідала українська народна пісня. Вкраїнська дівчина з Поділля підкорила своїм талантом світ.
Але повернімось разом із артисткою в Італію, країну, яка стане її другою Батьківщиною. 14 січня 1903 р. — дебют у Неаполі, театрі “San Carlo”, в опері “Аїда”. Ще одна перемога. У жовтні 1904 р. С. Крушельницька з тріумфом виступає на сцені Міланського театру “ La Scala” в опері “Адріана Лекуврер”.
1905 року артистка співає на сценах італійських театрів у Равенні, Болоньї, Флоренції, Римі. Найбільшим тріумфом у Римі став для співачки її бенефіс 15 квітня у театрі “Costanzi” в опері “Аїда”.
Восени 2012 року минуло 140 років від дня народження славетної українки.
Дні української культури в Римі 2012 року були присвячені пам’яті видатної українки Соломії Крушельницької. Ініціатором проекту виступив Український фольклорний театр у Римі “Берегиня”, власне, це була творча співпраця “Берегині”, Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові та Християнського товариства українців в Італії.
Разом із Релігійним товариством “Свята Софія” та об’єднанням “Родинна світлиця” були проведені конференції i літературно-музичні вечори в приміщенні актового залу “Святої Софії”, відбулися заходи на честь Великої Соломії під патронатом і за активної участі Посольства України в Італії. Допомогу надали Українська Греко-Католицька Церква, Релігійне товариство “Свята Софія”. Завдяки Синдикату UGL були надруковані календарі. Фінансову допомогу надали Асоціація “Українські жінки-робітниці в Італії”, компанія грошових переказів WESTERN UNION.
Вшанування пам’яті геніальної українки відбулося насамперед завдяки безкорисливій роботі організаторів та учасників Міжнародної наукової конференції: наукових працівників Музею С. Крушельницької у Львові Ірини Криворучки та Данути Білавич, професора Варшавського університету Ростислава Крамара, ректора Інституту Святого Климента Папи о. Івана Музички, журналістки та письменниці Валентини Виноградової, доктора Альберто Васконі, історика Віри Хижої, о. Діонізія Заведюка, о. Івана Стефурака, філолога та фольклориста Марії Беднарчук.
Під час конференції у приміщенні Міської Ради Риму відбулася презентація чудової книжки “Соломія Крушельницька. Міста і слава”, упорядниками якої є Галина Тихобаєва, директор Музею Крушельницької у Львові, та Ірина Криворучка, головний хранитель фондів.
Увечері цього ж дня відбувся концерт народної артистки України, солістки Віденської опери, однієї з найкращих українських оперних співачок у світі Вікторії Лук’янець. У свою програму співачка включила твори з репертуару незабутньої Соломії — твори італійських композиторів, перлини української народної творчості.
Заключним акордом ювілейних святкувань став урочистий вечір і святковий концерт у Церкві Святої Марії дей Монті. У першій частині співала неповторна Вікторія Лук’янець. Також виступили заслужена артистка України Наталя Шелепницька, молодий київський співак Дмитро Андрієць та Іван Максимович із Риму.
А ось що сказала у своєму виступі українська письменниця, професор Римського університету “La Sapienza” Оксана Пахльовська: “Цей рік мав би пройти в Італії як рік Соломії Крушельницької, і за цим мала би стояти українська держава. Видатна співачка відкривала світові вже на початку XX століття європейськість української культури”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment