Шевченкіана національних традицій

Олександр БАКУМЕНКО,
м. Київ
Фото Валентини Єфремової

18 січня 2013 року в Націо­нальному музеї Тараса Шевченка відкрилася виставка художньої кераміки народного художника України, лауреата літературно-мистецької премії ім. І. С. Нечуя-Левицького та мистецької премії ім. Катерини Білокур, професора Київського державного інституту декоративно-ужиткового мистецтва та дизайну ім. М. Бойчука Петра Петровича Печорного. Цього року серія декоративних тарелів за мотивами творів Тараса Шевченка у виконанні Петра Печорного представлена Українським фондом культури на здобуття Національної премії ім. Т. Г. Шевченка.
Про мистецтво художньої кераміки, про глибинні зв’язки цього мистецтва з національним і родовим корінням, про пісенно-ліричний настрій поезій “Кобзаря” у кераміці художника, про поєднання фахової майстерності з філософсько-поетичним осмисленням життя у вічності Всесвіту на відкритті виставки крупноформатних керамічних тарелів-ілюстрацій Петра Печорного до поезій Тараса Шевченка перед літературно-мистецькою громадою виступили: заступник голови Національної спілки художників України Микола Іщук; народний художник України, академік Володимир Прядка; заслужений діяч мистецтв України, художник Микола Шелест; відомий поет, дослідник творчості митця, заслужений діяч мистецтв України Михайло Шевченко; заслужений діяч мистецтв України, поет і співак Віктор Женченко; декан факультету дизайну Інституту декоративно-ужиткового мистецтва Петро Добровольський; кандидат мистецтвознавства Юлія Полтавська; мистецтвознавець Валентина Єфремова; мистецтвознавець Ганна Козаченко; мистецтвознавець Людмила Давидовська; заступник директора музею Тараса Шевченка Тетяна Чуйко.
Ім’я художника Петра Печорного у царині декоративно-ужиткового мистецтва має всесвітню славу творця унікальних керамічних картин. Починаючи з 1967 року, його твори з великим успіхом виставлялися у Канаді, США, Англії, Чехословаччині, Польщі, Німеччині, Югославії, Бельгії, Японії, Монголії, Кіпрі, Австрії, Росії. Загалом за кордоном відбулося понад 30 персональних виставок митця.
Філософія глибокої образності українського народного мистецтва здобула надзвичайного розвитку в декоративно-ужитковій творчості Петра Печорного. В особі Печорного гармонійно поєдналися яскраві грані талановитого кераміста, графіка, маляра і скульптора. Ще 2001 року для виготовлення крупноформатних тарелів-ілюстрацій до поезій Тараса Шевченка він зробив близько сорока робіт олівцем, так званої “керамічної графіки”, 30 із яких йому пощастило втілити у життя у вигляді великих мистецьких картин. Чудово обізнаний із шедеврами українського народного мистецтва, художник створив чимало цікавих фольклорних образів, які поступово привели його до літературних героїв. Український характер митця у його талановитих роботах безпомильно виявляють і форма, і колір, і малюнок у народних традиціях. Червоний, синій, зелений, жовтий кольори творів митця — природні, земні, найчастіше вживані барви українців. Його кожна таріль із фрагментами літературних творів Великого Кобзаря, підсилена епіграфами українського Пророка, звучить славнем українській душі. Треба відзначити, що у своїх картинах-тарелях митець свідомо мислить образами та формами, які давно існують у природі та народному мистецтві. Але художник їх вміє так подати, що вони здаються новітніми барельєфами, до яких митець конструктивно запозичує професійну простоту і значимість художності, монументальність як особливу репрезентативність і наповненість літературним Шевченковим змістом. За плавністю ліній силуету, обтічністю форми й обсягів, за гармонією пропорцій, за виявленням образу тарелі-ілюстрації Печорного — досконалі. У стилістиці народного художника України Петра Печорного яскраво простежується українське фольклористичне необароко з узагальненням, спрощенням і монументалізацією форми. Художник наближається до чистоти класичного стилю у новітньому його виявленні. Загалом, мистецтво Петра Печорного утворюють три складові: не лише природа, яку він вважає невичерпною криницею для будь-якого митця, а й класична традиція високого мистецтва та традиція мистецтва народного. “Традиція для мене — дух, а форми я шукаю у природі”, — постійно стверджує художник. Шевченкіана Петра Печорного, яку митець створив на основі використання національних традицій декоративно-прикладного мистецтва з яскравим арсеналом української образотворчості, перейнята високими патріотичними почуттями української національної ідеї. Майстер високої традиції, Печорний знайшов у Шевченківській тематиці неповторні елементи сучасного формовияву. В цьому і полягає головна цінність творів талановитого українського кераміста, професора Київського державного інституту декоративно-ужиткового мистецтва і дизайну ім. М. Бойчука Петра Печорного, представлених на здобуття Національної премії ім. Т. Г. Шевченка. Упродовж шістдесяти років своєї творчої діяльності Петро Петрович Печорний не втомлюється наголошувати: “Якщо митець не дбає про традиційність, — він позбавлений опертя на отчу землю…”
Виставка робіт Петра Печорного триватиме у музеї Тараса Шевченка до 4 лютого 2013 року.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment