«Із Кременця в Дубно…»

Євген МЛИН,
Рівненська обл.

Коли далекого 1846 року Тарас Шевченко проїздив волинськими теренами, йому й на думку не спадало, що саме цей маршрут стане своєрідним символом пошани. Маршрут, яким разом із Кобзарем пройде варнак із однойменної повісті: “Из Кременца пошёл я через село Вербы в Дубно, а из Дубно на Острог, Корец и на Новгород-Волынский, на берега моей родной, моей прекрасной Случи”.
І хоч повість “Варнак” не вважають автобіографічною, немає сумніву, що Тарас Шевченко дорогою з Почаєва до Житомира відвідав саме ці населені пункти.
Тому Рівненська обласна організація Національної спілки письменників України 1989 року зініціювала шевченківську естафету “Дорогами поета на Рівненщині”. Відтоді цей захід — щорічна традиція, своєрідна данина пам’яті про перебування Тараса Шевченка в колишній Великій Волині, де молодий художник та етнограф за завданням Київської археографічної комісії здійснював замальовки культурно-історичних пам’яток краю.
Цьогоріч символічною зупинкою Шевченківської естафети на Рівненщині став Здолбунівський район. Бо саме там у селі Гільча  є джерело святого Миколая, з якого Тарас Шевченко втамовував спрагу восени 1846 року.
Мистецьке свято в рамках Шевченківської естафети розпочалося із покладання квітів до пам’ятника Кобзареві та урочистого мітингу, на якому про велич духу українського генія, про його геніальну спадщину, про те, наскільки Кобзареві заповіти актуальні для нинішнього часу, натхненно говорили голова Рівненської обласної організації Національної спілки письменників України Лідія Рибенко, письменники Степан Бабій, Валентина Люліч, Микола Береза, Євген Цимбалюк, Юлія Бондючна, Василь Басараба.
Потім відбувся літературно-мистецький вечір у будинку культури ПАТ “Волинь-цемент”. Тут діяла виставка здолбунівських народних умільців, звучало письменницьке слово, свій талант демонстрували декламатори, співаки, танцівники. До глибини душі пройняла пісня “Бандуристе, орле сизий” у виконанні хору Здолбунівського районного будинку культури. Не менш трепетним виявився “Шлях до Тараса” у виконанні учасників ансамблю “Візерунки”. Натхненно прозвучав уривок із поеми “Кавказ” у виконанні читця-декламатора Миколи Панасюка…
Апогеєм урочистостей стала передача шевченківської естафети — від Здолбунівського району до Острозького. Вона — символічна, але протягом року неодмінно наповнюватиметься
низкою нових конкретних заходів на знак пошани Кобзаревого слова. Про це заявили голова Острозької райдержадміністрації Василь Дума та голова Острозької районної ради Рустам Хутиз. Господарі свята в особі голови Здолбунівської райдерж­адміністрації Віталія Шуля і голови Здолбунівської районної ради Василя Тимощука зазначили, що той великий творчий потенціал, отриманий під час шевченківської естафети, стане підмурівком для нових цікавих проектів на ниві культури, історії, духовності.
— У цьому й мета естафети: аби через шевченківські заповіти утверджувати дух українства, людські цінності, національні традиції, — зазначила голова Рівненської обласної організації Національної спілки письменників України Лідія Рибенко. — Наступного року рівненська естафета об’єднається з іншою подією — 200-річчям від дня народження генія українського народу, і підготовка до цих дат неодмінно стане приводом для того, щоб Кобзар зі своїми заповітами не віддалявся, а наближався до нашого серця та сумління.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment