Час вимагає громадської активності Із сесії Головної ради «Просвіти»

У День рідної мови і перед початком проведення Всеукраїнського форуму “На захист мови і державності” відбулося засідання Головної ради Всеукраїнського Товариства “Просвіта” ім. Т. Шевченка. Проведення форуму, ініційованого “Просвітою”, спонукало членів ради до пошуку нових форм консолідації громадського суспільства, всіх патріотів. Адже державність, демократія, національні інтереси, може, як ніколи за останні роки, під серйозною загрозою.

Петро АНТОНЕНКО

На цьому наголосив у вступному слові голова “Просвіти” Павло Мовчан: “Ми дійшли до межі. Досить подивитися на наш телеекран, загалом на інформаційний простір. Нам залишили інформаційну резерваційну зону”.
За таких загроз і викликів зростає роль громадського сектора, адже годі сподіватися від чиновників і влади чогось справді патріотичного. У кращому разі це буде його імітація. Характерний приклад — цьогорічне визначення лауреатів Національної премії ім. Т. Шевченка. Всього три лауреати, про яких теж не хочеться говорити нічого поганого. Але чи ж справді відзначили найдостойніших за такого потужного, як цього року, вибору номінантів, зокрема, в галузі літератури? Таке враження, що існують якісь закриті акціонерні товариства при вищих ешелонах влади, які все це визначають. Тож чи не станеться чогось подібного, коли через рік Україна і людство відзначатимуть 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка? Тому варто ініціювати створення громадського комітету з відзначення цієї дати, і тут серед перших має бути “Просвіта”, що носить ім’я Шевченка.
Говорячи про конкретні завдання просвітян, голова Товариства закликав іти до людей, створювати осередки “Просвіти” в закладах освіти, культури, поширювати продукцію Товариства — книги, плакати, диски. А ще великий проект Товариства “Логос”, до 68-ми випусків якого, виданих раніше, додалися торік ще 12.
Голова Київської організації Товариства професор Іван Ющук поділився досвідом поширення просвітницьких матеріалів, зокрема й публікацій газети “Слово Просвіти”, у навчальних закладах, через інтернет. Іван Пилипович підготував в електронному вигляді кілька брошур просвітянської тематики, які розміщено на сайті “Просвіти”, і ними тепер можуть користуватися всі охочі.
За такої ситуації в інформаційному просторі, яку маємо, необхідно використовувати всі надані можливості, зазначив голова Всекримського об’єднання “Просвіти” Сергій Савченко. Він розповів, як нещодавно спільно з журналістом, головою Кримського народного руху Леонідом Пілунським брав участь у програмі Кримського телебачення, присвяченій міжнародному вибору України. Просвітянин і рухівець повністю “переграли” своїх опонентів-комуністів, інших промосковських пропагандистів. Коли за підсумками дискусії телеканал провів голосування серед глядачів, 70 % висловилися за вступ України до Євросоюзу і лише 12 — за Митний союз. Так що треба сміливіше  вступати в такі дискусії.
Член Ради і правління ВУТ “Просвіта”, головний редактор “Слова Просвіти” Любов Голота звернула увагу на два нові медіа-проекти, започатковані газетою, і запропонувала обласним об’єднанням активно долучатися до них. Це проект “Напишемо історію “Просвіти” разом” — до 145-річчя нашого Товариства, і нова ініціатива газети “Повернемо українське радіо в український простір”. Чекаємо з областей матеріалів із просвітянської історії і повідомлень про те, що діється в інформаційному просторі на місцях. Говорити є про що. Особливо сумне враження від численних FM-станцій, що заполонили наш ефір.
Голова Запорізької обласної “Просвіти” Олег Ткаченко кілька місяців тому здійснив велику просвітянську пропагандистську акцію: піший похід від Запоріжжя до Києва. Наша газета детально писала про цю акцію, що набула широкого суспільного резонансу. І це тільки початок. Протягом року Олег Ткаченко планує провести ще кілька подібних походів — під егідою “Просвіти”. Головна рада Товариства ухвалила підтримати цю ініціативу й призначила Олега Ткаченка координатором акції. Уже на цю весну заплановано похід від Києва до найвищої точки країни Говерли, територіями кількох областей. Влітку відбудеться похід за маршрутом Запоріжжя—Донецьк—Луганськ. А на весну наступного ювілейного Шевченківського року запланована велика проща до Тараса — похід із різних куточків України на могилу Кобзаря в Канів. Це серйозні акції, вони потребують активної участі просвітян, інформаційної підтримки.
Вищою нагородою Товариства “Просвіта” — медаллю “Будівничий України” нагороджено відомого мовознавця, доктора наук, професора Ларису Масенко. Голова Товариства Павло Мовчан вручив їй на сесії цю високу відзнаку.
На сесії були кооптовані в члени Головної ради “Просвіти” відомий український композитор Олександр Яківчук та народний депутат України від Криму Едуард Леонов.
***
Головна рада Товариства ухвалила рішення про проведення чергового ІХ з’їзду Всеукраїнського Товариства “Просвіта” ім. Т. Шевченка. Він відбудеться не пізніше 14 вересня, точну дату визначать згодом, після проведення звітно-виборних конференцій в усіх областях України. Рада затвердила квоту представництва делегатів на з’їзд від областей — залежно від чисельності обласних об’єднань. Також ухвалено провести звітно-виборну кампанію — збори і конференції районних, міських, обласних організацій Товариства до кінця червня нинішнього року.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment