Вони боронили державність на першому рубежі

dsc_3939

Євген БУКЕТ
Фото Олександра ЛИТВИНЕНКА

Рівно о 12 годині 29 січня скорботна хода на чолі з просвітянами й курсантами військового ліцею ім. І. Богуна вирушила від ст. метро Арсенальна до парку “Аскольдова могила”, де відбулася панахида, мітинг і віддання почестей військовими Героям Крут. Участь ліцеїстів в урочистостях стала можливою після звернення ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка до міністра оборони України П. Лебедєва. Минулого року військові  не брали участі в громадських заходах 29 січня.
Зі вступним словом до присутніх звернувся голова ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка Павло Мовчан: “Хочу означити цей день як день особливий. Хоча 29 січня ще остаточно не набуло свого змісту, не вивершилося над усіма іншими героїчними днями. Нація ще до кінця не прочитала ані імен, ані тих подій, що відбулися. Наприкінці ХХ століття Україна постала як незалежна держава. Це було б немислимо без подвигу, який стався на початку століття. Його трактували як міф, але це була реальність. У час, коли відбувалися перемовини за визнання української незалежності, коли з величезними зусиллями ми відривалися від тієї імперії, яка паралізувала нашу національну волю, захищати незалежність, боронити Україну на першому рубежі випало студентам, які вірили в світле майбутнє своєї країни, її перспективу. Сьогодні ми акцентуємо увагу на цьому дні, адже Україна може опинитися в тій самій ситуації, що і 95 років тому. Ворог у нас той самий, він прагне реваншу і діє в хитрий спосіб — хоче за рахунок фальшувань, підтасовок розчинити українську націю. Національну ідею цілеспрямовано вихолощують із нашого єства, намагаються “в легітимний спосіб” здійснити те, що їм не вдавалося багато років: знищити мову, ідентичність, державність. Ми вчергове звертаємося до влади і кажемо: захищайся, владо, борони народ, борони націю, борони її перспективу. Сьогодні ми вимагаємо того ж, що і 22 роки тому: зміцнюйте збройні сили, національну безпеку. Вірю, що молоді хлопці, соколи-богунівці, які сьогодні з нами, будуть із нами й у критичні моменти, коли доведеться і в парламентський, і в позапарламентський спосіб єднати націю та боронити її. Адже у нас сьогодні є всі конституційні засади, аби боронити українську державність. Схиляю низько голову перед тими, хто виявив національну мужність і свідомість у той тяжкий час. Вічна Слава Героям Крут!”.
Вірш Дмитра Павличка “Я вбитий був під Крутами…” прочитав Герой України, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка Анатолій Паламаренко. “Я прочитав цей твір у “Слові Просвіти” минулого року (ч. 5 за 2012 р. — ред.) і був у захопленні, — зізнався Анатолій Несторович. — Це один із найсильніших віршів пам’яті Героїв Крут, що я коли-небудь читав”.
Також на урочистому мітингу виступили заступник голови Української народної партії, письменник Володимир Шовкошитний, представниця Військового інституту КНУ ім. Тараса Шевченка Альбіна Богдан, голова Київської міської організації Конгресу українських націоналістів Юрій Шепетюк та інші. Учасники мітингу одноголосно ухвалили резолюцію (див. на стор. 3) та поклали вінки й квіти до могили Героїв.
Кожен рік вшанувати крутян приходить дедалі більше молоді. Хочеться вірити, що перестороги старшого покоління щодо ймовірного повторення подій 95-річної давнини справді ніколи не збудуться. А подвиг юних борців за волю України житиме у віках як символ віри у світле і вільне майбутнє рідної землі.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment