Від містечка до села…

На замовлення Державного комітету телебачення і радіомовлення України за програмою “Українська книга 2012 року” видано унікальний путівник “Шляхами Тараса Шевченка. Чернігівщина”. Книга підготовлена Чернігівським історичним музеєм ім. Василя Тарновського і побачила світ у столичному видавництві “Богдана”.

Петро АНТОНЕНКО

На мапі Чернігівщини 41 населений пункт, де побував Тарас. Звичайно ж, це Чернігів, який поет  відвідував неодноразово. А ще кілька відомих у нашій історії старовинних українських дворянських садиб, що у ХІХ столітті були справжньою Меккою української інтелектуальної еліти. Досить назвати знамениту Качанівку родини Тарновських, відомих меценатів, збирачів і хранителів української старовини, де побувало багато видатних сучасників Шевченка. А ще ж Сокиринці родини Галаганів, Седнів відомої меценатської родини Лизогубів, полкові козацькі міста Ніжин і Прилуки, Мотронівка Пантелеймона Куліша, гетьманська столиця Батурин.
Путівник містить інформацію про ці та інші міста, містечка і села, в яких бував Шевченко, використано щоденникові записи, нотатки, листи, твори Шевченка, архівні джерела, наукові публікації. Подано відомості про пам’ятки історії та культури, пов’язані з перебуванням Шевченка; про чернігівців — лауреатів Національної Шевченківської премії України. Видання щедро ілюстроване — понад 1000 світлин.
Поштовхом до створення путівника стали лекції завідувачки відділу науково-освітньої роботи музею Наталії Самохіної, яка вже кілька років веде лекторій “на колесах” “Дорогами рідного краю”, та досвід спільної роботи музею з видавництвом “Богдана” над путівником “Чернігівська область”.
Книгу підготував авторський колектив на чолі з директором музею Сергієм Лаєвським, інші автори нарисів — Людмила Линюк, Світлана Половнікова, Наталія Самохіна.
Родина Тарновських, добрих друзів Тараса Шевченка, постійно підтримувала його за життя, немало зробила і для вшанування його пам’яті. Тож символічно, що видання підготував Музей, який носить ім’я останнього з родини власника Качанівки — Василя Тарновського. Саме з подарованої ним великої колекції старожитностей на початку ХХ століття було засновано і цей музей. Тож вихід книги — це ще й дарунок до 175-річчя з дня народження відомого мецената Василя Тарновського, яке відзначається 1 квітня цього року.
Днями в музеї відбулася презентація путівника за участю науковців, просвітян міста. На ній виступив один із провідних шевченкознавців, заступник директора Інституту літератури ім. Т. Шевченка
НАНУ, кандидат філологічних наук Сергій Гальченко. Слово про вшанування пам’яті Кобзаря виголосив і поет, голова обласної організації НСПУ, лауреат Національної премії України імені Шевченка Дмитро Іванов.
Путівник, виданий державним коштом, зараз поширюється по бібліотеках України.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment