Згоряє плоть на вогнищі душі

Микола ЗАРЕМБА,
голова Павлоградської міської “Просвіти”,Дніпропетровська обл.

У павлоградському Будинку культури ім. Гагаріна відбулася презентація книжки “Згоряє плоть на вогнищі душі” поета, громадського діяча, багаторічного голови міської “Просвіти” Миколи Пономаренка.
Народився Микола Федорович 14 грудня 1937 року в с. Петропавлівці Дніпропетровської області в селянській родині. Батьки все життя працювали в колгоспі. Уже в перші дні війни батько Миколи Федоровича загинув на фронті й увесь тягар виховання дітей ліг на плечі матері.
Зі шкільних років Микола Пономаренко захоплювався поезією. У перших своїх творах оспівував красу рідного краю, тонко відчуваючи гармонію барв природи. У 1956—1959 роках служив у лавах Радянської Армії. Після цього вступив на фізико-технічний факультет Дніпропетровського держуніверситету.
Закінчивши ВНЗ, за направленням працював на Павлоградському механічному заводі, де в конструкторському бюро пройшов шлях від інженера-конструктора до начальника сектору. Визначальним у житті Миколи Федоровича стало знайомство з павлоградською поетесою Ганною Світличною, інвалідом дитинства, незламність і сила духу якої мали на нього великий вплив. Зі своїми однодумцями створив літературну студію ім. Миколи Шутя.
Із початком перебудови Микола Федорович активно включається в громадське життя Павлограда, стає членом РУХу і Товариства української мови. Тривалий час очолював міську організацію ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка, яка за його керівництва була доволі впливовою. Постійно проводилися заходи до державних свят і знаменних дат. При міській “Просвіті” плідно працювала освітня секція, завдячуючи якій у Павлограді почали з’являтися українські класи і школи. З ініціативи просвітян при міському краєзнавчому музеї було створено історичний клуб “Червона калина”. Микола Федорович — ініціатор створення аматорського театру “Горицвіт”.
На жаль, ця патріотична людина кілька років тому пішла з життя, не доживши до свого 75-річчя. Але просвітяни й однодумці його не забули. До 75-річчя з дня народження Миколи Пономаренка стараннями його друга Валентина Копякова Письменницький дім “Дивосвіт” видав книжку його поезій і спогадів про нього. Презентація відбулася в атмосфері теплих спогадів і щирості. Згадували про Миколу Федоровича його друзі Ніна Лаврентьєва, Лідія Ларікова, Володимир Ніколаєнко, Микола Заремба, головний редактор Письменницького дому “Дивосвіт” Георгій Люлько, голова обласної “Просвіти” Сергій Довгаль. Пісні на вірші Миколи Пономаренка виконали Жанна Арішак і Сергій Урсуляк, вірші декламували Тетяна Верба, Алла та Володимир Степаненки. На завершення дочка Миколи Федоровича Наталя Миколаївна подякувала організаторам заходу — Письменницькому дому “Дивосвіт” і подарувала книжки свого батька присутнім, а також міським і шкільним бібліотекам.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment