Той, хто єднає націю

Перша прес-конференція недавно призначеного міністра культури Леоніда НОВОХАТЬКА не випадково була присвячена відзначенню 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка. Адже це дуже велика програма, виконати яку можна лише спільними зусиллями влади і громадськості, наголосив міністр.

Петро АНТОНЕНКО

Ще 2010 року, згідно з Указом Президента, розпочалася підготовка до відзначення ювілею Кобзаря. 2011 року Уряд затвердив план заходів до цієї дати. Однак за перший рік вдалося зробити небагато. Тож глава держави видав новий Указ про додаткові заходи з підготовки до ювілею, який має стати об’єднавчим чинником нації.
Є три основних напрями відзначення ювілею. Перший стосується творчої спадщини Шевченка. Це завершення видання Повного Академічного зібрання творів Кобзаря, Шевченківської енциклопедії, інших видань, створення нових і реставрація існуючих фільмів, присвячених життю і творчості Шевченка, запис музичних творів на слова поета. Другий напрям — літературно-мистецькі акції, включаючи міжнародний Шевченківський конгрес. Третій напрям передбачає облаштування належним чином усіх пам’ятних місць, об’єктів, пов’язаних із життям і творчістю Шевченка (Тарасова гора в Каневі, Національний музей Шевченка в столиці і численні об’єкти в Києві та областях). Тут передбачено ремонт і реконструкцію музейних, мистецьких об’єктів, спорудження нових. Зокрема це співоче поле в Каневі, де  відбуватимуться все­українські пісенні фестивалі, архівосховище в Києві, в якому будуть зібрані архівні матеріали про Шевченка, творча спадщина поета, його безцінні рукописи.
Шевченко і світ — теж надзвичайно важливий аспект святкування, наголосив міністр. Ювілей має слугувати зміцненню міжнародного іміджу України, а також об’єднанню світового українства. Україна звернулася з поданням до ООН і ЮНЕСКО — оголосити 2014 рік Роком Тараса Шевченка. Це подання включене в порядок денний чергової сесії ЮНЕСКО, що  відбудеться у квітні, і є всі підстави очікувати на таке рішення.
Життєвий шлях Шевченка пов’язаний, окрім України, ще з чотирма країнами — це Росія, Казахстан, Литва і Польща. З урядами цих держав наша влада веде плідні переговори про спільне міжнародне святкування ювілейної дати. Буде враховано досвід відзначення 200-річного ювілею таких геніїв, як Олександр Пушкін у Росії, Фредерік Шопен у Польщі. Налагоджено контакти щодо ювілейних заходів з українськими громадами зарубіжжя.
До ювілею в столиці Казахстану Астані відкриють пам’ятник Тарасові Шевченку. Казахська влада відвела для нього дуже гарне місце, вже завершено конкурс проектів пам’ятника.
Не оминули на прес-конфе­ренції і гострих тем. Міністр справедливо висловив занепокоєння зі зволіканням видання творчої спадщини Шевченка. Ще понад 10 років тому Указом Президента започатковано перше в історії Повне Академічне зібрання творів Тараса Шевченка. Воно має представити не лише літературну, публіцистичну творчість генія, а й твори Шевченка-художника. Але із запланованих 12-ти томів світ побачило поки що лише 7, причому останній із них ще 2005 року. Уже йде восьмий рік, як не видано жодного тому. Тепер необхідно надолужувати прогаяне. Тим не менше, цього року, запевнив міністр, вийдуть у світ 8 і 9 томи, а наступного ювілейного року — останні три томи. Так само буде нарешті завершено видання Шевченківської енциклопедії, яка вийде не у чотирьох томах, як планувалося, а в шести.
Напруга передбачається і на спорудженні та реконструкції де­яких об’єктів. Серйозне оновлення очікує на наш головний шевченківський музей — Націо­нальний столичний. Подібне й у низці інших музеїв, галерей. Це потребує чималого фінансування, але йому мають передувати серйозні роботи з підготовки проектно-кошторисної документації, без якої кошти просто не виділяють. Із жодного такого об’єкта, сказав міністр, документація ще не готова.
Щодо фінансування друкованих видань, будівництва, реконструкції, загалом програми відзначення ювілею, зазначив Л. Новохатько, то через відставання в попередні роки доведеться шукати додаткові кошти нині, останнього перед ювілеєм року. Насамперед бюджетні. Президент Янукович, який на урочистостях у Каневі висловив невдоволення станом підготовки до ювілею, пообіцяв, що уряд внесе до парламенту пропозиції щодо змін до Держбюджету 2013 року, спрямовані на фінансування ювілейних програм.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment