Презентація «Кобзарів»

Саломе ЕНГИБАРЯН

“…Кожен, хто, відкривши томик “Кобзаря”,
вживеться в
багатющий світ його образів, сягне в його розпечені надра, відчує, що книгу цю написала людина, яка воістину вистраждала свої
відкриття, людина, яка по крутизнах життя
піднеслась
до вершин мудрості, на верхогір’я людського
духу…”
Олесь Гончар

У Центральній бібліотеці ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва розпочався традиційний Шевченківський березень “Благословенна хай буде родина, і тая хата, і село, що Україні принесло найбільшого з великих сина”.  Він розпочався Днем відкритих дверей “Нас єднає Шевченкове слово”, центральним заходом якого стала презентація “Кобзаря” Тараса Шевченка. Книга побачила світ 2011 року у Видавничому центрі “Просвіта”. Презентував “Кобзар” директор Центру, член Центрального правління ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка Василь Клічак. Саме він редагував це видання.
Зацікавлені слухачі — дев’ятикласники ліцею № 142 та гімназії НПУ ім. М. Драгоманова.
В. Клічак представив кілька “Кобзарів”, що побачили світ у ВЦ “Просвіта” у різні роки. Кожен із них на час створення мав мету — показати авторський текст без купюр, створити більш доступну для широких мас книгу, зробити оригінальне ілюстрування, подати цікаві примітки. “Кобзар” 2011 року — літературно-художнє видання, яке має гасло “Кобзар” у кожну сім’ю” — у рамках однойменного проекту, що започаткував голова ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка Павло Мовчан. Саме він є автором передмови “Моральний родовий закон”, де наводяться роздуми про надзвичайну духовну місію Шевченка: “До з’яви і утвердження цього імені — Тарас — ми були займенниками: “Я”, “Ти”, “Ми”, “Вони”, а утвердилися іменниками, тобто українцями, тобто собою…”. Упорядником текстів виступив відомий літературознавець, шевченкознавець Сергій Гальченко. Дизайн і художнє оформлення книги — Костянтин Суліма та Володимир Юрчишин, а малюнок на обкладинці належить перу талановитого українського живописця-пейзажиста Василя Штернберга. Цей малюнок прикрашав обкладинку першого видання “Кобзаря” 1840 року. Над примітками у виданні працював відомий дослідник творчості Шевченка, історик і знавець української літератури Євген Нахлік.
Клічак згадував цікаві факти з біографії великого Кобзаря, зокрема той, що митець досконало знав Біблію і неодноразово у своїй творчості звертався до біблейської тематики.
“…Його творчість бере за живе. Кожен твір вражає своїм духом — духом вільної людини. У школі вивчають поезію Шевченка, а прозу — мало. Я вам дуже раджу прочитати його повісті, насамперед “Близнецы”. Цей твір не залишає байдужим жодного читача… Вивчайте творчість Тараса, пишайтеся ним як Пророком, генієм…” — завершив свій виступ Василь Клічак.
Завідувач відділу обслуговування учнів 5—10 класів Саломе Енгибарян представила аудиторії книжкову виставку “Духовний скарб народу”, яка демонструє винятково “Кобзарі” Тараса Шевченка з фондів бібліотеки. Найстарішому з них майже 70 років, він виданий 1944 року в канадському місті Вінніпег видавництвом “Культура й освіта”. “Наймолодший” “Кобзар” — це ілюстроване яскраве видання львівського “Видавництва Старого Лева” “Дитячий Кобзар” — 2012 року. Надзвичайно цікавий “Кобзар”, виданий 1962 року у видавництві Академії наук УРСР, — це фототипічне відтворення унікального позацензурного примірника “Кобзаря” 1840 року.
Пан Василь подарував бібліотеці книгу Броніслава Панасюка “Український ренесанс у творах Тараса Шевченка”, видану у ВЦ “Просвіта” 2010 року.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment