Магічна сила золотої флейти

Заслужений артист України, соліст Національної філармонії Юрій Шутко — не тільки унікальний виконавець віртуозного флейтового репертуару, талановитий педагог і автор цікавих наукових робіт про музичне мистецтво. У колі українських меломанів він ще відомий як володар неофіційного титулу “Золота флейта України”, оскільки грає на унікальному інструменті, відлитому із золота. І це не примхи музичної еліти. Видатні майстри флейтового мистецтва визнають тільки золоті, рідше — платинові інструменти. Стандартні срібні флейти, як правило, використовують музиканти в оркестрі. А ще їх майструють із дерева, скла, каменю, слонової кістки й навіть кришталю. Докладніше про це погодився розповісти нам сам маестро.

— Говорити про флейту можу годинами, оскільки це — найдавніший музичний інструмент, який наділяють магічними якостями, — пояснює Юрій Шутко. — Із часів Давнього Сходу до нас дійшли зображення Бога Крішни з флейтою в руках. Відомо, що фараон Єгипту, батько знаменитої Клеопатри, грав на ній до самозабуття. Існує чимало легенд про єгипетських жерців, які використовували цей музичний інструмент під час ритуальних церемоній, про індійських заклинателів змій із незмінним атрибутом — флейтою, про середньовічних щуроловів, які заманювали звуками музики тварин у пастку.
— Звідки походить назва інструмента?
— Flauto з італійської мови перекладається як “дихання”, “дух”, “душа”, оскільки видобування звучання нерозривно пов’язане з вдиханням в інструмент повітря. Величезну популярність він мав у XVII—XVIII століттях, коли звучав при королівських дворах Європи. Майстерним флейтистом був пруський король Фрідріх Великий. Але найбільше флейтовим мистецтвом захоплювалися витончені французи. Вважалося, що у Франції кожна кухарка повинна була вміти грати на флейті, не кажучи вже про знатних персон. До речі, саме в Парижі цей інструмент за спеціальним замовленням Наполеона III виготовили з гірського кришталю й подарували видатному віртуозу того часу Луї Друе, який із 16 років давав уроки флейтової гри братові французького імператора королю Голландії Людовіку I.
— Сьогодні Ви — єдиний музикант в Україні, який грає на золотій флейті. Цікаво, де ж Ви її придбали?
— Раніше в мене не було такого інструмента, від чого страждала якість виконання, тому 13 років тому, не маючи власного житла в Києві, я зібрав усі свої заощадження і поїхав до Лондона. Там є один із найбільших у світі магазинів із продажу флейт, а в ньому — відділ японської фірми Sankyo, яка виробляє зі спеціального сплаву золота фантастичні за своєю якістю флейти.
— Від чого залежить ця якість?
— Її показники — багатство й сила звучання. А це вже залежить від металу, з якого інструмент виготовлений. Чим більша його щільність, тим розкішніша темброва палітра. Золота флейта має сильний звук і за тембром наближається до скрипки, а платинова нагадує людський голос.
— А що Ви можете сказати про магічні властивості цього інструмента? Чи доводилося помічати що-небудь подібне?
— Те, що звуки флейти викликають у слухачів сльози або ностальгічну усмішку, я бачу під час концертів. Але й зі мною трапився дуже дивний випадок. Під час стажування у Франції я вранці виходив із шато на берег річки Дордонь, щоб помилуватися світанком і пограти на флейті на самоті. І якось, виконуючи п’єсу “Сирінкс” французького композитора-імпресіоніста Клода Дебюссі, я побачив, як до берега почали підпливати косяки риб. Їх охопив якийсь дивний танець, під час якого вони переверталися на спинку, а потім знову на черевце. І так тривало протягом звучання всього твору, що справило на мене дуже сильне враження. Напевно, великий Моцарт знав про незвичайні властивості цього інструмента, тому й назвав свою останню оперу “Чарівна флейта”.
— Гадаю, 24 лютого під час Вашого сольного концерту в Національній філармонії ми теж станемо свідками магії звучання…
— Естетичну насолоду від прослуховування шедеврів класичної музики, які я виконуватиму разом з одним із кращих піаністів сучасності — заслуженим артистом, професором Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського Юрієм Котом ви отримаєте.
— Які твори звучатимуть на Вашому концерті?
— У програмі багато відомих хітів класичної музики, виникнення яких пов’язане зі знаменитими історичними персонами. Ідеться про Варіації на тему “Зелені рукави” невідомого автора XVI століття. Незважаючи на анонімність композитора, створення балади часто приписують англійському королю Генріху VIII. Він нібито адресував її своїй коханій Анні Болейн, що стала його другою дружиною і
першою королевою в історії Англії, яку публічно стратили за зраду.
Дуже відома в музичних колах п’єса з опери французького композитора-романтика
Жюля Массне “Таїс” під назвою “Медитація”. Прообразом для її написання стала історія знатної куртизанки, яка під кінець життя вирішила прийти до Бога. Нині її віруючі християни знають як Святу Таїс Єгипетську. Оповита міфічною канвою і композиція французького композитора першої половини ХХ століття Альбера Русселя “Пан” із сюїти “Гравці на флейті”.
— Розкажіть про це докладніше…
— Цей твір присвячений давньогрецькому богу Пану, який, за легендою Вергілія, став творцем першої флейти. А надихнула його на це сумна історія кохання до прекрасної німфи Сирінкс, яку богиня Гея перетворила на очерет. Невтішний Пан, сумуючи за втраченою коханою, змайстрував із нього сопілку, яка отримала назву флейти Пана. Вона і стала пращуром сучасного інструмента.
Та це не всі твори, які прозвучать на флейтовому концерті. Серед шедеврів класичної музики буде віртуозний “Політ джмеля” російського композитора Миколи Римського-Корсакова,
феєричний “Вальс” з опери “Іван Сусанін” Михайла Глинки, запальний “Чардаш” Вітторіо Монті, просвітлена “Аве Марія” Франца Шуберта, відомі хіти українських композиторів Мирослава Скорика і Станіслава Людкевича. Тому слухачі під час концерту зможуть подумки подорожувати прекрасним світом німецької, французької, італійської, угорської, російської та української музики.

Спілкувалася
Олександра ТИМОЩУК

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment