Чи настане момент істини у ВР?

Чи настане момент істини у ВР?

Михайло ФАЛАГАШВІЛІ,
м. Ірпінь Київської обл.

Минули сто днів діяльності Верховної Ради VІІ скликання. Певно, пальців на двох руках вистачить аби порахувати ті дні, коли Рада працювала. Наразі ВР знову заблокована. Цього разу представниками фракції УДАР. Таке відчуття, що у Верховній Раді осьось настане момент істини. Квазібільшість (бо ж для ухвалення рішень регіонали ледь набирають 226 голосів навіть за потужної мобілізації) й надалі переконує та жахає українське суспільство, розповідаючи, якої шкоди наносить подібна поведінка опозиції, рахує мільйонні збитки і… лицемірно стверджує про свою готовність голосувати персонально, як того вимагає Конституція. Такий ось кнопкогейт українського розливу розгорівся під скляною “кепкою” ВР. Більше того, вперше за часів українського парламентаризму чергова сесія ВР, яку заблокували 5 лютого, закрилася, навіть не розпочавши свою роботу. 19 лютого — день відкриття чергової сесії ВР і регіонали, певно, спробують застосувати своїх перевірених бойовиківдепутатів для силового розблокування трибуни (про що повідав Чечетов). Опозиція обіцяє стояти до кінця, навіть якщо для цього потрібно буде піти на чергові перевибори ВР.
Як на мене, регіонали наразі в гарячкових пошуках скоріше не як почати вирішувати проблему персонального голосування у ВР, а як обійти цю норму, вчергове обдуривши суспільство і виборців.
Чому ж саме зараз настало таке загострення проблеми персонального голосування? Адже на це порушення — кнопкодавство — акцентували увагу не тільки наші ЗМІ, виборці, а й різні поважні міжнародні установи: ПАРЄ, Європарламент, сенатори США, Венеціанська комісія. Наразі присутність у ВР нових політичних сил УДАР і “Свобода” надає опозиції нової якості й сили, є саме тим мобілізуючим чинником, який дозволяє опозиціонерам рішуче наполягати на розв’язці питання персонального голосування, поставивши його, як кажуть, руба. Більше того, опозиція розуміє, що на попередній сесії вона стратегічно програла ПР в частині виборів керівних органів ВР і КМУ: спікера — від ПР, заступника спікера (п. Калетника — від КПУ), прем’єрміністра п. Азарова — від ПР, а також щодо права компартії мати в парламенті свою фракцію, не маючи жодного мажоритарника, що суперечить Регламенту ВР. Прийшло розуміння того, що далі відступати нікуди. Адже в суспільстві вже ясно прозвучали критичні ноти щодо бездіяльності у ВР нової опозиції (навіть лояльності до влади), про відсутність у неї чіткої стратегії боротьби й законотворчої діяльності. Опозиції сьогодні конче необхідна перемога, хоч невелика, щоб самим переконатися у своїй спроможності протистояти бульдозеру авторитарної влади, а також вдихнути в суспільство ковток рятівного свіжого повітря — якоїсь надії на можливість змінити життя на краще.
Фактично вирішення питання з сенсорною кнопкою, точніше введення у дію системи “Рада—3”, де є блокуючий запобіжник від стороннього впливу, набагато глибше і це прекрасно розуміє і влада, і опозиція. Адже в разі введення у стінах ВР конституційної норми персонального голосування в будьякий спосіб — якщо не з кнопкою, то бюлетенями, або ж простим підняттям рук (опозиція згодна на все), це буде початком кінця тієї авторитарної вертикалі влади, на кіл якої Україну так “успішно насадила” за три роки партія регіонів. Усі розуміють, як тільки у ВР почнеться персональне голосування, це неодмінно викличе потребу персонального голосування у радах усіх рівнів по Україні: закони, які досі так успішно продавлювалися кнопкодавами у стінах ВР і решті рад за одіозним помахом “диригента” наразі будуть просто не прийняті. Для регіоналів — це катастрофа.
Із настанням т. з. “ери персонального голосування” в українському парламенті скінчиться депутатська синекура: “хочу — ходжу на роботу, хочу — ні”. Всі розуміють, що нинішня ВР — гидкий симбіоз політики та бізнесу й більшість бізнесменів іде в депутати лише для примітивного кришування та протекціонізму свого бізнесу. Тож суспільство, спостерігаючи як у ВР інтереси бізнесу постійно перемагають державницькі, не хоче далі терпіти подібне. Персональне голосування у ВР реально сприятиме відокремленню бізнесу від політики.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment