«І мене в сем’ї великій…» До 199-ї річниці Тараса Шевченка

13022705Лауреатами національної премії ім. Тараса Шевченка 2013 року стали письменник Леонід ГОРЛАЧ, режисер-постановник Дмитро БОГОМАЗОВ і художник Петро ПЕЧОРНИЙ.
Письменник Леонід Горлач (Коваленко) отримав цю нагороду за книгу поезій “Знак розбитого ярма”.
Режисер-постановник Дмит­ро Богомазов — за вистави “Гамлет” У. Шекспіра (Одеський академічний український музично-драматичний театр ім. В. Василька); “Гості прийдуть опівночі”
А. Міллера (Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра); “Щуролов” за О. Гріном (Київський театр “Вільна сцена”).
Народний художник України Петро Печорний — за серію декоративних тарелей за мотивами творів
Т. Шевченка.

Вийшли у світ перші два томи з шести “Шевченківської енциклопедії”, підготовлені Інститутом літератури
ім. Т. Г. Шевченка НАНУ і видані на замовлення Держкомітету телебачення і радіомовлення України за програмою “Українська книга” 2012 р. Автори й укладачі прагнули якомога повніше представити унікальну постать Тараса Шевченка — поета і художника, висвітлити його визначальну роль у суспільному житті нашого народу: і в  культурному розвитку тієї доби, і в діяльності духовних спадкоємців і наступників.

Прем’єра нового великого музичного твору композитора Євгена Станковича (лібрето В. Вовкуна за творами Т. Шевченка) “Страсті за Тарасом” відбудеться 10 березня в Національній опері України. Виконуватиме твір Національна заслужена академічна капела України “Думка”, солісти, балет і Національний симфонічний оркестр. Звернення композитора до поезії Кобзаря насичене розмаїттям смислів нинішнього часу, яке об’єднує минуле з майбутнім, вивільняючи енергетику національних почуттів.

Художня виставка
“Несподіваний Шев­ченко” відкрилася у Київському національному музеї Т. Г. Шевченка. У широко представленій експозиції організатори вирішили показати нашого геніального поета таким, яким він був під час навчання в Петербурзькій академії, молодим і радісним студентом, вишуканим денді чи учасником Аральської наукової експедиції тощо.

Відомий режисер Михайло Іллєнко почав зйомки нового фільму “Толока” за мотивами вірша Т. Шевченка “У тієї Катерини хата на помості”. Основний знімальний сезон розпочнеться влітку. Зйомки стрічки відбуватимуться в Київському музеї народної архітектури, де збереглася хата родини Шевченка. Бюджет кінострічки 28 млн грн, половину з яких виділить держава. Наступного року фільм вийде на екрани України.

Мистецький проект —  200 концертів “Уклін тобі, Тарасе” до 200-річчя Великого Кобзаря, які проводить лауреат Шевченківської премії кобзар-лірник Василь Нечепа, впродовж 2012—2013 рр. відбулися в багатьох містах і селах України.

Всеукраїнське това­риство “Просвіта”
ім. Т. Шевченка разом із Координаційною радою Все­українського форуму “На захист української мови і державності” підтримало пропозицію черкащанина, краєзнавця з с. Озірки Звенигородського району В. О. Зубрицького. Проект передбачає проведення най­масовішого широкомасштабного автопробігу шевченковими місцями з метою “відзначення ювілею генія українського народу, сколихнути українське суспільство від байдужості, закликати громадськість всіх куточків України до боротьби за державність, за мову, за незалежність, за гідне життя”. Учасники, серед яких просвітяни, відомі діячі, письменники, журналісти, представники культури і мистецтва, нестимуть невмируще слово Великого Кобзаря в народ, зустрічатимуться з громадськістю, влаштовуватимуть концерти, даруватимуть дітям “Кобзарі”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment